Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Promenadzie powstanie rzeźba upamiętniająca ofiary Rosengarten. Jak prezentuje się projekt?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wizualizacja rzeźby na Promenadzie
Wizualizacja rzeźby na Promenadzie Urząd Miasta Mysłowice
Urząd Miasta w Mysłowicach poinformował, że na Promenadzie powstanie rzeźba upamiętniająca ofiary niemieckiego zastępczego Więzienia Policyjnego oraz obozu pracy Rosengarten. Projekt powstał w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej-2023”.

Park Promenada łączy w sobie walory rekreacyjne z walorami historycznymi. Z jednej strony jest to obszar, gdzie można udać się na spacer czy pojeździć na rowerze, z drugiej strony jest to miejsce pamięci po znajdującym się tu Rosengarten.

Odsłonięcie tablicy pamięci na Promenadzie

Kilka dni temu 13 lutego władze miasta odsłoniły monument, który upamiętnia tragiczne losy więzionych osób w Rosengarten. Jak informował tego dnia prezydent miasta:

Przez wiele lat próbowaliśmy połączyć walory rekreacyjne z walorami historycznymi. Po kilkudziesięciu latach udało nam się w końcu stworzyć miejsce, które połączy te dwa elementy życia społecznego — przemawiał Dariusz Wójtowicz.

Pamiątkowa tablica oraz mur imitujący ściany obozu to nie jedyne elementy, które będą nawiązywać do tragicznych historii mających miejsce w latach 1941-1947.

Rzeźba w Parku Promenada

Dzięki współpracy Muzeum Miasta Mysłowice, Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki oraz Wydziału Funduszy Pomocowych Urzędu Miasta Mysłowice jeszcze w tym roku w Parku Promenada, powstanie rzeźba dedykowana ofiarom zastępczego Więzienia Policyjnego „Rosengarten” i Obozu Pracy w Mysłowicach.

Muzeum miasta wzięło udział w programie „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej-2023”. Projekt zgłoszony przez muzeum to obiekt rzeźbiarsko-architektoniczny, który jest dedykowany ofiarom obozu Rosengarten. Jego autorami jest Jacek Kiciński — rzeźbiarz, posiadający w swoim dorobku kilkadziesiąt realizacji oraz Jan Kuka — rzeźbiarz i pracownik naukowy krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, laureat wielu konkursów architektoniczno-rzeźbiarskich.

Praca otrzymała wysokie oceny od jury i znalazła się w gronie 27 laureatów konkursu, spośród 106 zgłoszonych do programu. Jako jeden z trzech, najwyżej ocenionych, projektów uzyskał stuprocentowe dofinansowanie od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 237 600,00 złotych.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto