Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Promenadzie. Zobacz zdjęcia

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Promenadzie.
Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Promenadzie. Szymon Kwiatkowski
13 lutego o godzinie 10.00 odsłonięta została tablica pamiątkowa w ramach identyfikacji miejsca pamięci komunistycznego obozu pracy i niemieckiego więzienia policyjnego Rosengarten. Na miejscu złożono kwiaty oraz znicze.

Spis treści

Dziś Park Promenada to miejsce rekreacji, gdzie można pojeździć na rolkach rowerze, udać się na spacer czy odpocząć na ławce. Kiedyś jednak na obszarze obecnego parku znajdował się obóz pracy Rosengarten.

Uroczyste odsłonięcie tablic

13 lutego o godzinie 10.00 odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, która upamiętnia tragiczne losy więzionych osób w Rosengarten. Monument znajduje się na jednym z murów imitujących ściany baraku obozowego. Fundatorem pamiątkowej tablicy jest Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Przez wiele lat próbowaliśmy połączyć walory rekreacyjne z walorami historycznymi. Po kilkudziesięciu latach udało nam się w końcu stworzyć miejsce, które połączy te dwa elementy życia społecznego. Mam nadzieję, że dzięki temu, że tyle siły, tyle serca włożyliśmy w upamiętnienie tej historii, która działa się na terenie naszego miasta, to miejsce będzie jeszcze bardziej odwiedzane — informował Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice.

Jak wyglądała uroczystość?

Po odsłonięciu tablic przystąpiono do złożenia kwiatów oraz zniczy przez przybyłych gości. Na zakończenie, przybyli mieszkańcy wspólnie pomodlili się za ofiary obozu Rosengarten.

Jesteśmy tu dziś, aby wyrazić szacunek wobec wszystkich ofiar nazistowskiego totalitaryzmu oraz sprzeciwić się wobec nienawiści i nietolerancji, które panoszą się wokół nas. Chciałbym serdecznie podziękować za wsparcie finansowe oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, dzięki któremu powstała ta pamiątkowa tablica, która będzie przypominała wszystkim odwiedzającym Promenadę o ofiarach zastępczego więzienia policyjnego oraz obozu pracy — dziękował Dariusz Wójtowicz.

Zobacz zdjęcia z uroczystości:

Rekreacja połączona z historią

Andrzej Sznajder, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaznaczył, że mimo iż teraz park jest pięknym miejscem, tak kilkadziesiąt lat temu było to miejsce dramatyczne i tragiczne dla mieszkańców regionu.

Wyrażam satysfakcję i wdzięczność władzom samorządowym, że nie uległy pokusie zatarcia tego historycznego faktu, że względy estetyczne w sposób harmonijny udało się połączyć z upamiętnieniem tej tragicznej historii — dziękował dyrektor.

Temat obozu pracy w Mysłowicach był od samego początku istnienia Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach jednym z głównych tematów, któremu poświeciliśmy naszą uwagę. Dziś o to dokumentujemy te starania we współpracy z władzami Mysłowic odsłonięciem tej pamiątkowej tablicy — informował Andrzej Sznajder.

Obóz pracy Rosengarten

Promenada to nie tylko park, ale i miejsce pamięci. Kiedyś w tym miejscu mieścił się obóz pracy Rosengarten. Zbudowany przez Niemców obóz działał w latach 1941-1945. Szacuje się, że przez lata przewinęło się przez niego około 20 000 osób, najczęściej tracąc przy tym życie. Mimo zakończenie II wojny światowej obóz dalej pełnił swoją funkcję. Po wkroczeniu Armii Czerwonej władze komunistyczne przetrzymywały w tym miejscu Niemców oraz Ślązaków, których posądzono za zdradę ze względu na znalezienie się ich nazwiska na tak zwanej Deutsche Volksliste. Obóz funkcjonował do 1947 roku, gdzie w ciągu dwóch lat zmarło 2300 osób.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto