Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znamy wybraną koncepcję przebudowy mysłowickiego rynku. Jak wygląda projekt?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Spotkanie Spotkanie w sprawie trzech koncepcji rozbudowy rynku 20 stycznia 2023 roku.
Spotkanie Spotkanie w sprawie trzech koncepcji rozbudowy rynku 20 stycznia 2023 roku. Szymon Kwiatkowski
Dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach, Małgorzata Książek-Grelewicz, zdradziła nam, która z trzech koncepcji dotyczących przebudowy mysłowickiego rynku została wybrana. Inwestycja może ruszyć nawet w 2024 roku.

Spis treści

Pod koniec stycznia pisaliśmy o trzech koncepcjach przebudowy rynku, które są planowane w naszym mieście. Do końca miesiąca wybrana miała zostać jedna z nich.

Która koncepcja przebudowy rynku została wybrana?

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Małgorzatą Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach. Według informacji, które uzyskaliśmy, wybrana została koncepcja nr III.

Za opracowanie wszystkich trzech koncepcji odpowiedzialna jest pracownia JAZ + Architekci z Warszawy, którzy są zwycięzcami organizowanego przez miasto konkursu urbanistycznego na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej części centrum Mysłowic. Ze zwycięzcami podpisano umowę w 2022 roku, której efektem jest właśnie omawiany projekt.

Na czym polega wybrana koncepcja?

Przedstawiona koncepcja projektowa zakłada podział kwartału na trzy główne części, gdzie charakter każdej z nich wyraźnie podkreśla funkcjonalne i przestrzenne rozwiązania dziedzińców. Zespół obiektów kulturalnych rozmieszczony został wokół dużego, otwartego na park plenerowego amfiteatru, tworząc tym samym osobny zespół zabudowy. W centralnej części, jako przedłużenie funkcjonalne rynku położony jest dziedziniec targowy.

Obiekt kultury składa się z części centralnej, gdzie mieści się sala wielofunkcyjna. Funkcje uzupełniające umiejscowione zostały w dwóch skrzydłach bocznych, okalających muzyczny dziedziniec. Główne wejście zlokalizowane zostało na osi elewacji frontowej od ul. Kaczej. Moduł zamykający kwartał kultury od wschodniej granicy opracowania przeznaczono na mediatekę (z możliwym niezależnym wejściem) i pracownie warsztatowe. W tej części budynku istnieje możliwość lokalizacji szkoły muzycznej z osobnym wejściem od ul. projektowanej.

Drugie skrzydło ma charakter usługowo-targowy w parterze, natomiast na wyższych kondygnacjach mieszczą się biura, do których prowadzi oddzielne foyer od ul. projektowanej. W kwartale mieszkaniowym znajduje się jeden zespół mieszkań wspomaganych z możliwością stworzenia drugiego takiego modułu w projektowanym na północno-zachodnim skraju budynku. W parterze części mieszkaniowej przyległej do dziedzińca targowego przewidziano funkcję usługową.

Komunikacja w obszarze rynku według projektu

Dostęp komunikacyjny jest zapewniony z jednej strony od Rynku oraz jego przedłużenia przez ul. Kaczą, która na tym fragmencie ma charakter pieszego trak­tu z dopuszczeniem ruchu służb miejskich i dostaw. Z drugiej strony od ul. projek­towanej, którą wytycza się jako dwukierunkową w części dojazdowej do ogólno­dostępnych parkingów na powierzchni terenu, a w pozostałej części prowadzi się jako drogę jednokierunkową. Wzdłuż ul. projektowanej proponuje się ciągi piesze oraz ścieżkę rowerową, mające bezpośrednie połączenie z istniejącym parki­em i pawilonem rekreacyjno-gastronomicznym położonym w bliskim sąsiedztwie Przemszy.

Dla mieszkańców oraz użytkowników obiektów publicznych przewiduje się dwa niezależne parkingi podziemne z osobnymi wjazdami zlokalizowanymi od ul. projektowanej, oraz parking terenowy przy skrzyżowaniu ul. Kaczej i Strumieńsk­iego.

Jak wygląda projekt?

Zobacz, jak prezentuje się projekt według założeń.

Koncepcja ta będzie podlegała jeszcze pewnym korektom związanym z dostosowaniem jej do zgłoszonych uwag — informowała nas Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor MZGK.

Inwestycja może ruszyć w 2024 roku

Zanim jednak rozpoczną się konkretne prace przed miastem jeszcze dużo wyzwań. Na bieżący rok planuje się zakup działek o łącznej powierzchni 578 m² tak, aby miasto mogło zagospodarować cały teren po wyburzonej pierzei Rynku. Dodatkowo przeprowadzone zostanie badanie obszaru pod względem geologicznym i geofizycznym oraz analiza możliwości pozyskania środków na realizację poszczególnych etapów zabudowy.

Jeżeli wszystkie działania będą przebiegały zgodnie z planem, w 2024 roku będziemy mogli przystąpić do rozpoczęcia realizacji pierwszego etapu inwestycji polegającej na zabudowie pierzei Rynku — opowiadała nam Pani dyrektor.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto