Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4 września odbyła się premiera filmu o obozie pracy Rosengarten, "Krzyk i Kolce Róż"

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Premiera filmu "Krzyk i Kolce Róż". 
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Premiera filmu "Krzyk i Kolce Róż". Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Dariusz Wójtowicz
4 września odbyła się premiera filmu o obozie pracy Rosengarten, "Krzyk i Kolce Róż". Film dokumentalny przedstawia historię tego naznaczonego krwią polskich patriotów miejsca, o którego istnieniu do dzisiaj wiele osób nie wie.

Tam, gdzie dzisiaj mieści się Promenada kiedyś w latach 1941-1946 stał obóz pracy Rosengarten. Przez lata przewinęło się przez niego około 20 000 osób, najczęściej tracąc przy tym życie. Jest to jedno z najważniejszych miejsc historycznych na mapie Mysłowic.

Film Krzyk i Kolce Róż

4 września na mysłowickiej Promenadzie właśnie odbyła się premiera filmu "Krzyk i Kolce Róż", który upamiętniał te tragiczne wydarzenia. Film dokumentalny przedstawia historię tego naznaczonego krwią polskich patriotów miejsca, o którego istnieniu do dzisiaj wiele osób nie wie.

Za scenariusz oraz reżyserię filmu odpowiedzialny był Bartosz Bednarczuk i grupa Historia Zapomniana. Pracownicy Muzeum Miasta Mysłowice i dyrektor Adam Plackowski wsparli produkcję swoją wiedzą oraz archiwalnymi materiałami. Produkcja została sfinansowana przez Urząd Miasta Mysłowice.

Historia obozu pracy Rosengarten

Podczas II wojny światowej miejsce to budziło grozę. Każdy, kto tam trafiał, zazwyczaj spędzał w tym miejscu trzy najgorsze miesiące swojego życia, by później zostać deportowanym prosto do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Brutalne śledztwa, tortury i głód - tak wyglądała codzienność w nazywanym przez więźniów "Rosengarten", czyli "Ogrodzie Róż". Sytuacja nie zmieniła się, gdy w 1945 roku obóz przejęli komuniści.

Mysłowice mają ogromny potencjał historyczny, który należy wykorzystać. Podczas kręcenia filmu mieliśmy okazję zrealizować wiele ciekawych i poruszających rozmów, które stały się filarem produkcji. Narracja osadzona jest w miejscu dawnego obozu Rosengarten, czyli na Promenadzie, tam przywołujemy historię, po czym wirtualnie chodzimy po mrocznej i ciemnej rekonstrukcji 3D obozu — opowiadał o produkcji Bartosz Bendarczuk reżyser i scenarzysta filmu "Krzyk i Kolce Róż".

Obóz pracy Rosengarten jest jedną z najbardziej przerażających historii w naszym mieście. Należy pamiętać o tych tragicznych wydarzeniach, szczególnie nam mieszkańcom. Każdy może zobaczyć film "Krzyk i Kolce Róż" na platformie YouTube na kanale autorów Historia Zapomniana.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto