Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Już jutro w Parku Zamkowym wielki finał projektu „Rajza z Korfantym”. Co nas czeka oraz na czym polega wydarzenie?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Torby z herbami miast stworzone przez dzieci w ramach warsztatów. 
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Torby z herbami miast stworzone przez dzieci w ramach warsztatów. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mysłowicki Ośrodek Kultury
Już jutro w Parku Zamkowym wielki finał projektu „Rajza z Korfantym”. Co nas czeka oraz na czym polega wydarzenie? W sobotę 16 lipca odbędzie się historyczne i kulturowe wydarzenia. Zajęcia z kaligrafii, śląskie zabawy oraz wykłady historyczne. To wszystko za sprawą wspomnianego projektu.

Od środy trwa akcja „Rajza z Korfantym” organizowana przez Mysłowicki Ośrodek Kultury wraz z Instytutem Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego. Wydarzenie ma symboliczne znaczenie, bo właśnie w tym roku obchodzimy 100 rocznicę połączenia części Górnego Śląska do Polski.

Rajza z Korfantym

Przez ostatni trzy dni (13-15 lipca) dzieci uczestniczą w prowadzonych przez MOK warsztatach. W trzech ośrodkach: MOK Centrum, MOK Brzęczkowice oraz MOK Wesoła, odbywają się synchronicznie trzy bloki warsztatowe. Dzieci spotykały się od godziny 15.30 do 17.00 w zapisanej wcześniej fili. Grupa liczyła do 15 podopiecznych w wieku od 7 do 14 lat.

3 rodzaje warsztatów

  1. Pierwszy warsztat to wykład historyczny o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski. Prowadząca dla lepszego zobrazowania dzieciom historii używała prezentacji multimedialnej. Na sam koniec wykładu zorganizowany jest quiz o omówionym temacie, na którym można wygrać nagrody.
  2. Na drugim spotkaniu uczestnicy mogli wcielić się w artystów za sprawą warsztatów plastycznych. Dzieci malują na przeznaczonych ku temu torbach herby miast przyłączonych do Górnego Śląska. Najmłodsi sami wybierali sobie wzór, który chcieli umieścić na swojej torbie.
  3. Ostatni warsztat jest animacyjny. Polega on na dawnych zabawach, które królowały niegdyś na śląskich podwórkach. Dzieci były świadkami teatru cieni z wykorzystaniem elementów związanych z dawnymi zabawami śląskimi.

Chodziło nam o to, aby zaznajomić tych młodych uczestników z faktami historycznymi, jak w ogóle wyglądało przyłączanie tych miast. Chcieliśmy zapoznać ich z tradycjami śląskimi, jakie zabawy kiedyś odbywały się na podwórkach. Cofnąć się w czasie i historycznie wyedukować — opowiadała nam o celu wydarzenia Natalia Ciszewska, specjalista do spraw organizacji imprez MOK.

Wielki finał w Parku Zamkowym

Część warsztatowa zmierza ku końcowi, ale został jeszcze wielki finał. W sobotę 16 lipca w Parku Zamkowym w Mysłowicach o godzinie 15.00 rozpoczniemy od nauki kaligrafii. Będzie to potrzebne, by wspólnie stworzyć akt przyłączenia. Nie zabraknie występów Ślōnskiej Bajarki oraz historycznego wykładu Tomasza Wrony o przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski. Synchronicznie odbywać będą się animacje i zabawy śląskie oraz wystawa toreb, które dzieci wykonały na zajęciach. Nie zabraknie również śląskiej kuchni.

Ostatni dzień jest otwarty dla każdego, więc nic nie stoi na przeszkodzie wziąć udział w zabawie. Dodatkowo organizatorzy przygotowali dla nas możliwość stworzenia własnych toreb z herbami miasta, takimi jak dzieci robiły na warsztatach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto