Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach - jedno z najważniejszych historycznych miejsc w województwie śląskim

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Obelisk Pamięci upamiętniający byłą granicę trzech cesarstw.
Obelisk Pamięci upamiętniający byłą granicę trzech cesarstw. Szymon Kwiatkowski
Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach, czyli jedno z najważniejszych historycznych miejsc w województwie śląskim. Kiedyś w tym miejscu stykała się granica trzech mocarstw. Teraz teren jest miejscem rekreacyjnym, gdzie można usiąść czy rozpalić ognisko. 

Spis treści

Trójkąt Trzech Cesarzy — geografia i historia

Trójkąt Trzech Cesarzy jest jednym z najważniejszych miejsc nawet nie tylko Mysłowic, ale samego województwa śląskiego. Spowodowane jest to jego historią.
W miejsce zwanym Trójkątem Trzech Cesarzy stykała się granica trzech mocarstw: Austrii (Jęzor), Niemiec (Niwka, Modrzejów) oraz Prus (Mysłowice). Z geograficznego punktu widzenia jest to miejsce, gdzie Czarna Przemsza i Biała Przemsza łączą się, płynąc razem pod jedną nazwą: Przemsza.

Obelisk Pamięci upamiętniający byłą granicę trzech cesarstw.

Szymon Kwiatkowski

Kiedyś było to miejsce, które miało wielkie znaczenie polityczne oraz gospodarcze. W 1873 roku cesarz Austrii Franciszek Józef I, car Rosji Aleksander II oraz cesarz Niemiec Wilhelm II utworzyli tzw. Związek Trzech Cesarzy. Do 1914 roku w miejsce to przyjeżdżała masa turystów, głównie z Górnego Śląska i Niemiec. Według szacunków mogło to być nawet 6 tysięcy osób tygodniowo.

W tamtym czasie Trójstyk Cesarstw jak go również nazywano, był miejsce, gdzie turyści mogli skorzystać z ciekawych atrakcji. Spacer wzdłuż promenady, rejs statkiem parowym wzdłuż Przemszy czy podziwianie krajobrazu z wieży widokowej zwanej wieżą Bismarcka. W tym szczególnym miejscu spotykały się przede wszystkim kultury różnych narodowości.

Koniec znanego Trójkąta Trzech Cesarzy

I wojna świata odmieniła ustawienie granic. W pierwszy miesiącach konfliktu trójkąt przestał istnieć ze względu na wkroczenie na ten teren wojsk niemieckich. Po wojnie odrodzona Polska połączyła tereny a po trzech cesarzach pozostała jedynie pamięć.

Dziś po Mysłowickiej stronie widnieje tablica pamiątkowa z napisem, która została postawiona w dniu przyłączenia Polski do Unii Europejskiej. Prezydenci trzech miast Sosnowca, Jaworzna oraz Mysłowic utworzyli tablicę, na której napisane jest:

"W miejscu, w którym niegdyś stykały się granice trzech zaborów, dzisiaj świętujemy wstąpienie Polski do Unii Europejskiej i jesteśmy dumni, że wspólnie budujemy Europę bez granic".

Trójkąt Trzech Cesarzy - idelany na spacer

Dziś miejsce to nie jest tak odwiedzane, jak kiedyś. Wieża widokowa, z której niegdyś korzystano jest zburzona a jej resztki posłużyły przy budowie znajdującej się w dzielnicy Brzęczkowice Parafii Matki Boskiej Bolesnej w Mysłowicach. Mimo to jest to świetne miejsce, by udać się na spacer czy na rowerową przejażdżkę. Nic nie stoi na przeszkodzie, by odpocząć przy płynącej Przemszy czy usiąść na przygotowanych do tego ławkach. Trójkąt Trzech Cesarzy jest zorganizowany w palenisko i altankę, z której można bez problemu skorzystać.

Trójkąt Trzech Cesarzy to świetne miejsce na urządzenie sobie pikniku.
Szymon Kwiatkowski

Trójkąt Trzech Cesarzy na mapie. Jak dojechać?

Trójstyk Cesarstw znajduje się w województwie śląskim na granicy miast Mysłowic z Sosnowcem. Przed miejscem historycznej granicy znajduje się parking, wiec nic nie stoi na przeszkodzie, by zostawić tam swój pojazd, chociaż ciekawszą atrakcją będzie przyjazd na rowerze. Szczegóły na mapie poniżej:

Obelisk Pamięci upamiętniający byłą granicę trzech cesarstw.

Trójkąt Trzech Cesarzy w Mysłowicach - jedno z najważniejszy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto