MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościuszko, to jest marka. Liceum przy ul. Mickiewicza świętuje dzisiaj 90. urodziny.

Monika Chruścińska
ARC I LO
Co łączy aktora Teatru Śląskiego Bernarda Krawczyka, ks. biskupa Piotra Gregera, byłego wokalistę Myslovitz, Artura Rojka i reżysera i senatora Kazimierza Kutza? Wszyscy są absolwentami Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki. Dziś to już Zespół Szkół Ogólnokształcących.

"Ta szkoła zawsze miała klimat" - miała, ma i mieć będzie..." - tak wspomina swoją szkołę średnią Artur Rojek, były frontman Myslovitz. To tutaj Bernard Krawczyk odkrył, że chce zostać aktorem. - Z moim przyjacielem - Janem Klemensem - robiliśmy programy, śpiewaliśmy piosenki. Występowałem na akademiach, mieliśmy chór i orkiestrę. To właśnie Janek namówił mnie, żebym wybrał ten zawód - opowiada. Z nauczycieli zapamiętał dyrektora Kaspra Dubiela. - Nie raz przyłapał mnie na paleniu papierosów w toalecie - śmieje się.

Wśród absolwentów "Kościuszki" są przedstawiciele chyba wszystkich profesji. Od lekarzy, przez prawników, naukowców, artystów, nauczycieli po duchownych i sportowców. A szkoła stale z nimi współpracuje, czego efektem jest Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół I LO "Kościuszko".

Historia liceum sięga 1922 roku, ale w gmachu przy ul. Mickiewicza 6-8 mysłowiczanie uczą się dopiero od 1934. Nie wszyscy wiedzą, że "jedynka" w nazwie placówki pojawiła się dopiero w 1991 roku, gdy w Mysłowicach zaczęły wyrastać kolejne licea. W ZSO przekształciła się w 2006 i dziś, obok licealistów, uczą się tu też gimnazjaliści dwujęzycznego gimnazjum. Z kolei od roku w języku polskim i angielskim kształci też licealistów. - Co roku staramy się wprowadzić kolejną innowację pedagogiczną - wyjaśnia Marta Drewnicka, wicedyrektorka I LO. - Innowacje przedmiotowe - m.in. z języka polskiego, geografii, historii, przedsiębiorczości - czy organizacyjne, jak wprowadzona w 2009 roku możliwości wybierania przez uczniów przedmiotów realizowanych na poziomie rozszerzonym - wymienia. - Tą ostatnią właściwie wyprzedziliśmy obecnie wprowadzaną w liceach reformę.

Obchody jubileuszowe rozpoczną się w szkole dziś o godz. 10. Wśród znanych absolwentów do wtorku zapowiedzieli się m.in. Bernard Krawczyk, muzyk i kompozytor Zygmunt Zgraja, czy prof. Bolesław Pochopień. Dla odwiedzających liceum będzie otwarte od godz. 12 do 15. W niedzielę o godz. 11 w kościele NSPJ odbędzie się msza w intencji nauczycieli, uczniów i absolwentów placówki.

Rozmowa z Martą Drewnicką, wicedyrektor I LO
Jakie są największe sukcesy liceum?
Szkoła zdobyła I miejsce w Europie za najlepszy projekt edukacyjny w unijnym programie eTwinning 2007. Sukcesem jest też realizowana od kilku lat współpraca w ramach AIESEC, dzięki której gościliśmy u siebie już studentów z tak odległych krajów jak Chiny, Azerbejdżan, Indonezja czy Gruzja.

Sto procent zdawalności na maturze to też sukces?

Oczywiście, kładziemy duży nacisk na przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Dlatego w tym roku już po raz kolejny wszyscy nasi uczniowie zdali maturę.

A uczniów w dobie kryzysu demograficznego szkole nie brakuje?
Obecnie w liceum uczy się 421 uczniów, a w całej szkole - 506. Co roku wszystkie zaplanowane klasy udaje nam się otworzyć. Zmieniają się tylko zainteresowania uczniów. Rok temu dużym powodzeniem cieszyła się klasa dwujęzyczna, a w tym na przykład otworzyliśmy dwie klasy biologiczno-chemiczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto