Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielki finał „Rajzy z Korfantym” czyli warsztaty, muzyka i śląskie jedzenie. ZOBACZ ZDJĘCIA

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Finał projektu „Rajza z Korfantym” w Parku Zamkowym w Mysłowicach.   
Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Finał projektu „Rajza z Korfantym” w Parku Zamkowym w Mysłowicach. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Mysłowicki Ośrodek Kultury
Wielki finał „Rajzy z Korfantym”, czyli warsztaty, muzyka i śląskie jedzenie. 16 lipca w Parku Zamkowym odbyło się wydarzenie nawiązujące do setnej rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski. Sprawdź galerie, by zobaczyć, co się działo tego dnia.

16 lipca miał miejsce wielki finał projektu organizowanego przez Mysłowicki Ośrodek Kultury oraz Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, czyli „Rajza z Korfantym”. W mysłowickim Parku Zamkowym o godzinie 15.00 prowadzone były atrakcje dla dzieci, ale i nie tylko.

Projekt Rajza z Korfantym

Projekt „Rajza z Korfantym” realizowany jest z okazji setnej rocznicy połączenia części Górnego Śląska do Polski. Celem było zaznajomienie szczególnie tych najmłodszych mieszkańców Mysłowic z naszą historią. Prócz sobotniego festynu koncept obejmował również 3-dniowe warsztaty dla dzieci.

Chodziło nam o to, aby zaznajomić tych młodych uczestników z faktami historycznymi, jak w ogóle wyglądało przyłączanie tych miast. Chcieliśmy zapoznać ich z tradycjami śląskimi, jakie zabawy kiedyś odbywały się na podwórkach. Cofnąć się w czasie i historycznie wyedukować — opowiadała nam o celu wydarzenia Natalia Ciszewska, specjalista do spraw organizacji imprez MOK.

Atrakcje w Parku Zamkowym

Tego dnia atrakcji w parku nie brakowało. Na sam początek dzieci oraz wszyscy chętni uczyli się zasad kaligrafii. W pamięć zapadł występ Ślōnskiej Bajarki, która łączyła przedstawienie z muzyką, a gdyby tego było mało, integrowała dzieci do wspólnej zabawy. Jako że było to wydarzenie historyczne, nie zabrakło rekonstruktorów z Będzina, którzy przedstawili krótką scenę przyłączenia części Górnego Śląska do Polski oraz wykładu historycznego poprowadzonego przez Tomasza Wronę. Przez cały czas trwania wydarzenia można było podziwiać wystawę toreb, na których znajdują się herby śląskich miast przyłączonych 100 lat temu do Polski. Zostały one utworzone przez dzieci na wcześniejszych warsztatach, a i w parku było specjalne stoisko, gdzie osoby chętne również taką torbę mogły stworzyć.

Kluczowym etapem wydarzenia było wspólne utworzenie aktu pamiątkowego objęcia Górnego Śląska przez rząd Rzeczpospolitej Polskiej. By tego dokonać, uczestnicy musieli wykorzystać wiedzę zdobytą na początku spotkania, czyli lekcji kaligrafii. Akt zostanie przetransportowany do organizatora projektu, czyli Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.

Warsztaty prowadzone przez MOK

Projekt „Rajza z Korfantym” prócz festynu na świeżym powietrzu obejmował jeszcze warsztaty dla dzieci 7-14 lat. Zajęcia odbywały się przez trzy dni w trzech różnych miejscach (MOK Centrum, MOK Brzęczkowice oraz MOK Wesoła), na które trzeba było się zapisać. Przez ten czas dzieci brały udział w wykładzie oraz quizie połączonym z nagrodami, warsztatach plastycznych na, których tworzyły wspomniane torby z herbem miast oraz warsztatach animacyjnych związanych z dawnymi śląskimi zabawami.

MYSŁOTrip

Wydarzenia historyczne w Mysłowicach cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Nie tak dawno MOK zorganizował MYSŁOTrip, gdzie uczestnicy zwiedzali najważniejsze miejsca historyczne w Mysłowicach nie wysiadając z wagonika. Planowane wtedy 4 przejazdy trzeba było zwiększyć na 7. Czy możemy się spodziewać następnego wydarzenia historycznego?

Rozważamy powtórzenie MYSŁOTripa, ponieważ było bardzo duże zainteresowanie. Forma drogowej kolejki i zwiedzanie Mysłowic w tej pozycji zdobyło pozytywny odbiór mieszkańców. Na ten moment nie mamy konkretnej daty i jest to bardziej w luźnych planach — informowała nas Natalia Ciszewska, specjalista do spraw organizacji imprez MOK.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto