Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Masz stare zdjęcia, mapy czy dokumenty? Przynieś je do muzeum

Monika Chruścińska
Adam Śliwa przekazał do muzeum płytę granitową, okazało się, że pochodzi ze stacji emigracyjnej przy ul. Powstańców.
Adam Śliwa przekazał do muzeum płytę granitową, okazało się, że pochodzi ze stacji emigracyjnej przy ul. Powstańców. Monika Chruścińska
Nie wszystkie starocie to śmieci. Niektóre mogą okazać się ciekawymi, a nawet cennymi eksponatami. Przekonali się o tym doskonale Alicja Palka i Adam Śliwa. Ich znaleziska ze strychu są w sali wystawienniczej Muzeum Miasta.

Alicja, młoda entuzjastka historii naszego miasta, razem z tatą przekazała we wrześniu muzeum unikatową mapę drogową Górnego Śląska i Opola z 1921 roku. Pan Adam - płytę granitową z pozłacanymi literami o treści wypisanej z dwóch stron "Comite Central des Houilleres de France" (Centralne Towarzystwo Kopalń Francuskich) i "Centralne Towarzystwo Imigracyjne". Tablica pochodzi z uruchomionej na nowo w 1923 roku stacji emigracyjnej przy ul. Powstańców.

- Ta tablica przeleżała 70 lat w piwnicy byłego budynku stacji emigracyjnej , nie miałem pojęcia co to jest, ani że może być cenna - opowiada Adam Śliwa. Dopiero gdy pokazał je znajomemu pasjonatowi historii miasta, ten namówił go na przekazanie tablicy muzeum.

- Dla muzeum to cenne eksponaty, bo rozbudowują naszą wiedzę o mieście - zapewnia dyrektor placówki, Adam Plackowski. I apeluje do wszystkich: nie wyrzucajmy starych zdjęć, map, dokumentów, gazet czy innych przedmiotów. - Najpierw pokażmy je innym, przynieśmy do muzeum. Nawet jeśli czasem coś z pozoru wydaje się być mało wartościowe, może mieć w sobie cząstkę wiedzy o naszych przodkach - przypomina dyrektor.

Muzeum właściwie od początku swojego istnienia otwarte jest na mieszkańców i wszelkie ich rodzinne pamiątki. W ten sposób zasoby eksponatów placówki wzbogaciły się już m.in. o plan łaźni miejskiej w Mysłowicach z 1948 roku, plany budynku I LO i pruskiego gimnazjum, dziś II LO przy ulicy Mikołowskiej czy sztandar Związku Górników Oddział w Brzezince z 1929 roku, który przekazało opiekujące się nim miejscowe koło Związku Górnośląskiego.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto