Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspominamy wybitnych bytomian, którzy zmarli w 2022 roku. Zobacz zdjęcia

MAJ
Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Warto przy tej okazji wyciszyć się, pogrążyć w zadumie i wspomnieć o osobach związanych z Bytomiem, które zmarły w ciągu minionego roku. Wśród nich są wybitne osobistości, których śmierć przyniosła olbrzymią stratę nie tylko bliskim, ale także w dziedzinach, którymi się zajmowali.

Wspominamy wybitnych bytomian, którzy zmarli w 2022 roku

W 2022 roku zmarło wielu bytomian, którzy zapisali się na kartach historii miasta jako wybitni artyści, medycy, kolekcjonerzy, czy samorządowcy.

W lutym zmarł Stefan Wójcik, założyciel i wieloletni przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców w Bytomiu-Miechowiach, a także radny Rady Miejskiej w Bytomiu w latach 1990-1998 oraz wiceprezydent Bytomia w latach 1996-1997. Stefan Wójcik związany był z Bytomiem, gdzie popularyzował wiedzę na temat Tragedii Miechowickiej, jaka miała miejsce w Miechowicach w styczniu 1945 roku, kiedy wojska Armii Czerwonej wkroczyły do tej miejscowości, dokonując zbrodni na ludności cywilnej.

W tym samym miesiącu zmarł też Roman Kostrzewski. Muzyk urodził się w Piekarach Śląskich 15 lutego 1960 roku, ale mieszkał w Bytomiu. Przez wiele lat był wokalistą i liderem zespołu Kat (w latach 1981-2004), a także współzałożycielem grupy Alkatraz, z którą działał w latach 2000-2002 oraz Kat & Roman Kostrzewski (2004-2022). Koncertował w całej Polsce, m.in. u boku takich gigantów ciężkiej muzyki jak Metallica i Iron Maiden. Angażował się także w działalność solową. Stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych twórców polskiego metalu. Mieszkał w Bytomiu. Muzyk zmarł 10 lutego 2022 roku i został pochowany na cmentarzu komunalnym przy ulicy Kwiatowej w Bytomiu.

W marcu świat bytomskiej medycyny stracił wybitnego specjalistę. Zmarł bowiem Jerzy Pieniążek, doktor nauk medycznych, Honorowy Obywatel Miasta Bytomia, a także długoletni dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu.

Również w marcu, w wieku 69 lat, zmarł urodzony w Bytomiu Wojciech Zamorski. Dziennikarz radiowy i telewizyjny związany między innymi z Radiem Katowice, radiową Trójką i Telewizją Polską. Prowadził m.in. „Listę Przebojów Programu Trzeciego” w radiowej Trójce, a od 1994 roku, przez 6 lat jako dziennikarz Telewizji Katowice prowadził program muzyczny „100% LIVE”. Z kolei w latach 2002-2014 był radnym Sejmiku Województwa Śląskiego. W ramach pełnionych obowiązków był m.in. rzecznikiem prasowym marszałka województwa oraz członkiem Komisji: Edukacji, Nauki i Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji, Współpracy Zagranicznej i Integracji Europejskiej, a także Doraźnej Komisji ds. Monitorowania Przygotowań Województwa Śląskiego do Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.

W kwietniu, w wieku 90 lat, śmierć zabrała Zdzisława Szewca, wiceprezydenta Bytomia. Był lekarzem medycyny, długoletnim organizatorem bytomskiej służby zdrowia. Angażował się w życie Bytomia. Dwukrotnie sprawował mandat radnego Rady Miejskiej w Bytomiu w kadencji w latach 1994 - 1998, a także w kadencji 1998 - 2002. Ponadto w latach 1994 - 1997 pełnił funkcję zastępcy prezydenta Miasta Bytomia.

12 maja w wieku 82 lat odeszła Brygida Nikodemowicz, żona Emila, który jest jednym z patronów lodowiska przy Pułaskiego 71 w Bytomiu, a 13 maja w wieku 54 lat Dariusz Nikodemowicz, syn patrona obiektu.

Także w maju zmarł ojciec Hubert Lupa, werbista, ceniony duszpasterz zaangażowany w sprawowanie mszy świętych w języku niemieckim na terenie Bytomia. Ojciec Hubet Lupa SVD był jednym ze współpracowników ks. Franciszka Blachnickiego. W latach 70. XX w. tworzył i prowadził ośrodek Ruchu Światło-Życie i eksperymentalną parafię w Brzegach.

W maju odszedł też Edward Wieczorek - autor książek i publikacji poświęconych turystyce i krajoznawstwu, przewodnik turystyczny oraz instruktor krajoznawstwa i przewodnictwa, a przede wszystkim wielki orędownik odkrywania zakątków swojego rodzinnego miasta - Bytomia.

16 czerwca po ciężkiej chorobie zmarła prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Warto dodać, że Grażyna Dziedzic urodziła się w 1954 roku w Bytomiu. Ukończyła Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z zawodu była nauczycielką, ale przez lata działała w samorządzie. Ponad dekadę zarządzała też Rudą Śląską.

Z kolei 6 lipca w wieku 82 lat w Warszawie zmarła aktorka Krystyna Królówna, ale urna z jej prochami 18 sierpnia spoczęła w grobie rodziców na cmentarzu Mater Dolorosa przy ulicy Piekarskiej w Bytomiu.

Także w lipcu w wieku 75 lat zmarł Czesław Czerwiński związany z Towarzystwem Miłośników Bytomia. Był znanym kolekcjonerem starych pocztówek i fotografii Bytomia. Zostawił po sobie ogromny zbiór pocztówek, litografii i zdjęć przedstawiających dawny Bytom.

W sierpniu zmarł legendarny piłkarz Polonii Bytom oraz reprezentacji Polski

Kazimierz Trampisz

. Miał 85 lat. Napisano o nim książkę, brał też udział w filmie o bytomskim klubie. Kazimierz Trampisz przez większość kariery piłkarskiej był związany z Polonią Bytom. W Polonii Bytom Kazimierz Trampisz występował w latach 1945-1946 i 1947-1962, dwukrotnie zdobywając tytuł mistrza Polski. Miał także na koncie grę w reprezentacji Polski. W reprezentacji Polski występował w latach 1950-1958. Strzelił w niej cztery bramki. Grał m.in. na igrzyskach olimpijskich w Helsinkach.

We wrześniu po długiej chorobie zmarł w wieku 68 lat wieloletni pracownik i były dyrektor Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu - dr n. med. Andrzej Tomczyk.

Tego samego miesiąca, w wieku 89 lat, zmarł Wacław Kruczkowski, legendarny kierownik Polonii Bytom. Przeprowadził w roli sędziego 2350 spotkań piłkarskich, we wszystkich klasach rozgrywkowych. Po przybyciu ze Lwowa do Bytomia zaczynał jako zawodnik drużyn młodzieżowych oraz seniorskiej Polonii Bytom. W roku 1957 decydując się na rolę działacza bytomskiego Klubu, został delegowany na sędziego piłkarskiego. Od 1959 roku był Członkiem Zarządu Kolegium Sędziów Podokręgu Bytom. W latach 1984-1988 Przewodniczący Kolegium Sędziów Podokręgu Bytom.

W październiku, w wieku 67 lat, zmarł Leszek Engelking - bytomianin, laureat Muzy, poeta, tłumacz, literaturoznawca i krytyk literacki. To w jego przekładzie czytelnicy poznawali dzieła takich wybitnych twórców jak Eliot, Kundera czy Cwietajewa.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bytom.naszemiasto.pl Nasze Miasto