MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Szefem nowej rady gminy Łużna został Grzegorz Kosiński, jego zastępcy to Maria Ślawska i Krzysztof Kotowicz

Lech Klimek
Lech Klimek
Pierwsza sesja nowej rady gminy Łużna
Pierwsza sesja nowej rady gminy Łużna Łużna24
Odbyła się pierwsza sesja nowo wybranej rady gminy Łużna. Jej pierwszym przewodniczącym był radny senior, Krzysztof Zobek, który zdobył mandat, startując z własnego, jednoosobowego, komitetu wyborczego. Początek sesji to wręczenie aktów wyboru radnym i złożenie przez nich ślubowania. Ślubowanie złożył również Mariusz Tarsa, wójt gminy Łużna.

Radni, nowej rady, sami zaprezentowali swoje sylwetki mieszkańcom. Rada dokonała wyboru przewodniczącego. Został nim Grzegorz Kosiński, a za jego wyborem głosowali wszyscy radni. Wybrano również wiceprzewodniczących, zostali nimi Maria Ślawska i Krzysztof Kotowicz.

W tajnym głosowaniu Maria Ślawska dostała dziewięć głosów a Krzysztof Kotowicz czternaście.

Wójt Mariusz Tarsa po złożeniu ślubowania przedstawił w skondensowanej formie plany na najbliższe 5 lat samorządowej kadencji. Bardzo ważnym puntem był tu dalszy rozwój sieci kanalizacyjnej i wodociągowej. Bardzo silny nacisk położył na infrastrukturę drogową.

- Nasza gmina potrzebuje dalszych dużych inwestycji w tym zakresie - mówił. - Jesteśmy gotowi do ich realizacji, oczekujemy wsparcia zewnętrznego w postaci środków finansowych. W ciągu najbliższych lat należy zmodernizować i wyremontować kolejne kilometry dróg gminnych. Potrzeby w tym zakresie są nadal bardzo duże - dodał.

Poczucie bezpieczeństwa mieszkańców to podstawa egzystencji, nie powinny więc dziwić deklaracje wsparcia ochotniczych straży pożarnych, które są najlepszym gwarantem bezpieczeństwa w gminie.

- Czeka nas wymiana kolejnych pojazdów ratowniczo gaśniczych i doposażenia jednostek OSP w nowoczesny sprzęt oraz szkolenie strażaków w zakresie nowych zagrożeń - informował wójt. - Sukcesem minionej kadencji samorządu było odtworzenie posterunku policji Łużnej. Niepokój związany z wojną na Ukrainie i wiele innych zagrożeń utwierdza mnie w przekonaniu, że była to słuszna decyzja i należy uczynić wszystko, aby posterunek utrzymać, a współpracę z policją rozwijać - podkreślił.

Mariusz Tarsa wspominał, ze coraz większa grupa ludzi chorych i starszych, często samotnych i niepełnosprawnych, czeka na naszą pomoc ze strony samorządu, dlatego tez takim celem działań na najbliższe lata będzie utworzenie ośrodka wsparcia dla tych obecnie najbardziej potrzebujących wsparcia mieszkańców gminy.

Równie ważne są jego zdaniem działania na drugim biegunie gdzie od 5 lat działa pierwszy w powiecie gorlickim wiejski żłobek.

- Edukacja to chluba i duma na każdej gminy, to mój cel, któremu w najbliższym czasie poświecę bardzo wiele starań i wysiłki - mówił wójt. - Przede mną i przed Radą gminy bardzo poważne wyzwanie podjęcia reformy naszego gminnego systemu edukacji, który chcemy przeprowadzić w zgodzie i porozumieniu ze społecznością i środowiskami szkolnymi - zaznaczył.

Mariusz Tarsa nie zapomniał również o kulturze. Zadeklarował, że będę wspierał gminny ośrodek kultury, Stowarzyszenia Artystyczne i Państwową Szkołę Muzyczną w Szalowej.

- Rozwój gminy będzie możliwy tylko dzięki inwestowaniu i rozwojowi różnych gałęzi działalności gospodarczej - mówił. - Chciałbym w tej kadencji powołać do życia gminną radę przedsiębiorczości, która będzie miejscem wymiany doświadczeń i wniosków z samorządem gminnym oraz określi wspólne obszary i kierunki działań - zaznaczył.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto