Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Sapera [2014] w Mysłowicach: Uczcili pamięć 23. Batalionu Saperów [ZDJĘCIA]

Monika Chruścińska-Dragan, fot. arc. MDH
Święto Sapera [2014] w Mysłowicach: Przy obecnej ul. Powstańców, gdzie dziś stoi pomnik 23. Batalionu Saperów 23. Górnośląskiej Dywizji Piechoty, przed II wojną były koszary. Dziś już mało kto o tym pamięta. Dlatego społecznicy Mysłowickiego Detektywa Historycznego uczcili w ubiegły czwartek, 8 maja, pamięć jednostki.

Święto sapera [2014] w Mysłowicach: - Chcieliśmy przypomnieć o 23. Batalionie Saperów. W naszym mieście stoi poświęcony mu pomnik, ale niewielu wie, że do walk kampanii wrześniowej wyruszył właśnie z Mysłowic - przypomina Agnieszka Czarnota z Mysłowickiego Detektywa Historycznego.

Koszary jednostki znajdowały się przy ulicy Powstańców w Mysłowicach, niedaleko budynku Górnośląskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, opodal stojącego tu pomnika.

23. Batalion wsławił się wybudowaniem w 1939 roku mostu polowego pod Baranowem Sandomierskim, przez który wycofało się gros sił Armii "Kraków". Istniejący tu wcześniej most został wysadzony na rozkaz dowódcy Grupy "Sandomierz". Jak się okazało, przedwcześnie. Na prawym brzegu pozostały jeszcze siły polskie, w tym artyleria, warta według dowódcy, płk. Kijowskiego, 100 mln ówczesnych złotych polskich.

Popisowa akcja saperów została potem doceniona, zarówno przez władze wojskowe, jak i historyków. Batalion jako jedyny oddział Wojska Polskiego został odznaczony za walki we wrześniu 1939 roku zaszczytnym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari V klasy.

Mysłowicki Detektyw Historyczny objął opieką pomnik saperów w mieście już minionego lata. W lipcu złomiarze ukradli jego boczną tablicę, a potem usiłowali jeszcze zabrać kolejne metalowe elementy. Społecznicy zareagowali szybko, uzyskali zgodę urzędu miasta na odrestaurowanie pomnika i z pomocą strażaków przetransportowaliśmy uszkodzoną płytę do firmy, która naprawiła ją. Przed obchodami święta sapera uporządkowali jeszcze teren wokół pomnika i 8 maja, punktualnie o 17 zaciągnęli wartę honorową.

Żołnierze z grupy rekonstrukcyjnej (GRH GO "Śląsk") w oryginalnych mundurach, dodali oprawy wydarzeniu. Były wiązanki kwiatów delegacji MDH, uczniów Gimnazjum nr 2 i zainteresowanych mysłowiczan. - Szczególne podziękowania należą się głównemu pomysłodawcy odtworzenia obchodów, naszemu koledze Wojciechowi Adamaszkowi, który z pasją opowiadał o historii 23 Batalionu - zaznacza Agnieszka Czarnota.

Panowie z grupy rekonstrukcyjnej przybliżyli zaś ubiór i wyposażeniu prawdziwego sapera. Pamięć o batalionie odżyła. - Za rok odbędą się kolejne obchody Święta Sapera w Mysłowicach - zaznaczają organizatorzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto