Mysłowice: Na Brzezince powstanie Kinoteatr Znicz

KJ, mat. pras.
MOK
Udostępnij:
Mysłowicki Ośrodek Kultury otrzymał 150 tysięcy dofinansowania od Narodowego Centrum Kultury. Pieniądze zostaną przeznaczone na stworzenie „Kultowego Kinoteatru Znicz” w filii na Brzezince.

To ogromny sukces dla Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Z pośród 500 złożonych wniosków, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaakceptowało 62, które otrzymają teraz dofinansowanie.

Jak przyznają pracownicy instytucji to jeden z większych sukcesów infrastrukturalnych w ich dotychczasowej działalności. Ich placówka otrzymała największe dofinansowanie w województwie, wyprzedzając inne znane i aktywne placówki.

1,5 roku placówka na Brzezince była w złym stanie, mówiono wtedy o jej zamknięciu. Jednak dzięki dofinansowaniu wszystko ma się zmienić. Jak podkreślają pracownicy, Kinoteatr Znicz ma stać się miejscem wyjątkowym i ma być perłą na mapie regionu, z szeroką i innowacyjną ofertą dla mieszkańców.

Na jesieni 2018 roku przeprowadzono tutaj termomodernizacje, część wnętrz również została wyremontowana. Otwarto wtedy filie MOK na Brzezince. Dzięki dofinansowaniu ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych budynek dostał tzw. drugie życie. Wniosek o dofinansowanie złożył dyrektor MOK, Michał Skiba, dzięki temu zostanie wyremontowane i zmieni się wnętrze Znicza.

- Dawne „Kino Znicz" jest jedyną placówką prowadzącą działalność kulturalną dla mieszkańców południowej części Mysłowic. Ogromny potencjał tego miejsca daje możliwość utworzenia „kultowego kinoteatru” i włączenia go w szlak technicznych zabytków kultury, z uwagi na doskonale zachowaną salę widowiskową i aparaturę kinową charakterystyczną dla kin lat 60-tych. - argumentuje inwestowanie w to miejsce Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury. - Ostatnie badania wskazują tę placówkę jako ważny punkt życia kulturalnego mieszkańców miasta oraz sygnalizują konieczność poszerzenia kulturalnej oferty instytucji. Realizacja projektu jest unikalną szansą na podniesienie jakości kulturotwórczych działań MOK, wprowadzenie nowatorskich metod animacji i edukacji artystycznej oraz zwiększenie dostępności do kultury, zwłaszcza w grupach osób społecznie wykluczonych. Utworzenie w obecnej operatorce mini-muzeum kina im. Jana Ziemby, remont sali widowiskowej oraz zakup sprzętu podniesie standard naszej działalności, jednocześnie zwiększy atrakcyjność naszej oferty kulturowej. To będzie takie postawienie kropki nad Zniczem, który stanie się jedynym takim miejscem w regionie - dodaje.

Planuje się tutaj remont sali widowiskowej, kino-operatorki i przylegających pomieszczeń. Planowane prace to cyklinowanie podłogi sceny, wymiana posadzki na widowni, malowanie boazerii ogniotrwałą farbą, wymiana rur w toalecie przy garderobach, kafelkowanie, wymiana sanitariatów, baterii). Modernizacja instalacji elektrycznej sali widowiskowej i kino-operatorki ma być przeprowadzona według nowego projektu. Zmodernizowane zostaną także okna sceny (zakup kurtyny i montaż fartuchów scenicznych).

Planowany jest także zakup nowego sprzętu oświetleniowego i nagłaśniającego wraz z wyposażeniem stanowiska oświetleniowca i akustyka. Do kabiny kinooperatora natomiast zakupione zostaną gabloty oraz regały potrzebne do ekspozycji sprzętu filmowego.

Ma tam powstać mini-muzeum kina im. Jana Ziemby. Każdy będzie mógł wejść, zobaczyć zabytkowy sprzęt, a nawet go dotknąć i uruchomić.

Całkowity przewidywany koszt powstania Kultowego Kinoteatru Znicz to ponad 181 tys. zł, z czego 150 tys. jest kwotą pozyskaną z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie