Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki rowerowe do 6 km od Mysłowic. Podpowiedzi jednodniowych wypraw. Gdzie w weekend 4 - 5 maja?

Redakcja Strony Podróży
Redakcja Strony Podróży
Wideo
od 16 lat
Rozglądasz się za pomysłem na wycieczkę rowerową w okolicy Mysłowic? Podpowiadamy, gdzie warto się wybrać. Mamy 5 ciekawych propozycji. Są zróżnicowane pod względem trudności czy dystansu, dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wspólnie z Traseo proponujemy Wam 5 tras na wyjazd rowerem w odległości do 6 km od Mysłowic. Co tydzień wybieramy inny zestaw. Sprawdź, jakie trasy rowerowe w pobliżu Mysłowic warto wybrać w weekend.

Spis treści

Rowerem w okolicy Mysłowic

We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 5 tras rowerowych w odległości do 6 km od Mysłowic, które polecają inni rowerzyści. Wybierz najlepszą dla siebie.

Jazda rowerem to bardzo lubiana forma aktywności szczególnie w ciepłych miesiącach. Oczywiście nie tylko. Najwięksi pasjonaci jeżdżą rowerem przez cały rok. Nic w tym dziwnego, ponieważ rower daje nam wiele korzyści. Ruch jest dobry dla naszego zdrowia, a przy okazji możemy odwiedzić ciekawe miejsca. Można również wybrać rower jako środek lokomocji i dojeżdżać nim do pracy czy na zakupy.

Jeśli więc szukasz pomysłów na trasy w okolicy miejsca zamieszkania, bardzo dobrze trafiłeś. Poniżej przedstawiamy 5 wybranych tras, które polecane są przez innych użytkowników. Wracaj do tego artykułu regularnie, ponieważ będzie on aktualizowany i będą pojawiać się nowe trasy.

Zanim wyruszysz w trasę, upewnij się, jaka będzie pogoda. W sobotę 11 maja w Mysłowicach ma być 16°C. Prawdopodobieństwo wystąpienia deszczu wynosi 33%.

🚲 Trasa rowerowa: W kolorze niebieskim...

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 99,4 km
  • Czas trwania wyprawy: 7 godz. i 7 min.
  • Przewyższenia: 111 m
  • Suma podjazdów: 1 418 m
  • Suma zjazdów: 1 417 m

Aza poleca trasę rowerzystom z Mysłowic

Na "tapetę" obrałem dwa piesze szlaki turystyczne, oba niebieskie.
Pierwszy z nich to Katowicki Szlak Spacerowy. Początek znajduje się przy ul. Wycieczkowej (przy parkingu-zaznaczyłem na mapie) a koniec przy ogromnym dębie w lasach Murckowskich przy Hamerlii. Oba końce znalazłem :-). Jak już niestety przekonałem się niejednokrotnie oznakowanie szlaku jest miejscami szczątkowe. Przyczyn jest kilka: nowe inwestycje budowlane, odnawianie fasad budynków, wymiana latarni ulicznych, ścięte drzewa lub powalone przez wiatr itd.... Niestety nie ma komu zrobić z tym porządku i przywrócić dawny blask szlakom turystycznym.
Drugi z niebieskich szlaków to Szlak Hołdunowski. Mój początek to miejscowość Jeleń. Początku szlaku nie udało się odnaleźć ale za to koniec już tak :-) . Ten szlak wydaj mi się, że jest lepiej oznakowany. Osądźcie sami :-). 58% trasy to bezdroża.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Smutna Góra i Gamrot

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 40,23 km
  • Czas trwania wyprawy: 3 godz. i 22 min.
  • Przewyższenia: 55 m
  • Suma podjazdów: 320 m
  • Suma zjazdów: 320 m

Shadow125 poleca trasę mieszkańcom Mysłowic

Trasa którą przejechałem jesienią 2016 roku. Warta by o niej wspomnieć ze względu na dwa ciekawe miejsca. Pierwsze to Smutna Góra
"Smutna Góra (Chełmska Góra) – wzgórze o wysokości 251 m n.p.m. znajdujące się w Chełmie Śląskim, w powiecie bieruńsko-lędzińskim w województwie śląskim.
Jesienią 1831 r. wybuchła w Chełmie epidemia cholery, która pochłonęła 218 ofiar. Ze względu na ochronę wody w studniach w gminie, umarłych nie grzebano na miejscowym cmentarzu, lecz wywożono w skrzyni z otwieranym dnem i grzebano w piaskach wschodniego zbocza wzgórza Chełm, będącego własnością kościelną. Po tragicznych wydarzeniach otrzymała nową nazwę „Smutna Góra”. W miejscu zbiorowej mogiły – cmentarza mieszkańcy Chełmu w 1831 r. wznieśli krzyż". cyt. Wikipedia.
Drugie to Brama Przejścia do III Tysiąclecia, która jest wotum wdzięczności, zbudowanym przez mieszkańców gminy dla upamiętnienia przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia.
Jechałem głównie asfaltem, ale można dotrzeć tam bocznymi drogami.
Nawiguj


🚲 Trasa rowerowa: Zamek w Siewierzu

  • Stopień trudności: 2.0
  • Dystans: 67,09 km
  • Czas trwania wyprawy: 5 godz. i 45 min.
  • Przewyższenia: 127 m
  • Suma podjazdów: 578 m
  • Suma zjazdów: 582 m

Rowerzystom z Mysłowic trasę poleca Dominik

Nawiguj


Jaka będzie pogoda?

🚲 Trasa rowerowa: Oświęcim - Oszpicin - ku pamięci...

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 111,49 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 26 min.
  • Przewyższenia: 108 m
  • Suma podjazdów: 1 325 m
  • Suma zjazdów: 1 358 m

Aza poleca trasę rowerzystom z Mysłowic

Wycieczkę do Oświęcimia próbowałem przejechać szlakami rowerowymi. Dosyć sporo ich zaliczyłem. Już w Sosnowcu wbijamy się na czerwony szlak rowerowy na krótko ale już coś :-). Bezdrożami dojeżdżam do Mysłowic a dalej prowadzi mnie zielony szlak rowerowy prawie do Dziećkowic. Zostawiam szlak aby zjechać z asfaltu :-) i poruszam się wzdłuż autostrady dojeżdżając do Jelenia. Tutaj szlak niebieski rowerowy wiedzie mnie do Chełma Małego. Dalej znalazłem żółty szlak rowerowy z którym dojechałem do Bobrka. Następne miasto to już Oświęcim. W centrum ciekawe zabytki do zobaczenia. Z centrum kierowałem się niebieskim szlakiem rowerowym, gdzie dotarłem do Muzeum Auschwitz. Powiem szczerze, że ostatni raz tu byłem w szkole podstawowej a nadal pamiętam co tutaj zobaczyłem. Dalej kieruję się do drugiego obozu w Brzezince. Na miejscu zrobiła mi się smutna atmosfera, gdy oglądałem rzędy baraków obozowych. Myśli o milionach ludzi, którzy stracili tu życie... Każdy z nas powinien choć raz w życiu odwiedzić to miejsce i zobaczyć na własne oczy jaki los może człowiek zgotować drugiemu człowiekowi. Objeżdżam obóz dookoła by ponownie trafić na niebieski szlak rowerowy. Lecz nie na długo i opuszczam asfalt :-) . Za rzeką Pszczynką znalazłem czerwony szlak rowerowy, którym nie pojechałem :-), gdyż mój cel to Tychy. W Tychach na osiedlu F przykleiłem się do czerwonego szlaku rowerowego z którym dojechałem do Zamościa. Tam przesiadłem się na czarny szlak rowerowy i już byłem na Murckach. W Murckach śledziłem czarny szlak pieszy( tak dla odmiany:-) ) by trafić na czerwony szlak rowerowy, którym dojechałem do dzielnicy Mysłowic-Ćmok. Stąd już tylko parę kilometrów do końca wycieczki. Łączna wysokość podjazdów 603.80 m. 69% trasy to bezdroża.
Nawiguj


Sprawdź rowery i akcesoria dla Ciebie

Materiały promocyjne partnera

🚲 Trasa rowerowa: Szlak Tysiąclecia - zielony szlak turystyczny w województwie śląskim

  • Stopień trudności: 1.0
  • Dystans: 132,8 km
  • Czas trwania wyprawy: 8 godz. i 50 min.
  • Przewyższenia: 218 m
  • Suma podjazdów: 1 756 m
  • Suma zjazdów: 1 702 m

Rowerzystom z Mysłowic trasę poleca Aza

Szlak Tysiąclecia - zielony znakowany szlak turystyczny w województwie śląskim. Szwędając się na rowerze tu i tam zawsze napotykałem zielony szlak turystyczny. Od dwóch lat miałem przygotowaną trasę i przyszedł czas :-) aby szlak przejechać od początku aż do jego końca. Początek szlaku to Bytom a koniec to miejscowość Skarżyce - około 101 km. Ze Skarżyc udałem się na dworzec do Zawiercia i do domciu. Co do oznakowania to jest na poziomie średnim. Gdyby nie wcześniejsza przygotowana trasa na 100% bym go zgubił. Brakowało oznaczeń w newralgicznych miejscach. Właściwie to w lesie jest lepiej oznakowany szlak niż poza nim :-) . Szlak w 98% przejezdny za wyjątkiem dwóch miejsc, gdzie szlak przestał istnieć - natura wygrała :-) . Do zobaczenia wiele interesujących miejsc oraz krajobrazów napotkanych po drodze. Szlak niejednokrotnie przeplata się ze szlakami rowerowymi co gwarantuje jego przejezdność. Polecam wszystkim chętnym :-) . Łączna wysokość podjazdów 1102.8 m. 69% to bezdroża.
Nawiguj


Pora na serwis roweru?

traseo

Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.

Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!

Okazje

Kochasz rower ale zakupy robisz rozważnie? Sprawdź kody rabatowe EMPIK oraz promocje i zniżki w innych sklepach online!

Jak dbać o rower?

Miłośnicy jazdy na rowerze wiedzą, jak istotne jest utrzymywanie jednośladu w dobrym stanie technicznym. Jest to bardzo ważne dla komfortu oraz bezpieczeństwa podczas jazdy. Przegląd roweru powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. A najlepiej dwukrotnie - przed oraz po sezonie. Oczywiście, jeśli w trakcie sezonu zdarzą się jakieś uszkodzenia, najlepiej je od razu naprawić.

Serwisować sprzęt można samodzielnie lub oddając go w ręce specjalistów. Odpowiednio dbając o swój sprzęt zapewnisz sobie, że dłużej Ci posłuży. Jest to szczególnie istotne, jeśli często na nim jeździsz. Wbrew pozorom przegląd roweru nie jest taką prostą sprawą. Jeśli chcesz samodzielnie serwisować swój rower, koniecznie poszukaj poradników, w jaki sposób to robić.

Akcesoria rowerowe - co warto mieć?

Akcesoria rowerowe możemy podzielić na te niezbędne oraz dodatkowe. Wymagane jest:

  • oświetlenie, które nie zawsze jest na wyposażeniu, gdy kupujemy rower
  • a także dzwonek. Tak jak w przypadku lamp, najczęściej trzeba go dokupić.

Lampka z przodu powinna być biała, a z tyłu czerwona. Przy wybieraniu dzwonka zwróć uwagę na dźwięk, jaki wydaje.

Z dodatkowego wyposażenia warto wybrać:

  • błotniki - szczególnie istotne są, gdy nie zraża Cię brzydka pogoda do jazdy
  • odblaski na koła, bagażnik oraz siodełko - dla zwiększenia widoczności
  • stopka lub inaczej nóżka - by móc zaparkować rower
  • zapięcie do roweru - by móc go bezpiecznie spuścić z oczu
  • saszetka na rower - często z przeźroczystym przodem i specjalną kieszonką na telefon, by móc widzieć ekran podczas jazdy
  • uchwyt na bidon oraz bidon
  • koszyk na rower - jeśli chcesz nim jeździć na zakupy
  • fotelik dla dziecka - dla rodziców
  • pompka
  • stojak rowerowy - jeśli będziesz samodzielnie serwisować rower
  • akcesoria i narzędzia do serwisowania roweru

Omówiliśmy przydatne akcesoria rowerowe, to teraz czas na strój na rower. Oczywiście wygodne, sportowe buty oraz strój to podstawa. Ciekawą alternatywą są specjalnie spodenki, majtki lub legginsy na rower, które zapobiegają obtarciom i bólom. Przydatne będą również rękawiczki na rower, czapka z daszkiem lub zwykła oraz okulary - niekoniecznie przeciwsłoneczne. Okulary rowerowe są specjalnie dopasowane do twarzy, by nie odstawały. Znajdziesz takie przeciwsłoneczne oraz z przeźroczystymi szkiełkami, które chronią oczy przed owadami i wysuszaniem oczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto