Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaki wpływ na wybuch I powstania śląskiego miało miasto Mysłowice?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Oddział Grenzschutzu, lato 1919
Oddział Grenzschutzu, lato 1919 NAC
Od 2022 roku 20 czerwca ogłoszony został Narodowym Dniem Powstań Śląskich. Wybuch I powstania śląskiego nastąpił w nocy z 16 na 17 sierpnia. Jaki wpływ na to miało miasto Mysłowice?

20 czerwca obchodziliśmy Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Jest to święto, które upamiętnia zryw narodowy trzech powstań, które wybuchły w latach 1919-1921. Były to dopiero drugie obchody, gdyż Święto zostało wprowadzone w życie ustawą podpisaną w dniu 7 czerwca 2022 roku.

Skąd pomysł na datę?

Data nie została wybrana przypadkowo, bo właśnie 20 czerwca obchodzona jest rocznica objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą w 1922 roku.

20 czerwca 1922 r. Wojsko Polskie pod dowództwem gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyło na Górny Śląsk. Oddziały kawalerii przeszły od strony Szopienic w kilkukilometrowej defiladzie do rynku w Katowicach. Na szopienickim moście łączącym obszar plebiscytowy z terytorium Polski symbolicznie zerwano łańcuch, a witający tam polskie wojsko ks. Jan Kapica powiedział: „Jesteśmy wolni! Oto kajdany, które nas krępowały, już opadły. Za to niech będzie Bogu cześć i chwała”.

Jaki wpływ na wybuch powstania miały Mysłowice?

Tego dnia bieżącego roku przedstawiciele samorządu miasta Mysłowice złożyli kwiaty, aby uczcić pamięć śląskich powstańców. Jaki wpływ na wybuch powstania miały Mysłowice?

Tak naprawdę to właśnie na skutek działań odbywających się w tym mieście doszło do wybuchu I powstania śląskiego. 15 sierpnia 1919 roku przed kopalnią „Myslowitzgrube” zebrało się około 3 tysięcy polskich górników wraz z rodzinami. Pracownicy oczekiwali na odbiór wynagrodzenia, ale niemieckie szefostwo odwlekało z wypłatą należności.

W końcu na teren kopalni wpuszczono małe grupki pracowników, jednak tłum zaczął się niecierpliwić a nastrój wzburzać. Kilku robotników wbiegło na teren kopalni, przez co oddział „Grenschutzu” rozpoczął ostrzał. W jego wyniku zginęło 7 górników dwie kobiety i nastoletni chłopiec. Liczba rannych nie została nigdy dokładnie ustalona.

Wieść o owej masakrze szybko rozniosła się na całe województwo. Część oddziałów Polskiej Organizacji Wojskowej Górnego Śląska, pod dowództwem Alfonsa Zgrzebnioka, w nocy z 16 na 17 sierpnia 1919 r. przystąpiła do działań zbrojnych. Wydarzenia, które miały miejsce w Mysłowicach, stały się bezpośrednią przyczyną wybuchu I powstania śląskiego.

Śląsk to wielka rzecz

24 czerwca z okazji Narodowego Dnia Powstań Śląskich właśnie w Mysłowicach w Parku Słupna odbył się piknik rodzinny pod tytułem: „Śląsk to wielka rzecz”. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli podziwiać pokaz sprzętu wojskowego. Zwieńczeniem imprezy było widowisko multimedialno-historyczne. Instytut Pamięci Narodowej swoje przedsięwzięcia oscylujące wokół tematyki powstań śląskich i plebiscytu. Łącznie zobaczyć mogliśmy trzy wystawy multimedialne: „Wojciech Korfanty”, „Wojciech Korfanty” oraz „Powstania Śląskie 1919-1921”. Na miejscu nie brakowało również archiwalnych fotografii z tego okresu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto