Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZAPOWIEDŹ: Wystawa Miasta Górnego Śląska i Zagłębia

Paweł Szałankiewicz
Od 18 października do 30 listopada w Muzeum Miasta Mysłowice będzie można oglądać ekspozycję "Miasta Górnego Śląska i Zagłębia w latach 1939-45".

Najwcześniej ruch narodowosocjalistyczny rozwinął się w Zabrzu. Tamtejsi działacze wytworzyli etos „bojowników pogranicza” walczących o niemiecki charakter Górnego Śląska. Wyjątkowym pod względem narodowościowym była powiat pszczyński. W czasie plebiscytu ponad 74% jego mieszkańców głosowało za Polską, a w czasie II wojny światowej aż 88% otrzymało bezwarunkowo lub na 10 lat obywatelstwo niemieckie. Co miało wpływ na postawę tamtejszej ludności ? Wola przetrwania, uniknięcia prześladowań i wysiedleń. Co godne podkreślenia polski ruch oporu rozwijał się tam już od 1939 roku. Podobnie było w Rybniku, w którym aktywnie działał ZWZ/AK. Dramatyczne wydarzenia towarzyszyły walkom w 1945 roku. Pozbawieni opieki pacjenci Szpitala Psychiatrycznego przemieszczali się między walczącymi jednostkami Wehrmachtu i Armii Czerwonej. Zginęło ich ok. 300. W czasie wojny Gliwice rywalizowały z Katowicami o status niemieckiej stolicy Górnego Śląska. Mimo że już w latach trzydziestych nazistowscy działacze organizowali wiele ponadregionalnych imprez, stolicą zostały Katowice.

Ciekawostki te pochodzą z wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Katowicach „Miasta Górnego Śląska i Zagłębia w latach 1939-45”. Ekspozycję będzie można oglądać od 18 października do 30 listopada w Muzeum Miasta Mysłowice, a trafi ona do naszego miasta dzięki inicjatywie stowarzyszenia Ślōnskŏ Ferajna. Wernisaż wystawy połączony z prelekcją, którą wygłosi autor wystawy, pracownik Archiwum Państwowego w Katowicach - Mirosław WĘCKI – odbędzie się 18 października, o godz. 17.00.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto