MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Za dwa lata w Mysłowicach może funkcjonować tańsza od innych operatorów sieć internetowa

(kpb)
Katarzyna Szymańska z biura prasowego ma nadzieję, że znajdą się pieniądze na zbudowanie sieci internetowej, do której podłączone będą wszystkie mysłowickie urzędy.
Katarzyna Szymańska z biura prasowego ma nadzieję, że znajdą się pieniądze na zbudowanie sieci internetowej, do której podłączone będą wszystkie mysłowickie urzędy.
Do sieci, której powstanie zapowiadają urzędnicy, będzie mógł podłączyć się każdy mieszkaniec Mysłowic. Dokona tego za pomocą radiowego odbiornika. Łączność z internetem będzie odbywała się drogą radiową, a ...

Do sieci, której powstanie zapowiadają urzędnicy, będzie mógł podłączyć się każdy mieszkaniec Mysłowic. Dokona tego za pomocą radiowego odbiornika. Łączność z internetem będzie odbywała się drogą radiową, a przepustowość łączy ma być bardzo duża. Najpierw jednak trzeba będzie podpisać umowę z nieistniejącą jeszcze spółką. Jej jedynym udziałowcem ma być gmina. W naszym mieście funkcjonuje już wielu dostawców internetu. Co ma przekonać potencjalnych klientów do skorzystania z nowej oferty?

- Cena. Będzie niższa niż u dotychczasowych operatorów. Ma pokrywać tylko koszty eksploatacji i administrowanie siecią - uważa Katarzyna Szymańska z biura prasowego Urzędu Miasta.

Zanim z szerokopasmowego internetu będą mogli skorzystać mieszkańcy, do sieci zostaną podpięte wszystkie miejskie instytucje. W sumie 87 placówek - od Urzędu Miasta po szkoły i biblioteki. Takie jest założenie projektu, który chcą zrealizować mysłowiccy urzędnicy. Cały projekt ma kosztować nieco ponad 3 mln zł. Prawie połowa tej sumy będzie pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. Resztę trzeba wygospodarować z miejskich funduszy. Jeżeli pieniądze na realizacje zostaną przyznane przez radnych (poinformujemy o tym w przyszłym tygodniu), to tworzenie internetowej sieci będzie rozłożone na trzy lata. W tym roku zostaną poczynione przygotowania prawne do realizacji projektu. W latach 2007-2008 będzie konstruowana sieć.

"Szkielet" internetowej sieci będzie składał się z jednej stacji bazowa oraz kilku mniejszych stacji abonenckich - to główne techniczne założenia projektu. System ma umożliwić szybkie i bezpieczne przesyłanie danych pomiędzy organami administracji samorządowej. Skorzystać mają nie tylko urzędnicy, ale również zwykli obywatele, którzy przez internet będą mogli szybciej załatwić swoje sprawy i będą mieli dostęp do wszystkich dokumentów urzędowych w formie elektronicznej. W niedalekiej przyszłości, przy pomocą podpisu elektronicznego, będzie można autoryzować wszystkie składane dokumenty. W wybranych jednostkach miejskich powstanie 14 "infomatów" - podobnych do bankomatów urządzeń, które zapewnią mieszkańcom możliwość czytania i oglądania wybranych stron internetowych administracji samorządowej i państwowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto