Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Mysłowiczanie w MOK to historia obiektywem mieszkańców pisana. Widzieliście ją już?

Monika Chruścińska-Dragan, fot. arc. mat. promocyjne
Wystawa Mysłowiczanie w MOK. W czwartek, 9 października, o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż.
Wystawa Mysłowiczanie w MOK. W czwartek, 9 października, o godz. 18.30 odbędzie się wernisaż. arc. mat. promocyjne
Wystawa Mysłowiczanie: Pałacyk, którego już nie ma, panorama z wieży kościelnej z widokiem na Modrzejów lat 30-tych XX wieku. To Mysłowice, jakie już tylko niewielu pamięta. Od dzisiaj można je oglądać na zdjęciach w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Wystawa Mysłowiczanie: Dziś, kiedy fotografia cyfrowa dostępna dla każdego, nie przywiązujemy już takiej wagi do odbitek papierowych. Na szczęście do chwili obecnej zachowało się jeszcze sporo zdjęć z życia codziennego, które toczyło się w Mysłowicach pomimo, że kilkadziesiąt lat temu wielu z nas nie było stać na własny aparat. Ponad 70 takich fotografii zebranych od mieszkańców przez naszych detektywów historycznych od dziś oglądać będzie można w Mysłowickim Ośrodku Kultury pod szyldem wystawy "Mysłowiczanie". Wernisaż o godz. 18.30.

Wystawa "Mysłowiczanie" to zbiór fotografii prezentujących nasze miasto i jego mieszkańców kiedyś. Wszystkie pochodzą ze zbiorów mysłowiczan. Najstarsze zdjęcia na wystawie pokazują mysłowiczan z początku XX wieku. Większość nigdy dotąd nie była publicznie pokazywana. Wiele posiada wartość dokumentalną. - Uwiecznione zostały na nich budynki, które już nie istnieją. Są również świetnym uzupełnieniem starych map i oficjalnych pocztówek z Mysłowic - podkreśla Leonard Czarnota, jeden z założycieli stowarzyszenia Mysłowicki Detektyw Historyczny.

- Apelujemy o to, aby ratować stare zdjęcia, a w pierwszej kolejności takie, na których widać nasze miasto. Często to jedyny dowód na to, że coś istniało - wzywa pasjonata historii miasta.

To już druga odsłona wystawy "Mysłowiczanie". Pierwsza miała miejsce nieco ponad rok temu. - Jedne z ciekawszych zdjęć tej edycji wystawy, to te ukazujące panoramę w stronę Szopienic z lat 60-tych oraz panoramę z wieży kościelnej z widokiem na Modrzejów z lat 30-tych XX wieku - mówi Czarnota. - Z żalem wybraliśmy tylko ok. 70 odbitek pięciorga. Do dyspozycji mieliśmy dużo więcej fotografii. Być może pokażemy je podczas 3. edycji wystawy? - zapowiada.

Prezentowane zdjęcia oglądać można od wczoraj do 7 grudnia w godzinach pracy MOK (ul. Grunwaldzka 7). Wystawę udało się zorganizować dzięki pomocy MOK-u, który udostępnił swoją galerię i uprzejmości państwa Ptasińskich, właścicieli zakładu fotograficznego FotoLab Ptasińscy, którzy wykonali odbitki starych zdjęć mieszkańców formatu A4.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto