Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W sobotę Industriada. Atrakcje czekają w wielu miastach. Wybieracie się?

tos
Kolejna edycja święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriady, promującego nasze dziedzictwo przemysłowe odbędzie się w sobotę 9 czerwca. Wydarzenia zaplanowane w ramach tegorocznego festiwalu odbędą się w sumie w 44 obiektach w 25 miastach.

- Industriada w 2018 roku po raz pierwszy w historii rozpocznie się na terenie obiektu wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. Jesteśmy z tego wyjątkowo dumni. Tok myślenia o zabytkach techniki na terenie naszego regionu był słuszny - mówił kilka tygodni temu Henryk Mercik, członek zarządu województwa śląskiego. - Zeszłoroczna Industriada zachęciła do wyjścia z domu 84 tys. osób. Impreza staje się coraz bardziej znana, odwiedzają nas także osoby spoza województwa - dodał.

8 czerwca na terenie Skansenu Maszyn Parowych przy Zabytkowej Kopalni Srebra o godz. 18.00 rozpoczną się wydarzenia zaplanowane w ramach inauguracji festiwalu pod hasłem „W poszukiwaniu kobiety”. Odbędą się tu warsztaty, pokazy filmu, a temu wszystkiemu towarzyszyć będzie muzyka. Zwłaszcza ta tworzona przez kobiety. Gwiazdami wydarzenia będą Paulina Przybysz i Monika Brodka.

W sobotę warto będzie zajrzeć na stację Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu-Karbiu (ul. Reja 1). Atrakcją będzie tutaj przejazd wąskotorowym pociągiem, ale też drezyną ręczną. Będzie się można również zapoznać z posiadanym przez prowadzące wąskotorówkę stowarzyszenie taborem. Kolejowo, ale nie tylko będzie również w Częstochowie. Zawsze podczas Industriady zainteresowaniem cieszy się tam zwiedzanie Muzeum Historii Kolei na dworcu Częstochowa Stradom. Tam oprócz zapoznania się z historią kolei zwiedzić będzie można nastawnię sterującą ruchem na stacji, a także przejechać się pociągiem specjalnym. W Częstochowie warto będzie zajrzeć również do Muzeum Produkcji Zapałek przy ul. Ogrodowej 68 i Muzeum Górnictwa Rud Żelaza przy ul. Staszica, gdzie prócz zwiedzania i warsztatów zaplanowano koncert Renaty Przemyk.

W Industriadę włącza się również Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Mysłowiccy muzealnicy zapraszają gości między godziną 12 a 19. Atrakcją będą m.in. zawody sprawnościowe „Jak to jest być strażakiem? Ugaś pożar!” czy dmuchany strażacki tor przeszkód dla dzieci. O godz. 12, 14, 16 i 18 pod hasłem „Poczuj ten klimat. Dawnych samochodów czar” odbywać się będą przejażdżki zabytkowymi samochodami. Posłuchać będzie można również wykładu o kobietach w służbie pożarniczej, a także zapoznać się z mobilnym symulatorem pożarniczym. Podczas trwania Industriady w Centralnym Muzeum Pożarnictwa odbywać się będzie również plener malarski „ Namaluj Indus-triadę 2018. Murale w CMP”.

Jak zawsze, nie zabraknie już atrakcji dla miłośników historii górnictwa. Swoją ofertę na Industriadę przygotowały oczywiście kopalnia Guido, sztolnia Królowa Luiza i szyb Maciej z Zabrze. Warto będzie zajrzeć również do kopalni Ćwiczebnej przy Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej. Oprócz zwiedzania sztolni przygotowano tam również spotkanie z techniką wojskową. W galerii Elektrownia w pobliskiej Czeladzi będzie można posłuchać koncertu orkiestry dętej, a dzieciaki będą mogły spędzić czas na industrialnym placu zabaw. Panoramę kilku miast będzie można zobaczyć z wieży szybu Prezydent dawnej kopalni Polska w Chorzowie przy ul. Skargi 34.

Sporą atrakcję będzie zwiedzanie z przewodnikiem elektrowni w Łaziskach Górnych. Na katowickim Nikiszowcu atrakcją będzie wystawa i plener malarski ze słynną Grupą Janowską. Podczas Industriady będzie się też można zapoznać z przemysłem browarniczym. Swoje podwoje dla mieszkańców regionu otwierają bowiem browary w Tychach, Cieszynie i Żywcu. Ten ostatni zaprasza m.in. na prezentację piwnych kosmetyków. W Cieszynie będzie można zobaczyć pokaz kulinarny.

Podczas święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego nie zabraknie też muzyki. Przy słynnej radiostacji w Gliwicach, w której kilka dni przed wybuchem wojny doszło do niemieckiej prowokacji, wystąpi w sobotę wieczorem C-Bool. W Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach dzisiaj wieczorem posłuchać będzie można z kolei zespołu Wilki. W sobotę wystąpią tam Dawid Kwiatkowski (godz. 19) i Agnieszka Chylińska (godz. 21).

Ciekawy jest również program finału Industriady, który odbędzie się po raz pierwszy poza aglomeracją - w Rybniku.

- Finał odbędzie się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy, założonej w 1792 roku - mówił kilka tygodni temu Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. - Chcemy pokazać dziedzictwo regionu, który znajduje się pomiędzy dwoma aglomeracjami - Śląsko-Zagłębiowską i Ostrawską.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto