Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały w Mysłowicach, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami, przed czym ostrzegają strażacy?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Pixabay
Upały w Mysłowicach, jak radzić sobie z wysokimi temperaturami, przed czym ostrzegają strażacy? Od tygodnia obchodzimy kalendarzowe lato. Odczuwamy to przez coraz większe napływy gorąca. Mimo miłego słoneczka, które może nas opalić oraz ogrzać po kąpieli trzeba również uważać, bo może być ono dla nas niebezpieczne. Jak najlepiej się przed nim uchronić informują nas strażacy.

Lato na dobre zagościło w naszym mieście. Nie sygnalizuje nam tego, tylko kalendarz, ale i stale rosnąca temperatura. Według synoptyków ostatnie trzy dni czerwca zaliczą się do upałów, kiedy to temperatura będzie większa, niż 30 stopni Celsjusza a dokładniej przewiduje się 33/34 stopnie Celsjusza.

W ciągu dnia największa temperatura występuję pomiędzy godziną 15.00 a 18.00, natomiast między 12.00 a 13.00 notowane jest największe promieniowanie UV. Jak się więc chronić przed takimi upałami?

W trakcie upału należy nawadniać organizm, unikać kawy oraz alkoholu

Strażacy zastrzegają, że przy takich temperaturach dzieci oraz osoby starsze nie powinny wychodzić z domu, a jeśli to konieczne to tylko z nakryciem głowy, ważne jest również nawadnianie organizmu w szczególności napoje niegazowane oraz niespożywanie alkoholu, kawy oraz napojów słodkich, które wpływają na odwadnianie organizmu. Będąc w domu, w szczególności po stronie nasłonecznionej powinniśmy zamknąć okna oraz zasłonić żaluzje, by ograniczyć napływ gorącego powietrza do pomieszczenia a okno otwierać wieczorem, kiedy to temperatura jest niższa.

Opalać powinniśmy się nie dłużej niż 2 godziny

Mimo wakacji należy pamiętać o naszym bezpieczeństwie. Opalanie się w zbyt długim słońcu jest szkodliwe dla organizmu i może doprowadzić do poparzenia skóry lub przegrzania. Dlatego też na słońcu powinno się przebywać, nie dłużej niż 2 godziny stosując przy tym kremy z filtrem. Nie wskazane jest, by po leżakowaniu na słońcu wskakiwać do wody na tak zwaną „bombę” a powoli opłukać ciało wodą. Tak samo w celu uniknięcia szoku termicznego osoby przebywające w klimatyzowanych pomieszczeniach nie powinny wychodzić nagle na słonce. Pomocna może być dla nas odzież. Noszenie lekkich i przewiewnych tkanin o jasnych kolorach pomoże w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała.

W upał samochód może się nagrzać do nawet 50-60 stopni Celsjusza

W upały powinno się też ograniczyć wysiłek fizyczny jak np. bieganie, przez które w trakcie wysokich temperatur można doprowadzić do odwodnienia, skurczów mięśni spowodowanych odwodnieniem i utratą minerałów, przegrzaniem organizmu lub udaru cieplnego. Zwiedzając lub będąc w podróży, należy robić częste postoje i przerwy w cieniu. Pod żadnym pozorem nie należy zostawiać dziecka czy zwierzęcia w zaparkowanym samochodzie. Nagrzany pojazd może mieć do 50-60 stopni Celsjusza.

Nie należy lekceważyć zawrotów głowy, nudności, czy dreszczy

W letnie dni powinniśmy zadbać o nasz posiłek. Zamiast jeść tłuste smażone dania, obciążają i tak zmęczony upałem organizm, powinniśmy przerzucić się na lekkie posiłki bazujące na owocach i warzywach, które dostarczają organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Bardzo ważne, aby pamiętać, że jak zauważymy objawy przegrzania organizmu takie jak: przyspieszony oddech, temperatura, nudności, zawroty głowy czy dreszcze, powinniśmy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub 999.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto