Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trójkąt Trzech Cesarzy. Błędny napis na pamiątkowej tablicy

Monika Chruścińska
Oto prawidłowy zapis, że w tym miejscu są granice trzech państw
Oto prawidłowy zapis, że w tym miejscu są granice trzech państw arc
Błędny napis znajduje się na Trójkącie Trzech Cesarzy. Mają być "granice trzech państw" a nie "zaborów". Ślązacy ze Ślonskij Ferajny chcą zmienić ten napis.

Dzięki inicjatywie Ślonskij Ferajny, na obelisku upamiętniającym styk granic: Prus, Austrii i Rosji, czyli na sławetnym Trójkącie Trzech Cesarzy (granica Mysłowiec, Sosnowca i niegdyś Jaworzna) pojawi się nowy napis: "granice trzech państw", który zastąpi obecny - błędny - "granice trzech zaborów".

Trójkąt Trzech Cesarzy na starych zdjęciach

Starania Ślonskij Ferajny o zmianę napisu trwały prawie dwa lata. Pierwszy wniosek w tej sprawie trafił na ręce ówczesnego prezydenta Mysłowic Grzegorza Osyry na początku listopada 2009 roku. Po dwóch tygodniach, stowarzyszenie otrzymało z Muzeum Miasta Mysłowice pismo uzasadniające jego starania, w którym dyrektor placówki Adam Plackowski oraz starszy kustosz Helena Witecka stwierdzili, iż:
Treść napisu powinna być następująca: "Trójkąt Trzech Cesarzy", bowiem taką nazwę przyjęto w 1873 roku. Wcześniej, to specyficzne miejsce nazywano Kątem Trzech Krajów, dla upamiętnienia zbiegu granic trzech państw: Prus, Austrii i Rosji.

Granica Prus na Śląsku została ustanowiona wcześniej, bo po wojnach austriacko-pruskich (1740-63). Wcześniej Śląsk przynależał do monarchii piastowskiej (990-1138). W wiekach XII-XIII Śląskiem władali książęta samodzielni i lenni od korony czeskiej; w latach 1327-1526 Śląsk przynależał do Czech. W latach 1526-1763 stanowił własność monarchii habsburskiej, a od 1763-1922 był we władaniu Prus. Natomiast granice Rosji i Austrii na Śląsku powstały w wyniku rozbiorów Polski (1772, 1793, 1795). Z tych względów w treści napisu powinno się pominąć wyraz zaborców".

Jednak sprawa utknęła w martwym punkcie prawie na dwa lata. Po wyborach samorządowych, w marcu 2011 roku, stowarzyszenie wystosowało pismo do prezydenta Edwarda Lasoka. Wniosek został przyjęty i zrealizowany. Nowy napis na obelisku pojawi się lada dzień.

- Z uwagi na sytuację finansową miasta i ze względu na liczne akty dewastacji, postanowiliśmy nie wymieniać całej tablicy, a jedynie zakleić błędną treść napisu - tłumaczy dyrektor Muzeum Miasta w Mysłowicach, Adam Plackowski.

Obelisk na Trójkącie Trzech Cesarzy stoi po stronie sosnowickiej, od czasu gdy spotkali się tam trzej prezydenci ościennych miast. Na początku maja 2004 roku w obecności prezydentów Jaworzna (Pawła Silberta), Sosnowca (Kazimierza Górskiego) i ówczesnego prezydenta Mysłowic (Grzegorza Osyry) odsłonięto tablicę upamiętniającą akcesję Polski do Unii Europejskiej.

Dzisiaj poszczególne oddziały PTTK z różnych miast, nie tylko tych ościennych, organizują wycieczki nad Trójkąt. Na Niwce jest też specjalna izba pamięci, poświęcona Trójkątowi.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto