Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tauron jest o krok bliżej do fedrowania w Mysłowicach

Olga Krzyżyk
Tauron Wydobycie czeka na decyzję środowiskową. Planuje bowiem fedrunek złóż węgla w Mysłowicach. Roboty górnicze mają ruszyć w 2017 roku. Sama eksploatacja ścian planowa jest dopiero na 2020 rok.

Tauron jest o krok bliżej do fedrowania w Mysłowicach
Mysłowice są bogate w złoża węgla kamiennego. Nic więc dziwnego, że spółki chcą rozpocząć tu fedrunek. Tauron Wydobycie S.A. planuje uzyskanie koncesji na wydobywanie węgla ze złoża „Brzezinka 1” w Mysłowicach. Pierwsze wnioski o uzyskanie koncesji trafiły do urzędu miasta już w zeszłym roku.

Natomiast z początkiem lipca tego roku regionalny dyrektor ochrony środowiska w Katowicach wydał obwieszczenie w sprawie zakończenia postępowania dowodowego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia pn. „Koncesja na wydobywanie kopaliny ze złoża węgla kamiennego w obszarze górniczym „Brzezinka 1”. Co to oznacza? Nic innego jak to, że RDOŚ przestąpił do pisania decyzji środowiskowej. Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach potrzebna jest do wystąpienia przez Tauron Wydobycie SA do ministra środowiska z wnioskiem o udzielenie koncesji na wydobywanie węgla ze złoża „Brzezinka 1”.

- Wydobycie węgla kamiennego ze złoża „Brzezinka 1” będzie polegało na udostępnieniu złoża poprzez jego rozcięcie chodnikami, a w następnej kolejności eksploatacji ścian węglowych. Eksploatowane będą pokłady 301 i 304/2 systemem ścianowym na zawał. Eksploatację zaplanowano tak, by nie prowadzić eksploatacji pod zabudową mieszkaniową - wyjaśnia Zofia Mrożek z biura regulacji wewnętrznych i komunikacji spółki Tauron Wydobycie S.A.

Roboty górnicze mają rozpocząć się w 2017 roku. Jednak eksploatacja ścian ma ruszyć dopiero w 2020 roku. Następnie fedrunek będzie prowadzony do końca koncesji, czyli do 2040 roku. Sprawdziliśmy też, czy przedsiębiorca przewiduje szkody górnicze w rejonach zabudowy mieszkaniowej.

- Nie przewiduje się wpływu eksploatacji związanych z ruchem zakładu górniczego w pobliżu zabudowań przy ulicy Dzióbka. Szkodami górniczymi nie zostaną także objęte: autostrada A4, droga ekspresowa S1 oraz rzeka Przemsza - dodaje Zofia Mrożek.

Jednak szkody górnicze mogą ujawnić się w obrębie terenów leśnych położonych na południe od ul. Dzióbka, pod północną częścią składowiska popiołów z Elektrowni Jaworzno III, na nieużytkach w zakolu rzeki Przemszy na południe od ul. Wysoki Brzeg oraz w obrębie Jaworzna. Dokładnie na terenach leśnych na południe od Elektrowni Jaworzno III.

- Eksploatacja górnicza w tym rejonie nie wywoła wstrząsów sejsmicznych pochodzenia górniczego - podkreśla Zofia Mrożek.

Spółka będzie musiała stosować taką technologię, która wykluczy powstanie pożaru i zadymienia. Będzie trzeba zbudować także filary ochronne pod określonymi rejonami.

Przypomnijmy, że złoża „Brzezinka 1” położone są w części Jaworzna i Mysłowic. Na obszarze tym są zabudowania dzielnic Brzęczkowice, Kosztowy oraz Dziećkowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto