Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Symbol dzielnicy Larysz-Hajdowizna wzbogacony o specjalny zegar. Jak teraz się prezentuje konstrukcja?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Symbol dzielnicy Larysz-Hajdowizna wzbogacony o zegar.
Symbol dzielnicy Larysz-Hajdowizna wzbogacony o zegar. Tomasz Ćwienk
Na rondzie w dzielnicy Larysz-Hajdowizna powstała konstrukcja, która stała się symbolem dzielnicy. W Sylwestra obiekt został wzbogacony o zegar, który posiada radiową synchronizację godzin jak najbardziej znane zegary w Europie. Co jeszcze planuje Rada Dzielnicy Larysz-Hajdowizna na ten rok?

Pod koniec zeszłego roku pisaliśmy o nowym symbolu dzielnicy Larysz-Hajdowizna, który powstał na rondzie przy ulicy Laryskiej oraz ulicy Ptasiej. W tamtym czasie konstrukcja nie była jeszcze skończona, a jak sprawa wygląda aktualnie?

Symbol dzielnicy Larysz-Hajdowizna

23 grudnia na wspomnianym rondzie powstała konstrukcja, której kluczowymi elementami jest zegar, napis „Larysz” i „Hajdowizna” oraz tekst powitań w 4 językach: polskim, angielskim, niemieckim oraz śląskim. Znak podświetla się automatycznie w kolorach żółtym oraz niebieskim, gdy tylko zapadnie zmrok. Koszt całego projektu wynosił około 14 tysięcy złotych i był finansowany przez budżet Rady Dzielnicy Larysz-Hajdowizna.

Konstrukcja jest już wzbogacona o specjalny zegar

Znak jest już do dyspozycji mieszkańców od ponad tygodnia, jednak dopiero od kilku dni posiada on swój kluczowy element, jakim jest umieszczony prawie 5 metrów nad ziemią zegar. Można się zastanawiać czy taki zegar jest potrzebny, szczególnie w czasach gdzie łatwiej jest zobaczyć godzinę na swoim własnym telefonie. Na to pytanie śpieszy z odpowiedzią pomysłodawca konstrukcji.

Oczywiście — mówi dr Tomasz Ćwienk, z Rady Dzielnicy Larysz-Hajdowizna — ten laryski czasomierz to nawiązanie do zegara, którzy przeszło pół wieku temu odmierzał czas na wieży w budynku szkoły. Dzisiaj będzie łączył przeszłość z przyszłością... dosłownie — dodaje dr Tomasz Ćwienk.

Zegar oficjalnie został uruchomiony w Sylwestra i chociaż z boku wydaje się klasycznym czasomierzem, tak wewnątrz skrywają się najnowocześniejsze rozwiązania. Laryski zegar posiada radiową synchronizację godzin jak najbardziej znane zegary w Europie. Dzięki wykorzystaniu wzorca czasu DCF77, którego sygnał jest stabilizowany za pomocą cezowego zegara atomowego znajdującego się w laboratoriach Physikalisch-Technische Bundesanstalt (PTB) w Brunszwiku — dokładność zastosowanego zegara będzie zakładać maksymalną różnicę 1 sekundy na 1 milion lat pracy.

Rada Dzielnicy Larysz-Hajdowizna zapewniła mieszkańcom oryginalny symbol, który będzie wyróżniał dzielnicę, na tle innych a kto wie może i nawet stanie się rozpoznawalny w innych miastach. To jednak nie koniec działań, które wdraża rada w celu rozwoju własnej dzielnicy.

Co jeszcze planuje Rada Dzielnicy Larysz-Hajdowizna?

Również w tym roku w połowie 2023 rozpocznie się montaż inteligentnego monitoringu dzielnicowego, który zostanie rozbudowany dzięki środkom pozyskanym w ramach Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego. Dodatkowo dzięki środkom z MBO zostanie też wybudowana mini-tężnia solankowa przy placu zabaw „Na Winklu”.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto