Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spalarnia na granicy Mysłowic i Sosnowca? Rozmowa z Krzysztofem Filipkiem, prezesem spółki ZUTOŚ

Paweł Pawlik
Spalarnia na granicy Mysłowic i Sosnowca? Rozmowa z Krzysztofem Filipkiem, prezesem spółki ZUTOŚ
Spalarnia na granicy Mysłowic i Sosnowca? Rozmowa z Krzysztofem Filipkiem, prezesem spółki ZUTOŚ Paweł Pawlik
Czy powstanie spalarnia na granicy Mysłowic i Sosnowca? A może już w samych Mysłowicach? Rozmawiamy z Krzysztofem Filipkiem, prezesem zarządu spółki ZUTOŚ, o planach budowy spalarni śmieci.

Czy budowa spalarni śmieci przy ulicy Radocha, na granicy Sosnowca i Mysłowic, to dobre rozwiązanie?
Krzysztof Filipek: Zarzuca się nam, że spalarnia już powstaje. A to nieprawda. Jesteśmy w trakcie załatwiania spraw formalnych. Cała procedura przed nami. Dopiero decyzja środowiskowa o którą się staramy, odpowie na pytania odnośnie rozmiarów instalacji, emisji substancji do atmosfery i użycia urządzeń, które pozwolą ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Następnym etapem jest złożenie wniosku o lokalizację. Inwestycja jest planowana na terenach przemysłowych przy ul. Radocha, terenach totalnie zdegradowanych na których w przeszłości istniały zakłady chemiczne, nie pod oknami.

Jeśli nie Radocha to gdzie?
KF: W Sosnowcu nie ma innej lokalizacji. Przeciwnicy spalarni mówią o bombie ekologicznej i zbierają podpisy pod protestem przeciwko tej inwestycji. Jest dużo plotek, że to bomba ekologiczna, druga Hiroszima. Zapewniam, ze nie będzie szczurów, ani psów z dwiema głowami. Tego typu określenia, które działają na wyobraźnię, nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Ilość pyłu, która jest emitowana z takiej instalacji w ciągu roku jest porównywalna z tą wytwarzaną przez kilka domów opalanych węglem. Na całym świecie takich instalacji jest ok. 1600, w Europie ponad 600. Powstają też nowe z czego sześć w Polsce. Budowane są w Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Bydgoszczy, Koninie i Szczecinie. W Europie takie isntalacje budowane są nawet w centrach miast. Proponuję odwiedzić Monachium, Wiedeń albo Monte Carlo. Tam 120 metrów od spalarni jest szpital i ogród botaniczny. Technologie są tak dobre, że nikomu działanie tych spalarni nie przeszkadza.

A co z przykrym zapachem?
KF: Kompostowniki śmierdzą, wysypiska śmierdzą. W takiej instalacji jak nasza, żadne standardy europejskie nie będą przekroczone. Zapach jakiś jest, cudów nie ma. Każdy ma jakiś zapach, nawet u siebie w domu, ale żadnego zagrożenia odorowego nie ma. Nie przewidujemy też żadnego składowania osadów i odpadów.

Dlaczego akurat Sosnowiec, nie ma innych chętnych?
KF: Mysłowice są chętne. Jest odpowiednie miejsce na granicy z Sosnowcem i Katowicami, w linii prostej kilometr od miejsca planowanej inwestycji w Sosnowcu. Oddziaływanie będzie podobne, widok z okien będzie podobny, a podatki i miejsca pracy będą w Mysłowicach. W Siemianowicach Śląskich jest odpowiedni teren po Hucie Jedność w centrum. Ale my chcemy to robić w Sosnowcu, bo tu powstała inicjatywa związana przede wszystkim z rozwiązaniem naszych problemów z osadami ściekowymi.

Nie tylko mieszkańcy mają wątpliwości co do budowy i lokalizacji inwestycji. Samorządowe Kolegium Odwoławcze wyłączyło prezydenta Sosnowca z postępowania w tej sprawie i wyznaczyło do tej roli prezydenta Siemianowic Śląskich...
KF: Formalnie decyzję wydaje prezydent Siemianowic, ale taka jest zazwyczaj procedura. Często się tak robi, bo miasto nie chce być sędzią we własnej sprawie.

Co z tego będzie miało miasto i jego mieszkańcy?
KF: Inwestycja będzie warta ok. 400 milionów. Z tego inwestor ma przynieść rocznie do budżetu ponad 8 mln. zł. Jaki jest problem, żeby te pieniądze w ramach budżetu obywatelskiego mieszkańcy zdecydowali na co wydać? Np. na basen, drogi, przedszkola. W takiej "fabryczce" - bo trzeba pamiętać, że to nie tylko spalarnia, ale także miejsce wytwarzania energii elektrycznej, pary wodnej, którą możemy dostarczyć w postaci ciepła do okolicznych bloków - zatrudnimy 30-40 osób. Dlaczego nikt nas nie pyta o to co możemy dać? Parę milionów możemy przeznaczyć na działania szkoleniowe, możemy kształtować myśl techniczną, organizować warsztaty pracy, praktyki dla uczniów.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto