Są pomysły na zmianę Centrum i Starego Miasta w Mysłowicach. Co tu się może zmienić?

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Na rynku w Mysłowicach stoi rurapark. Brzydka konstrukcja szpeci plac. Mieszkańcy chcą żeby znikła. 

Zobacz kolejne wizualizacje i projekty. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Na rynku w Mysłowicach stoi rurapark. Brzydka konstrukcja szpeci plac. Mieszkańcy chcą żeby znikła. Zobacz kolejne wizualizacje i projekty. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Udostępnij:
MZGK Mysłowice i SARP Katowice rozstrzygnęli konkurs na zmiany w przestrzeni na terenie Centrum i Starego Miasta w Mysłowicach. Zwycięski pomysł oferuje powstanie m.in. przystani z kajakami, parki kieszonkowe, hali targowej, skate parku czy ekologiczne parkingu.

Centrum Mysłowic oraz Stare Miasto może zmienić swoje oblicze

O tym, że Stare Miasto oraz Centrum, a w szczególności rynek w Mysłowicach należy przemienić i ożywić wiedzą chyba wszyscy mieszkańcy Mysłowic. Ta część miasta ma ogromny potencjał, jednak przez lata był on zaniedbywany. Obrzydliwy rurapark - konstrukcja z rur na rynku odstrasza i szpeci widok. Miejski Zarząd Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach wraz ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Katowice ogłosili konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej części Centrum Mysłowic. Udało się go już zakończyć.

Sąd konkursowy podjął decyzję o nieprzyznaniu pierwszej nagrody. Przyznano drugą nagrodę w wysokości 30 tys. złotych oraz trzech wyróżnień po 10 tys. złotych. Drugą nagrodę przyznano pracy nr 003 (720506). Stworzył ją zespół autorski: Andrzej Jaworski, Julian Żmijewski, Anna Kotowska, Martyna Kędrzyńska, Marianna Waśniewska, Joanna Bokuniewicz, Emma Zawadzka, Urszula Michalska, Zuzanna Trzcińska oraz Karolina Hajkowicz. Prace doceniono m.in. za powiązania komunikacyjne, połączenie śródmieścia z Przemszą i koleją, dużą ilość stref pieszych i uspokojenie ruchu czy naziemne przejście przez ul. Krakowską.

- Na pewno będziemy współpracowali z zespołem projektowym. Autorzy nagrodzonej pracy zaproponowali rozwiązanie, rozwijanie potencjału Mysłowic związanego z muzykom. Ta koncepcja doskonale wpisuje się w działania, które miasto już wcześniej podejmowało. Muzyka jako symbol Mysłowic to dobra idea do budowania nowej tożsamości miasta - powiedziała Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Zwycięski projekt to olbrzymia szansa na ożywienie miasta

Sądowi konkursowemu spodobało się, że praca ujęła różne potrzeby i oczekiwania mieszkańców, które były zgłaszane w trakcie konsultacji społecznych. Ciekawe rozwiązania urbanistyczne mogłyby połączyć część miasta, która jest ułożona pomiędzy torowiskiem a Przemszą. Jak podkreśla MZGK te bariery było ciężko pokonać, więc mogą z nich zostać stworzone atrakcje.

- Pojawiła się propozycja bardzo ciekawych obiektów wychodzących naprzeciw oczekiwaniom mieszkańcom, takich jak basen i przystań kajakowa z takim elementem bulwarów nad Przemszą, szkoła muzyczna ze sceną na dziedzińcu, nowa sala koncertowa wzdłuż ulicy Kaczej, scena plenerowa w Parku Zamkowym, zielony parking przy ulicy Kaczej, hala targowa w pobliżu Placu Wolności czy industrialny skatepark w takiej strefie sportów miejskich, którą się proponuje właśnie w pobliżu torowiska. Po całej strefie rozsypane byłyby parki kieszonkowe. Mieszkańcy zgłaszali duże zapotrzebowanie, by rynek i cała ta strefa się mocno zazieleniła - opowiada Małgorzata Książek-Grelewicz.

W konkursie nie przyznano pierwszego miejsca, bo oznaczałoby to, że w mieście trzeba byłoby od razu zrealizować koncepcję. Członkom jury nie spodobał się jeden element - propozycja sali koncertowej.

- Można powiedzieć, że jednomyślnie członkowie sądu konkursowego uznawali, że jest ona zbyt duża i zaburzałaby proporcje tej części Starego Miasta. Wiemy, że to element, który można łatwo skorygować, więc będziemy prowadzić rozmowy z zespołem - wyjaśnia dyrektorka MZGK.

Jak podkreśla bardzo doceniono układ urbanistyczny, który zespół zaprojektował. Nowe połączenia komunikacyjne zdecydowanie się tutaj przydadzą, bo dziś nie są na tyle wystarczające, by ta część miasta była aktywna i tętniła życiem.

Z rynku w Mysłowicach zniknie szpetny rurapark. Co pojawi się w zamian?

Rynek w Mysłowicach znajduje się w strefie objętej ochroną konserwatorską. Możliwa jest wyłącznie odbudowa pierzei w klasycznym stylu. Nie można wprowadzać tutaj np. industrialnych form. Na rynku stoi szpetny rurapark, którego w końcu po latach może uda się pozbyć.

- Ten obszar musi docelowo zostać zabudowany budynkami i to są budynki o charakterze mieszkaniowo-usługowym, tak jak zazwyczaj to się na rynkach praktykuje. Tutaj będzie zabudowa pierzei, ale oczywiście jest tutaj bardzo ciekawa propozycja domknięcia kwartału z wewnętrznym dziedzińcem i otwarciem się na park z tyłu - wyjaśnia Małgorzata Książek-Grelewicz.

Projekt ma być realizowany etapami. MZGK podjęło już pierwsze współprace

MZGK nawiązał już współpracę z Politechniką Krakowską, która będzie pomagała w projektowaniu zieleni i zmienianiu przestrzeni publicznej. Projekt ma być realizowany etapami, bo to ogromne zmiany w przestrzeni publicznej.

- Jeśli chodzi o zmianę przestrzeni publicznej i tworzenie tych parków kieszonkowych, to tak naprawdę zaczynamy już w przyszłym roku. Jesteśmy też w kontakcie z osobą, która reprezentuje spadkobierców właściciela działki w rynku. Jedna z działek w miejscu, gdzie stoi w tej chwili rurapark jest działką prywatną. Ona wcina się w nasze działki nieregularnym kształtem. Rozważamy jej potencjalny zakup. Równolegle toczy się kilka spraw. Mam nadzieję, że już w przyszłym roku zobaczymy pierwsze efekty tej realizacji - powiedziała dyrektor MZGK.

Miasto będzie starało się pozyskać pieniądze na realizacje projektu

Mysłowice ciągle zmagają się z problemami budżetowymi. Taka inwestycja jest kosztowna. Jednak nie za wszystkie elementy trzeba będzie ponieść wysokie koszty.

- Bez pozyskania środków z zewnątrz na pewno nie uda się zrealizować całości przedsięwzięcia, ale niektóre elementy, takie jak na przykład w tej chwili realizujemy z Politechniką Krakowską, są dla nas przedsięwzięciami tak naprawdę bez kosztowymi. To taka współpraca barterowa. Są elementy, które można realizować niskim nakładem środków, ale też tak jak zabudowa pierzei rynku, na którą potrzebne będzie pozyskanie środków zewnętrznych. Takie możliwości oczywiście są, przed nami jeszcze długa droga - zaznacza Małgorzata Książek-Grelewicz.

W konkursie wyróżniono trzy projekty

W konkursie wyróżniono trzy prace, każda z nich jest równorzędna. Z projektami możemy zapoznać się na stronie internetowej SARP Katowice. Pierwsze wyróżnienie przyznano pracy nr 001 (734915), którą stworzyli Paweł Skóra, Marta Hirsz i Dorota Skóra. Wyróżnienie przyznano za rozwiązania urbanistyczne nawiązujące do historycznego układu zabudowy i ciekawą koncepcję ekofarmy.

Drugie wyróżnienie to praca nr 002 (156485). Stworzył ją zespół autorski: Grzegorz Pronobis, Sylwia Widzisz-Pronobis, Barbara Nawrocka, Dominika Wilczyńska, Karolina Stachura, Anna Kurianowicz i Jan Nagiel. Wyróżnienie przyznano za proekologiczne rozwiązania wykorzystujące wodę deszczową oraz powiązanie ekologii z urbanistyką.

Z kolei trzecie wyróżnienie to praca nr 004 (082515), którą stworzyli Agata Gorczowska, Joanna Błyszczak, Jakub Dębski, Michał Kopczyński oraz Michał Chrapek. Komisja wyróżniła projekt za śmiałość rozwiązań projektowych i propozycję rozwiązania zieleni.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie