Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach [2015]: Zapłoną znicze pod pomnikiem przy Promenadzie

Monika Chruścińska-Dragan
Rok Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach [2015]: Zapłoną znicze pod pomnikiem przy Promenadzie, w muzeum Miasta Mysłowice odbędzie się wernisaż wystawy IPN o deportacjach Górnoślązaków.
Rok Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach [2015]: Zapłoną znicze pod pomnikiem przy Promenadzie, w muzeum Miasta Mysłowice odbędzie się wernisaż wystawy IPN o deportacjach Górnoślązaków. arc. mat. ślonsko ferajna
Rok Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach [2015]: W jednym kącie walizka zesłańca, w drugim przybory do golenia. Prywatne oraz z archiwów dokumenty, fotografie, listy i inne rodzinne pamiątki deportowanych po 1945 roku Górnoślązaków od soboty, 24 stycznia, można oglądać w sali Muzeum Miasta Mysłowice.

Rok Tragedii Górnośląskiej w Mysłowicach [2015]: Zebrał je Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach, a historie ludzi przypomni mysłowicka placówka z okazji 70. już rocznicy Tragedii Górnośląskiej.

Dla mysłowiczan to ważna data. W końcu to właśnie w obozie przy Promenadzie co najmniej 2281 osób zapłaciło po II wojnie życiem za śląskość.

Tragedia Górnośląska to aresztowania, egzekucje i wywózki Ślązaków na Sybir i do kopalń Donbasu w 1945 roku. Szacuje się, że wywieziono na Wschód - według różnych opracowań - od 20 do nawet 90 tys. osób. Koniec stycznia to właśnie miesiąc, w którym Armia Czerwona wkroczyła na Górny Śląsk. Niedługo potem otwarto też obóz w Mysłowicach przy Promenadzie, będący wcześniej filią hitlerowskiego obozu.

W Mysłowicach ofiary komunistycznego obozu pracy spoczywają na dwóch cmentarzach: przy ul. Mikołowskiej i Oświęcimskiej. W sobotę o godz. 9 będziemy wspominać je przy pomniku na Promenadzie, a o 10.15 także na cmentarzu leśnym w Wesołej.

Punktami kulminacyjnymi obchodów będzie zapalenie przy Promenadzie żółto-niebieskich zniczy w kształcie liczby 2281 - symbolizującej udokumentowane zgony w obozie pracy i otwarcie w muzeum wystawy poświęconej deportowanym Górnoślązakom.

W Muzeum Miasta Mysłowice (ul. Stadionowa 7a) też o godz. 11.45 o wystawie opowie dr Kornelia Banaś z IPN-u w Katowicach. Dzieje byłego obozu pracy w Mysłowicach przypomną pod pomnikiem przy Promenadzie dyrektor muzeum, Adam Plackowski, oraz Tomasz Wrona, historyk i radny miasta.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto