Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ROD Jaśmin w Mysłowicach świętują 110-lecie. Mają ciekawą historię i są przepiękne. Zobaczcie ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Ogródki Działkowe Jaśmin w Mysłowicach obchodzą 110-lecie. Zobaczcie jak tu pięknie. 

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ogródki Działkowe Jaśmin w Mysłowicach obchodzą 110-lecie. Zobaczcie jak tu pięknie. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Marzena Bugała
Rodzinne Ogródki Jaśmin w Mysłowicach obchodzą 110-lecie istnienia. Działkowicze mają więc powód do świętowania. Jednak ze względu na pandemię nie odbędą się żadne imprezy. ROD Jaśmin ma bardzo ciekawą historię, którą przedstawiamy w artykule. A same ogródki - zachwycają. Zobaczcie na zdjęciach.

ROD Jaśmin w Mysłowicach obchodzi 110-lecie

Wyjątkowy jubileusz świętują w tym roku właściciele ogródków działkowych Jaśmin w Mysłowicach. W tym roku mija 110 lat odkąd zostały założone pierwsze ogródki. Ich historia jest bardzo ciekawa, została spisana w książce autorstwa Agaty Bittner-Jasińskiej wydanej z okazji 100-lecia ROD Jaśmin oraz w kronikach działkowych.

- Dwie kroniki oddaliśmy w tym roku w depozyt do muzeum. Tam są bezpiecznie przechowywane, w razie potrzeb księgi będą nam wypożyczane - mówi Urszula Bittner, jedna z działkowiczek, która do niedawna była również w zarządzie ROD Jaśmin.

Znajdziemy tam różne wydarzenia - remonty, awarie, pożary, imprezy, dożynki. Włożono w nie sporo pracy. Ogródki działkowe sporo się zmieniły. Najstarsza część znajduje się za cmentarzem przy ul. Mikołowskiej. Na jednej z działek znajdziemy prawie 100-letnią altankę, która została zbudowana przez Edwarda Kierka, jednego z założycieli ogródków działkowych. Obecnie ogrodem kieruje Beata Sus.

- Zastaliśmy ogród w ciężkiej sytuacji finansowej, był zaniedbany. Utrzymujemy się ze składek członkowskich, a należymy do Polskiego Związku Działkowców. Od 2015 roku podnieśliśmy ogród finansowo w górę, wzięliśmy się także za pracę nad majątkiem widocznym - zmieniliśmy furtki, przeprowadziliśmy inwestycje wodne i energetyczne - mówi Beata Sus.

Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany na świętowanie jubileuszu.

- Nie wiemy, co przyniesie przyszły rok. Jesteśmy w okresie zawieszenia. Nie mogliśmy nawet zorganizować walnego, bo mając dużą świetlice, nie byliśmy w stanie sprostać wymaganiom - mówi pani Beata.

Koronawirus spowodował też to, że sezon na działki zaczął się wcześniej.

- W tym roku przy koronawirusie to była na początku idealna sytuacja dla osób, które miały działki, bo mogli wyjść z murów domów i pobawić się z dziećmi. Kwiecień mieliśmy naprawdę fajny, jak działkowicze weszli wtedy na działki, to zostali aż do teraz - mówi obecna prezes.

Doszukiwanie się właściwej daty powstania ROD Jaśmin trochę trwało. Zdarzały się więc zabawne sytuacje, podczas których działkowicze świętowali 75-lecie, następnie 95-lecie, a za rok 100-lecie. Tropem ROD Jaśmin poszła Jutrzenka. Na bazie zebranych dokumentów doszukali się też, że ich ogród również powstał dużo wcześniej, niż sądzili.

Co ciekawe, obecny prezydent Mysłowic, Dariusz Wójtowicz, również ma działkę w ROD Jaśmin.

Historia ogródków działkowych Jaśmin w Mysłowicach

ROD Jaśmin w Mysłowicach został założony dzięki inicjatywie pierwszych mieszkańców nowobudowanego domu przy ulicy Mikołowskiej, będących członkami Związku Budowlanego „Bauverein”. Związek został założony w 1909 r., była to jakby pierwsza spółdzielnią mieszkaniowa. W latach 1910-1913 systematycznie oddawano do zamieszkania 102 mieszkania. Wśród osób inicjujących powstanie ogrodu byli Edward Kierek, Władysław Goinka oraz pan Paruzel (imię nie zostało ustalone).

Edward Kierek (1880-1962) był pracownikiem Kolei Państwowej zaangażowanym w działalność związaną z założeniem i rozwojem ogrodu, który powstał w 1910 roku na peryferiach miasta za cmentarzem. Jego altanka stoi na terenie ogródków po dziś, została jednak zmodernizowana.

- Z opowiadań wnuka wiemy, że pan Kierek z pasją hodował na działce dynie. „Ojcowie” ogrodu namiętnie grali w skata, palili długie fajki, rywalizowali z sobą w przygotowywaniu ogrodowych herbatek i nalewek. Ich starania doprowadziły w roku 1916 do powiększenie powierzchni ogrodu, który w tym czasie zajmował 1,02 ha i posiadał 54 działki mające średnio po 180m2 - mówi pani Urszula Bittner, jedna z działkowiczek.

Wiosną 1945 r. reaktywowano pierwsze Towarzystwa Ogrodów Działkowych. W marcu 1945 w Mysłowicach działalność swą rozpoczęły TOD: „Jaśmin”, „im prof. dr E. Jankowskiego” „Jutrzenka”, „Wyzwolenie” i „Rodzina Kolejowa”. Na przełomie lat 1945/46 założony został „Jaśmin 2”. Na niecałym hektarze, po przeciwległej stronie ulicy Mikołowskiej, wytyczono 24 działki. W skład pierwszego powojennego zarządu ogrodu weszli: Władysław Gionka – przewodniczący, Wiktor Sapok – zastępca, Roman Habryka – sekretarz, Bonawentura Jasiński – skarbnik.

W maju 1949 r. TOD przejęte zostały przez Centralną Radę Związków Zawodowych i przyjęły nazwę Pracowniczych Ogrodów Działkowych. Według ”Kroniki Miasta” w 1964 r. w Mysłowicach funkcjonowało 9 ogrodów zrzeszonych w związku: „Jaśmin”, „im prof. dr E. Jankowskiego”, „Jutrzenka”, „Wyzwolenie”, „Ślązaczka”, „Rodzina kolejowa”, „Jedność”, „Czereśnia”, i „Górnik”.

Do roku 1976 ogrodem kierowali kolejno panowie: Wiktor Sapok, Stanisław Będkowski, Tadeusz Wieczorek, Roman Habryka, Karol Pacwa, który w roku 1974 oddał w użytkowanie świetlicę działkową usytuowaną w najstarszej części ogrodu przy ul. Mickiewicza.
Lata 70. to czas powiększania zabudowy miejskiej Mysłowic w stronę zachodnią. W planach rozbudowy miasta przewidywano likwidację ogrodów usytuowanych w tej części. Likwidowanym ogrodom miasto zaproponowało tereny w okolicy ulicy Huta Rozalii. W skład zarządu POD ”Jaśmin” w roku 1976 weszli: Jan Jarociński – prezes, Artur Cyba – zastępca, Walter Szolc – sekretarz, Marcel Płaza – skarbnik.

W 1978r nastąpiła likwidacja ogrodu „Jaśmin 2” po stronie „Bauvereinu”, którego teren przeznaczony został pod zabudowę wielokondygnacyjną oraz części działek „Jaśmin 1” pod budowę pawilonu i magistrali ciepłowniczej.

- Tylko dzięki staraniom prezesa Jarocińskiego utrzymana została najstarsza część ogrodu. Zainteresowani działkowcy otrzymali zamiennie ogródki przy ul. Huta Rozalii. W związku z tym postanowiono formalnie połączyć ogrody, które na tym terenie otrzymały nowy przydział w jeden duży kompleks, pod wspólnym zarządem - informuje pani Urszula.

W 1980 r. nastąpiło formalne połączenie ogrodów, które przyjęły nazwę „XXX PRL”. Jednak już 11 kwietnia 1981 r. na zwołanym walnym zebraniu działkowcy „Jaśminu” podjęli decyzję o samostanowieniu. Nową część ogrodu „Jaśmin 3” stanowiły 67 działki.
W marcu 1982 r. oddano zrekultywowaną część ogrodu „Jaśmin 1”, przez którą przeprowadzony został ciepłociąg. Na tym obszarze odtworzono 14 ogródków i od tej chwili kolonia „1” posiada 26 działek.

Działania zarządu przyczyniły się również do pozyskania dodatkowego areału, na którym rozmieszczono 13 działek – „Jaśmin 2” i teren pod budowę domu działkowca. W 1986 r. ogród powiększył się o kolejne 26 działek stanowiących kolonię „4”. W 1988 roku prezesem został Joachim Bittner, a w 1996 r. Roman Burczak.

W 2005 r. Pracownicze Ogrody Działkowe zyskały miano Rodzinnych Ogrodów Działkowych. W 2006 roku rolę prezesa pełnił Jan Pypeć, którego zastąpił Roman Buczak, a w 2010 roku ta rola przeszła do Piotra Żychowskiego. Od 2015 roku ogrodem kieruje Beata Sus.

Historię ROD Jaśmin opracowano na podstawie publikacji „Jubileuszowy „Jaśmin” - 100 lecie Rodzinnego Ogrodu Działkowego w Mysłowicach” Agaty Bittner – Jasińskiej oraz trzech tomów kronik ogrodowych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto