Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premiera nowego filmu muzeum miasta - "Historia Brzezinki"

Olga Krzyżyk
Pracownicy mysłowickiego muzeum miasta stworzyli nowy film - "Historia Brzezinki". Dziś o godz. 17.00 odbędzie się prapremiera nowego filmu w murach muzeum. W piątek z kolei projekcja filmu będzie w dawnym kinie Znicz.

Premiera nowego filmu muzeum miasta - "Historia Brzezinki"
Dziś, 16 czerwca, podczas muzealnego czwartku odbędzie się prapremiera nowego filmu, stworzonego przez pracowników Muzeum Miasta Mysłowice - „Historia Brzezinki”. Praca nad filmem trwała pół roku. Twórcy filmu opowiedzieli nam o pracy nad nim.

Czego potrzeba, by powstał prawdziwy film?
Muzeum Miasta Mysłowice ma już w swoim dorobku łącznie 13 filmów. To takie produkcje jak „Mysłowice-1919”, „Ślązacy w Wehrmachcie”, „Dzieje 23 Batalionu Saperów”, czy „Dzieje mysłowickiego szkolnictwa”. Wszystkie je stworzyli pracownicy mysłowickiego muzeum - Luiza Kuźnicka oraz Marek Blaut. Tym razem nie było inaczej. Wszystko zaczęło się rok temu, gdy w murach placówki zorganizowano wystawę poświęconą historii Brzezince.

- Wystawa była początkiem. Dzięki niej zdobyliśmy pierwsze materiały, głównie ikonograficzne poświęcone tej dzielnicy. Było jednak za mało zdjęć do stworzenia filmu, który potrzebuje obrazów. Dlatego poprosiliśmy o pomoc wszystkich, którzy mają jakieś materiały o tej dzielnicy - wyjaśnia Marek Blaut, pracownik miejskiego muzeum, operator kamery, który odpowiadał też za realizację filmu.

Pana Marka dobrze znają Czytelnicy DZ. W końcu od 6 lat pisze zawsze ciekawe i dające do myślenia felietony. Scenariusz do filmu stworzyła Luiza Kuźnicka. Informacji o dzielnicy nie brakowało. Jednak trwało poszukiwanie zdjęć.

- Spotkaliśmy się z wieloma mieszkańcami Brzezinki, dawnymi i obecnymi, których przekonywaliśmy, by podzielili się z nami swoimi archiwalnymi zdjęciami, kronikami oraz wspomnieniami. Wiele materiałów udostępnił nam Związku Górnośląskiego koło Brzezinka, czy Szkoła Podstawowa nr 10 oraz parafia Świętego Jacka w Morgach ­- mówi Luiza Kuźnicka z mysłowickiego muzeum.

Muzykę do filmu stworzył Tomasz Zieleźny, górnik, który amatorsko zajmuje się muzyką. W filmie jednak można usłyszeć, że to ukryty talent.

„Historia Brzezinki” to zapis dziejów dzielnicy
W filmie przedstawiona jest historia jednej z dzielnic Mysłowic - Brzezinka. Muzealni pracownicy sięgnęli do czasów średniowiecznych, gdzie pierwszy raz wspomniano o tej dzielnicy. Następnie pokazane jest jak ze wsi rolniczej Brzezinka przekształcała się w wieś przemysłową i stała się gminą.

- Film pokazuje klimat dzielnicy. Brzezinka jest spokojnym miejscem, to raczej sielska, czy nawet senna dzielnica. Jednak w latach 50. i 60. XX wieku działała tu kopalnia i liczne zakłady przemysłowe. Po przemianach ustrojowych pozamykano te zakłady. Nie działa też kopalnia - opowiada Marek Blaut.

W dzielnicy zbudowano kościół, w 1910 roku powstała Szkoła Podstawowa nr 10, do której chodził kardynał August Hlond, późniejszy prymas Polski. W 1966 roku zbudowano nowy budynek SP nr 10 (przy ul. Reja 28). W filmie można też zobaczyć archiwalne oraz współczesne zdjęcia ocalałego budynku pruskiej komory celnej, który do dziś znajduje się przy ulicy Chrzanowskiej.

- Poruszaliśmy też wątek żydowski, wspomnieliśmy o synagodze, która była w Brzezince. Oczywiście jest też okres międzywojenny i czas drugiej wojny światowej, okres PRL i lata 90.- dodaje Kuźnicka.

Dziś o godz. 17 film można zobaczyć w Muzeum Miasta Mysłowice. Jutro premiera odbędzie się w MOK-u w Brzezince w dawnym kinie Znicz.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto