Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pożar w Mysłowicach. Płoną trawy w Brzezince. Słup dymu nad S1 ZDJĘCIA

OK
Pożar w Mysłowicach
Pożar w Mysłowicach Bożena Sieja
Pożar w Mysłowicach. W lany poniedziałek nad Brzezinką pojął się słup szarego dymu. Okazało się, że paliły się trawy i krzewy w pobliżu S1 przy skrzyżowaniu ulicy Nowochrzanowskiej i Cmentarnej. Na miejscu działa 6 zastępów straży pożarnej.

Pożar traw w Mysłowicach

W mysłowickiej dzielnicy Brzezinka, tuż przy granicy z Brzęczkowicami, doszło dzisiaj, 22 kwietnia, do pożaru. Strażacy ok. godziny 14 otrzymali zgłoszenie o pożarze traw między ulicą Nowochrzanowską a ul. Cmentarną. Szary dym można było zobaczyć z daleka.

- Pod trasą szybkiego ruchu S1 trwa akcja dogaszania pożaru. Paliły się głównie trawy, krzaki oraz dzikie wysypisko śmieci. Na miejscu działa sześć zastępów straży pożarnej, zarówno PSP i OSP. Spaliło się ok. 6 hektarów powierzchni - mówi mł. bryg. mgr Wojciech Chojnowski, rzecznik prasowy Komendy PSP w Mysłowicach.

Wypalanie traw jest niebezpieczne i niedozwolone

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt.

Pożary traw powodują również spustoszenie dla flory i fauny. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami. Dym uniemożliwia pszczołom i trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

W Polsce w 2018 roku odnotowano 149 434 pożarów, wśród których48 767 (33 proc. wszystkich pożarów w Polsce) to pożary traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

W 2019 roku najwięcej pożarów traw odnotowano w marcu i kwietniu, łącznie 25 345, co stanowiło 51 proc. wszystkich pożarów traw w 2018 roku.

CZYTAJ TEŻ:
Uwaga, ogromna susza w lasach: najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach województwa śląskiego

W 2018 roku podczas akcji ratowniczych związanych z gaszeniem pożarów traw zużyto 123 153 186 litrów wody, co odpowiada pojemności 32,8 basenów olimpijskich. Pożary traw na nieużytkach, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują dużą liczbę strażaków i zasobów ratowniczych.

Każda tego typu interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw na łąkach i nieużytkach, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi związaną z wypalaniem traw, nie dojadą na czas tam, gdzie są bardzo potrzebni.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

W PUNKT ODC. 3 - Ekstraklasa podzielona!

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto