Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polityk Włodzimierz Karpiński nie wyjdzie z aresztu w Mysłowicach

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Postanowiła postanowiła skierować do sądu wniosek o przedłużenie aresztu Włodzimierza Karpińskiego.
Postanowiła postanowiła skierować do sądu wniosek o przedłużenie aresztu Włodzimierza Karpińskiego. Magdalena Grabowska
Prokuratura uznała wniosek o uchylenie aresztu wobec Włodzimierza Karpińskiego, byłego ministra skarbu państwa za przedwczesny i odrzuciła go. Zamiast do Parlamentu Europejskiego trafi prawdopodobnie na salę sądową. Zadecydowano o skierowaniu do sądu nowego wniosku o przedłużenie aresztu polityka.

Włodzimierz Karpiński, przebywający w areszcie w Mysłowicach, zdecydował o przyjęciu mandatu europosła w związku z dostaniem się do Sejmu Krzysztofa Hetmana i Joanny Muchy. Do objęcia europejskiego mandatu konieczne było jedynie złożenie przez polityka oświadczenia, w którym przyznaje, że chce przyjąć stanowisko.

- Ja niżej podpisany Włodzimierz Karpiński (...) oświadczam, iż wyrażam zgodę na objęcie mandatu posła do Parlamentu Europejskiego i jednocześnie w ramach procedury objęcia w/w mandatu udzielam pełnomocnictwa do reprezentacji mojej osoby adwokatowi Michałowi Królikowskiemu - czytamy w oświadczeniu do marszałka sejmu, opublikowanym przez RMF

Taki rozwój zdarzeń miał sprawić, że Włodzimierz Karpiński otrzyma immunitet i uniknie aresztu, do którego trafił w lutym 2023 roku. Sprawa związana jest z tak zwaną aferą śmieciową, do której doszło gdy Włodzimierz Karpiński był szefem stołecznego Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Korupcyjne śledztwo wykazywało, że minister mógł przyjąć nawet 5 milionów złotych łapówki, za co groziło mu 12 lat więzienia.

Prokuratura uznała wniosek o uchylenie aresztu wobec polityka za przedwczesny i odrzuciła go. Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu wniosek o przedłużenie stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania, wskazując na duże prawdopodobieństwo popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu.

- Przesłanką przemawiającą za koniecznością stosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania jest realna obawa matactwa na którą powoływał się poprzednio Sąd Apelacyjny w Katowicach, przedłużając tymczasowe aresztowanie - wyjaśnia Karol Borchólski z Prokuratury Krajowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto