Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od porannego budzenia po wieczorny koncert. Jak wyglądała Barbórka w Mysłowicach?

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Barbórkowe budzenie w Mysłowicach
Barbórkowe budzenie w Mysłowicach Urząd Miasta Mysłowice
4 grudnia obchodziliśmy Barbórkę. Z tej okazji z samego rana mieszkańcy byli budzeni przez orkiestrę dętą KWK Mysłowice-Wesoła. Dodatkowo Mysłowiczanie mogli zobaczyć przygotowany przez Mysłowicki Ośrodek Kultury spektakl oraz posłuchać wieczornego koncertu.

4 grudnia obchodziliśmy w mieście Barbórkę. Od budzenia mieszkańców po wieczorny koncert.

Barbórkowe Budzenie

Obchody święta rozpoczęły się w Mysłowicach już o godzinie 6.00, kiedy to orkiestra dęta KWK Mysłowice-Wesoła maszerowała przez około godzinę od sali zabaw „Kosmos” przy ulicy Dzierżonia aż po kopalnianą cechownię. Orkiestra maszerowała przez ulice takie jak: Kryształowa, Wiosny Ludów, Spacerowa, Piastów Śląskich oraz Kopalniana.

Celem przemarszu była tradycyjna pobudka mieszkańców za pomocą muzyki. Na koniec reprezentanci miasta wraz z reprezentantami kopalni złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową oraz ołtarzem św. Barbary. Muzykę orkiestry usłyszeliśmy jeszcze o godzinie 12.00 w parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej oraz na mysłowickim rynku o godzinie 18.00.

Jak jeszcze świętowano Barbórkę w mieście?

Pobudka nie była jedynym elementem, w jaki Mysłowiczanie mogli świętować ten dzień. Po południu około 16.30 zorganizowany został spektakl pod tytułem: „Reniferka i Bałwanek”, który opowiada o tytułowej reniferce, która stara się dowiedzieć jak najwięcej o swojej rodzinie. Na zakończenie świętowania na mysłowickim rynku około 18.00 odbył się koncert Happy Big Band. Zobacz zdjęcia z wydarzenia.

Czym jest Barbórka?

Barbórka jest tradycyjnym świętem górników, która swoją nazwę ma od ich patronki św. Barbary z Nikomedii. Początkowo Barbórka była świętem kościelnym upamiętniającym św. Barbarę, która została zabita przez własnego ojca, bo nie chciała wyrzec się wiary. Do Polski święto trafiło już w średniowieczu, ale dopiero w XVII wieku św. Barbara stała się patronką górników. Pierwsza ceremonia odbyła się nieco później, bo w XVIII wieku w Tarnowskich Górach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto