Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Niebieska karta": o przemocy w rodzinie

Olga Krzyżyk
"Niebieska karta" to informacja, że w rodzinie dochodzi do przemocy. Sprawcą może być każdy - mąż, konkubent, ojciec, matka, a nawet syn i córka. Do przemocy przeważnie dochodzi w domach, gdzie nadużywa się alkoholu.

"Niebieska karta": o przemocy w rodzinie
Co zrobić, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy domowej? Takie sprawy zwykle pozostają w zaciszu czterech ścian. Do czasu, aż dłużej nie da się ukryć siniaków lub jeśli sąsiedzi wezwali policję po wielkiej awanturze. W takim przypadku rodzinie zakładana jest „Niebieska karta”.

- Dokumentacja „Niebieskiej karty” jest informacją, że w danej rodzinie dochodzi do przemocy - wyjaśnia Dariusz Opatrzyk z komendy policji w Mysłowicach. - Przez przemoc w rodzinie należy rozumieć jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób najbliższych oraz innych osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących - precyzuje.

O przemocy mówimy też wtedy, gdy ktoś naraża bliskie osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, godności, nietykalności cielesnej, wolności, w tym seksualnej, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

Nie ma reguły, kto najczęściej jest sprawcą przemocy. Dochodzi do niej w biednych i patologicznych rodzinach, ale także tam gdzie rodzice zdobyli wyższe wykształcenie i nie ma problemu z zarobkiem.

- Ofiarą przemocy może być każdy. Mąż przez 20 lat mówi żonie, że jest niedołęgą i nic nie potrafi. Z kolei matki mogą zastraszać dzieci. Synowie biją rodziców. Takie osoby, ofiary przemocy muszą się później nauczyć od nowa żyć - wyjaśnia Sylwia Komraus, dyrektorka MOPS Mysłowice.

Ofiary przemocy domowej mogą szukać pomocy w ośrodku interwencji kryzysowej MOPS-u. Przygotowany jest specjalny program dla sprawców i ofiar przemocy. Po jego zakończeniu co pół roku sprawdzane jest także, czy w rodzinie nie ma nawrotu przemocy.

- Najczęściej dzwonią do nas i proszą o pomoc kobiety, mężczyźni zdecydowanie rzadziej - dodaje Sylwia Komraus.

W 2015 roku założono 127 „Niebieskich kart”. W tym roku wdrożono 96 takich procedur. Jednak łącznie aktywnych jest 112. „Niebieska karta” wiąże się z wizytami policjanta i pracownika opieki społecznej. Taką kartę może założyć policja, pracownicy MOPS-u, komisja rozwiązywania problemów alkoholowych i placówka oświatowa. Powodem przemocy jest przeważnie alkohol (118 przypadków), środki psychoaktywne (16 przypadków) i choroby psychiczne (8 przypadków). W 2016 roku mąż był 87 razy sprawcą przemocy, konkubent 25, ojciec 24, syn 27, żona 6 razy, matka 11 oraz córka 3 razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto