Nie ma zgody zarządu PGG w Katowicach na wyższe wynagrodzenia. Górnicy grożą bezterminową blokadą wysyłki węgla. Będą kolejne negocjacje?

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Fiasko rozmów związkowców z zarządem PGG
Fiasko rozmów związkowców z zarządem PGG Marzena Bugała-Astaszow
Udostępnij:
W poniedziałek 10 stycznia, w siedzibie Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach, odbyły się kolejne negocjacje związkowców z zarządem spółki. Po blisko dwugodzinnych rozmowach ogłoszono, że zakończyły się one fiaskiem. Od jutra na kopalniach będą organizowane masówki, a jeśli nie dojdzie do porozumienia w ciągu najbliższych siedmiu dni, związkowcy rozpoczną bezterminową blokadę wysyłki węgla. W środę obie strony mają ponownie zasiąść do rozmów.

Negocjacje związkowców z zarządem PGG

Negocjacje związkowców z zarządem PGG rozpoczęły się o godzinie 11:00 i zakończyły zaledwie 2 godziny później. Do porozumienia wciąż daleko.

- Zarząd poprosił o kolejne dwa dni. W środę przekonamy się czy to coś zmieni. Mam nadzieję, że zarząd w końcu pójdzie po rozum do głowy i osiągniemy porozumienie. Zależy nam na nim, ale nie może być tak, że tylko jedna strona chce rozmawiać - mówi Rafał Jedwabny, przewodniczący Sierpnia'80 w PGG.

Brak zgody oznacza, że od jutra na kopalniach rozpoczną się masówki. W środę 12 stycznia odbędzie się referendum strajkowe. Jeżeli do 17 stycznia nie nastąpi przełom w negocjacjach, związkowcy przejdą do bezterminowej blokady wysyłki węgla.

- Cały czas jesteśmy gotowi na zawarcie porozumienia. Wolelibyśmy uniknąć tego, by ponownie wysyłać ludzi na tory. Jeśli natomiast nie będzie innego wyjścia, trzeba będzie tak zrobić - podkreślił Jerzy Demski, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych.

Prezes PGG Tomasz Rogala podkreślił, że zarząd jest gotowy do dalszych rozmów, ale ich efekt jest uzależniony od możliwości finansowych spółki.

- Rozmowy będą trudne, bo dotyczą elementu zawsze wrażliwego, jakim są wynagrodzenia, ale też odbywają się w konkretnym otoczeniu. To otoczenie to możliwości finansowe spółki, czyli kiedy i jakimi środkami będziemy dysponować, aby regulować wszystkie zobowiązania, w tym pracownicze - ocenił Tomasz Rogala.

Ustalenia dotyczące wzrostu płac górników w br. zawarto w umowie społecznej dla górnictwa. Związkowcy PGG zwrócili się w tej sprawie do lidera śląsko-zagłębiowskiej "Solidarności" Dominika Kolorza. Chcą zwołania spotkania sygnatariuszy oraz przedstawicieli związków zawodowych z pozostałych spółek węglowych. Istnieje sporo zastrzeżeń dotyczących jej realizacji przez rząd.

Związki zawodowe PGG przeprowadziły ostatnią blokadę transportu węgla z zakładów wydobywczych do elektrowni 4 stycznia. Tego samego dnia wieczorem odbyły się kolejne, zakończone niepowodzeniem, rozmowy zarządu spółki z górnikami. Protestowano przez dwa dni, łącznie na czternastu kopalniach.

Czego żądają górnicy?

Przypomnijmy, że protestujący domagają się przede wszystkim wypłacenia górnikom rekompensat za pracę w weekendy od września do końca grudnia. Choć za pracę w soboty i niedziele otrzymują wynagrodzenia wyższe niż za dni robocze, to ogólny fundusz płac w PGG nie wzrósł. Tym samym, mimo wzmożonego wysiłku i pracy w dni wolne, górnicy nie zarabiają więcej.

Rozmowy płacowe rozpoczęły się już 30 listopada i od razu utknęły w martwym punkcie. Poza wypłatą jednorazowych rekompensat, związkowcy domagają się także podwyżek płac o niespełna 400 zł – do 8 200 zł brutto. Tłumaczą, że oczekują ich z powodu inflacji, która według ostatnich danych osiągnęła w Polsce 7,8 proc.

Przedstawiciele spółki tłumaczą, że nie mogą podejmować działań, które byłyby dla niej dodatkowym, nieprzewidzianym obciążeniem finansowym. W obecnej sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz prawnej, zarząd nie widzi możliwości realizacji żądań przedstawionych przez związkowców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie