Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie osobnej dzielnicy Słupna w Mysłowicach. Radni byli przeciwko i odrzucili wniosek mieszkańców

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Park Promenada jest obecnie w remoncie
Park Promenada jest obecnie w remoncie Kacper Jurkiewicz
Niestety mieszkańcom dzielnicy Brzęczkowice - Słupna nie udało się rozdzielić dzielnicy na dwie osobne. Pozytywnie na wniosek mieszkańców zagłosował tylko jeden radny. Ta część dzielnicy jest często zaniedbywana.

Dzielnica Słupna w Mysłowicach nie powstanie. Radni przeciwko wnioskowi mieszkańców

Podczas grudniowej sesji Rady Miasta Mysłowice głosowano m.in. w sprawie utworzeniu dodatkowej dzielnicy Słupna. Obecnie Słupna połączona jest z Brzęczkowicami. Mieszkańcy chcieli rozdzielić te dwie jednostki, gdyż jak twierdzą, część w której leży Słupna jest zaniedbana przez radę dzielnicy oraz miasto.

Powstanie dzielnicy Słupna w Mysłowicach to inicjatywa czterech osób, w tym trójki mieszkańców Słupnej. To mieszkańcy dzielnicy, którym zależy na losach mieszkańców. Jednak samą inicjatywę popierali inni mieszkańcy, którzy również widzą, że ich część dzielnicy staje się coraz bardziej zaniedbywana.

Na Słupnej mieści się kilka miejsc rekreacyjnych. Częściowo znajduje się tutaj Park Promenada, który jest w remoncie i stanie się nowym atrakcyjnym miejscem spotkań na mapie Mysłowic już w najbliższe lato. Znajduje się tutaj także Park Słupna, w którym odbywają się różne imprezy m.in. koncert Bądź jak Jezus czy Dni Mysłowic. W Parku Słupna jest także kąpielisko, na które latem przychodzą tłumy mieszkańców. A tuż obok znajdziemy Centralne Muzeum Pożarnictwa czy Muzeum Miasta Mysłowice. Mieszkańcy w wiosenne i letnie dni dużo czasu spędzają na Górce Słupeckiej, gdzie również sporo się dzieje.

Walka o Słupną została przegrana

Na korzyść mieszkańców, którzy złożyli wniosek o oddzielenie Brzęczkowic od Słupnej, zagłosował tylko jeden radny - Adrian Panasiuk.

- Będąc w komisji doraźnej opiniując projekt uchwały dotyczący utworzenia nowej jednostki pomocniczej o nazwie "Dzielnica Słupna" - wstrzymałem się od głosu. Trudno było się odnieść do inicjatywy mieszkańców, ponieważ wcześniejsze konsultacje wypadły słabo i było małe zainteresowanie wśród mieszkańców Słupnej - mówi nam radny Adrian Panasiuk.

Jednak z biegiem czasu sam zmienił zdanie. Mieszkańcy tej części dzielnicy wykazali się sporym zaangażowaniem i determinacją.

- Jednak po kolejnych przemyśleniach i przeanalizowaniu tego co działo latami na Słupnej podjąłem decyzję, aby na grudniowej sesji rady miasta, dać szansę wnioskodawcom i mieszkańcom głosując za utworzeniem dzielnicy Słupna. Poprałem inicjatywę ponieważ grupa mieszkańców Słupnej przez ostatnie miesiące włożyła sporo pracy, serca i czasu, aby mogła postać nowa dzielnica, która od wielu lat była zaniedbywana. Mało kto się interesował Słupną, jedynie środki finansowe czy wszelaka pomoc była zawsze kierowana tylko w Park Słupna i mało kto zwracał uwagę, że są jeszcze inne tereny które były zapominane latami - komentuje radny.

- Statystyki, wyniki ankiet czy inne wskaźniki nie zawsze się sprawdzają. kto wie, może gdyby mieszkańcy dostali szansę, sytuacja może by się nieco zmieniła i zainteresowanie ludzi byłoby zupełnie inne? Nowa rada mogłaby swoje środki finansowe przeznaczać na rozwój dzielnicy i miejsc, która latami mało kogo obchodziły. Uważam, że każdy zasługuje na swoją szansę, dlatego jako świeży radny dałem taką. Szkoda, że jako jedyny w głosowaniu poparłem wniosek mieszkańców Słupnej, może dlatego, bo nie sugerowałem się jedynie statystykami i ankietami jak inni radni, tylko tym że w przyszłości Słupna mogła być nową i rozwijającą się na wielu płaszczyznach dzielnicą, przy współudziale mieszkańców - powiedział Adrian Panasiuk.

Być może w przyszłym roku wnioskodawcy spróbują ponownie i uda im się przekonać Radę Miasta do działania w tej sprawie. Czy radni przejrzą na oczy i zobaczą, że również na słupecką część powinno się przeznaczyć sporo pieniędzy? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach. Póki co udało się zawalczyć o dodatkowe kosze na śmieci dla mieszkańców tej dzielnicy. Niedługo pojawią się na ulicy Portowej oraz Caspariego.

Historia dzielnicy Słupna

Słupna powstała około 1700 roku w lesie granicznym między miastem Mysłowice, a wsią Brzęczkowice, przy drodze łączącej te miejscowości, na północnym zboczu Górki Słupeckiej i przy potoku płynącym do Przemszy. Nazwa nawiązuje do słupów (prawdopodobnie granicznych). Na początku postawiono tutaj leśniczówkę i karczmę żydowską. Potem rolnicy postawili tam swoje domy. Osada pierwszy raz została zaznaczona na mapie Wielanda z 1736 roku.

Od początku osada należała do Sobków, właścicieli Brzezinki, a potem do Laryszów, Sułkowskich i Donnersmarcków. W 1807 r. książę bielski Jan Nepomucen Sułkowski zorganizował przy dworze (tzw. zamku) w Słupnej I Pułk Huzarów Polskich, z zamiarem użycia go do zajęcia na Prusakach Górnego Śląska i włączenia tej krainy do utworzonego przez cesarza Napoleona Księstwa Warszawskiego. Ten zamiar się nie udał na skutek przegranej przez Polaków potyczki pod Mysłowicami (7 kwietnia 1807 r.).

Miejscowa legenda głosi nawet, że w domu przy ul. Sułkowskiego 1 nocował sam Napoleon. W 1871 r. na granicy gruntów słupeckich i brzęczkowickich przy Przemszy powstał tzw. Kąt Trzech Cesarstw, stając się atrakcją turystyczną na skalę europejską.

W 1891 roku osada dworska Słupna została włączona go gminy wiejskiej Brzęczkowice. W 1907 r. Prusacy zbudowali na Górce Słupeckiej wieżę Bismarcka. W czasie II Wojny Światowej urząd Gminy Brzęczkowice mieścił się na terenie Słupnej. W 1951 roku gmina została przyłączona do Miasta Mysłowice.

W 1978 r. Miejska Rada Narodowa w Mysłowicach dokonała podziału miasta na kilkanaście osiedli samorządu mieszkańców, powstało wtedy m.in. osiedle nr 7 Słupna. W 1991 roku Rada Miasta postanowiła przyłączyć Słupną do Brzęczkowic tworząc tym samym Osiedle Brzęczkowice i Słupna, jako jednostkę pomocniczą miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto