Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowiczanie decydują na co wydać pieniądze z budżetu

Olga Krzyżyk
Mat. UM Mysłowice
Budżet obywatelski to odpowiedź na zainteresowanie mieszkańców sprawami miasta. Mysłowiczanie chcą decydować o tym, co będzie się działo w mieście i na co będą wydane pieniądze z budżetu miasta. Teraz w końcu będą mieli taką możliwość.

Już we wrześniu powołany został skład Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego, którego zadaniem było stworzenie regulaminu MBO. Zespół zakończył już swoją pracę. Na czym jednak polega budżet obywatelski? Wjaśniamy.

Budżet obywatelski polega na wydzieleniu części środków z miejskiego budżetu i przeznaczeniu ich na zadania zaproponowane przez samych mieszkańców. Następnie realizowane są takie pomysły, które zdobyły największą liczbę głosów. Budżet obywatelski ma być narzędziem, które umożliwia mieszkańcom współdziałanie i współdecydowanie o o wydatkowaniu części środków z miejskiego budżetu.

Zespół Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego został powołany we wrześniu. Jego zadaniem było stworzenie regulaminy MBO. Zespół liczył 20 osób i składał się z mieszkańców Mysłowic, przedstawicieli organizacji pozarządowych, rady miasta, rad osiedli i urzędników. Przez trzy miesiące pracował nad szczegółowymi zasadami MBO. Praca została zakończona. Teraz każdy mysłowiczanin, pod warunkiem, że ukończył 15 rok życia będzie mógł złożyć propozycję zadania do realizacji w ramach MBO. 1 września będzie znana wstępna lista zadań, które wezmą udział w głosowaniu.

-W styczniu zakończą się prace nad budową strony internetowej, za pomocą której możliwe będzie złożenie elektronicznego formularza z propozycją zadania oraz oddanie głosu. To również wtedy poznamy kwotę, która będzie do dyspozycji mieszkańców. Z końcem października jasne już będzie, które i ile zadań zrealizowanych zostanie w 2017 roku - informuje Kamila Szal, rzecznik mysłowickiego magistratu.

W styczniu i lutym zaplanowano 15 spotkań w każdej dzielnicy Mysłowic. Przedstawiciele urzędu będą wyjaśniali na czym polega budżet obywatelski, przedstawiony zostanie harmonogram działań oraz kwota, która będą mogli dysponować mieszkańcy.

Pierwsze spotkanie dotyczące Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego odbyło się w środę, 20 stycznia, o godz. 18.00 w Zespole Szkół Sportowych przy ulicy Gwarków 1. Było to spotkanie dla dzielnicy Piasek. Oto kolejne spotkania: Mysłowice-centrum 21 stycznia w II Liceum Ogólnokształcącym. Stare Miasto 25 stycznia w Mysłowickim Ośrodku Kultury. Janów Miejski i Ćmok 26 stycznia w Szkole Podstawowej nr 3. Bończyk - Tuwima 27 stycznia w Gimnazjum nr 1. Brzęczkowice i Słupna 28 stycznia w Gimnazjum nr 3. Chopina - Wielka Skotnica 1 lutego w Szkole Podstawowej nr 1. Brzezinka 2 lutego w Szkole Podstawowej nr 10. Krasowy 3 lutego w Szkole Podstawowej nr 17. Wesoła 4 lutego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Larysz - Hajdowizna 8 lutego w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 3. Kosztowy 9 lutego w Gimnazjum nr 6, Morgi 10 lutego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2. Dziećkowice 11 lutego w Szkole Podstawowej nr 5. Ostatnie spotkanie będzie w dzielnicy Ławki 29 lutego w Domu Katechetycznym przy ul. Murckowskiej 147. Spotkania są bezpłatne i otwarte.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto