Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice. Zbigniew Augustyn: Kontenery do mieszkania to nie rozwiązanie

Monika Chruścińska
Ze Zbigniewem Augustynem, dyrektorem Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej rozmawia Monika Chruścińska.

Zamiast mieszkań dostaną kontenery. Miasto buduje na razie 3!

Ponad 800 rodzin czeka na lokale komunalne, a program mieszkaniowy na najbliższe pięć lat nie przewiduje budowy nowych mieszkań...
MZGK jest administratorem, politykę mieszkaniową prowadzi prezydent z radą miasta. Wiem jednak, że
gmina przymierza się do budowy nowych budynków w oparciu o partnerstwo publiczno-prywatne. Miasto musiałoby wówczas ogłosić przetarg na wynajem mieszkań o średnim standardzie, które wybudowałyby prywatne firmy. Umowa najmu z miastem zawarta na 30 lat byłaby dla inwestorów zabezpieczeniem kredytu pod budowę. Z kolei miasto po upływie 30 lat przejęłoby budynki na własność. Są rodziny, które chcą się przenieść do takich, nieco droższych, ale
lepszych mieszkań. Tym samym zwolniłyby miejsca dla osób eksmitowanych.

Polecamy: Ranking życzeń radnych. Na co pieniądze?

To teoria. A jakie są szanse na jej realizację?
Dwie firmy wystąpiły już do miasta z konkretnymi ofertami budowy mieszkań na ta-kich zasadach. M.in. TBS Śląsk, który chce budować mieszkania na Rynku, w miejscu wyburzonej pierzei. Wiem, że prezydent ofertę rozważa. Muszą się zgodzić też radni.

A co z zapowiadaną budową osiedla kontenerów?
To nie osiedle. W planach jest najwyżej 12-20 kontenerów - lokali tymczasowych, wyposażonych tylko w energię elektryczną, bez wody, toalet i kuchni wewnątrz. Kierowane byłyby tam osoby, wobec których możliwości windykacji zaległości wyczerpały się, choć wiemy, że stać ich na płacenie czynszu, bo mają w domu np. drogi telewizor plazmowy czy samochód. Kontenery mają działać trzeźwiąco na opornych dłużników, to nie jest rozwiązanie problemu mieszkaniowego.

Jakich remontów możemy się spodziewać w 2012 roku?
Mamy w zasobach obecnie 198 budynków, z czego aż 129 jest sprzed 1914 roku, a tylko 24 to budynki powojenne. Ich stan techniczny jest adekwatny do wieku. Jako pierwsze do gruntownego remontu zostały wytypowane dwie kamienice w strefie ścisłej ochrony konserwatorskiej - przy ul. Grunwaldzkiej 9 i Rynku 16. Ta na Grunwaldzkiej przymierzana jest pod nową siedzibę Muzeum Miasta.

Plebiscyt: Szkoł@ z www. GŁOSUJ na najlepszą szkolną stronę www

W przyszłym roku chcieli-byśmy zlecić wykonanie projektu budowlanego, który potrzebny jest przy składaniu aplikacji o środki zewnętrzne na ich renowację. To ma być dobry przykład dla prywatnych właścicieli sąsiednich kamienic. Ponadto wnioskuję do prezydenta i radnych, aby co roku przyznawali MZGK przynajmniej milion złotych na remonty bieżące. Zacznie-my od remontów: dachów, instalacji kominowych, elewacji i demontażu balkonów, zagrażających bezpieczeństwu.


Katastrofa samolotu Cirrus w Pyrzowicach. NAJNOWSZE USTALENIA, NIEZNANE FAKTY, RELACJE ŚWIADKÓW
TOP 14 poszukiwanych przestępców w woj. śląskim ZOBACZ ICH TWARZE

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto