18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: W muzeum miasta otwarto wystawę Ślązacy w Wermachcie

Monika Chruścińska
Muzeum Miasta otwiera wystawę "Ślązacy w Wehrmachcie". To wspomnienie polskich żołnierzy w niemieckich mundurach

Jeszcze z dzieciństwa pani Urszula pamięta mamę wciąż wyglądającą na tatę. Poznali się w latach trzydziestych. - Tata miał na imię Alojzy i był muzykiem - opowiada mysłowiczanka. - Mama była jego uczennicą - pokazuje zdjęcia rodziców sprzed wojny. W 1939 ojciec dostał powołanie. Do armii niemieckiej. - Choć dziadek był powstańcem śląskim - zaznacza pani Urszula.

Z frontu pan Alojzy wracał kilka razy - w 1941 roku, by poślubić mamę mysłowiczanki. Ostatni raz był w 1943. Pani Urszula miała wtedy trzy miesiące. - Mama nigdy nie przestała go szukać - wspomina.

Ojciec Jana Ziemby ze Słup-nej służył w mundurze niemieckim na terenie Austrii. - Był w jednostce zabezpieczającej lotnisko we Wiedniu - mówi. W armii niemieckiej służyli jeszcze bracia jego mamy - jeden jako kierowca, drugi na froncie wschodnim, a trzeci w Afrika Korps. - Po rozbiciu jednostek Rommel'a, zaciągnął się do aliantów i walczył pod Monte Casino - mówi Ziemba.

- Wojna jest okrutna i trzeba pamiętać, że Ślązacy wkładając niemiecki mundur, nie mieli wyboru - zaznacza Wojciech Kubowicz z Muzeum Miasta. - Sprzeciw był równoznaczny z zesłaniem do obozu, co oznaczało wyrok śmierci - mówi.

To trudny fragment historii Śląska, który nie należy zamiatać pod dywan, zaznaczają muzealnicy. Dlatego zdecydowali się listopadowy czwartek muzealny poświęcić właśnie Ślązakom w Wehrmachcie. - Już w wakacje wystąpiliśmy do mieszkańców z apelem o przynoszenie pamiątek rodzinnych poświęconych tematowi - opowiada Luiza Rotkegel z Muzeum Miasta.

- Początkowo odzew był niewielki, ostatecznie zgłosiło się około 20 osób - wylicza. Przynieśli zdjęcia, dokumenty, a nawet skany książeczek z rozmówkami dla żołnierzy. - Wielu Ślązaków nie znało niemieckiego - mówi Rotkegel. Wszystko trafi na wystawę. Wernisaż, uświetni wykład na temat służby Polaków w Wehrmachcie prof. Ryszarda Kaczmarka z UŚ. Początek: czwartek, godz. 17.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto