Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Tlenek węgla podtruł cztery osoby. Czujka uratowała dwie inne rodziny

Kacper Jurkiewicz, mat. pras.
mat. pras.
W okresie świątecznym doszło do czterech interwencji związanych z tlenkiem węgla. W dwóch przypadkach nikomu nic się nie stało. Wszystko dzięki działającej czujce.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach wzięli udział w trzech interwencjach związanych z ulatnianiem się tlenku węgla.

Pierwsza odbyła się z rana o 6.17 w mieszkaniu przy ul. Oświęcimskiej. Przez nieszczelność pieca kaflowego potruły się dwie 51-letnie osoby. Zostały przewiezione do Szpitala nr 2 im. dr Tadeusza Boczonia w Mysłowicach.

Druga z interwencji miała miejsce przy ul. Towarowej o 9.53. Tlenkiem węgla podtruły się 21-letnia kobieta oraz roczne dziecko. Tutaj również przyczyną była nieszczelność pieca kaflowego. Kobieta została przewieziona do Szpitala nr 2 w Mysłowicach, a dziecko do Szpitala Dziecięcego w Sosnowcu.

W obu przypadkach w mieszkaniach nie było czujki. Szczęśliwie zakończyły się natomiast interwencje, w których ostrzegły one domowników o wydzielaniu się gazu.

26 grudnia o 20.55 przy ul. Rynek czujka tlenku węgla wykazała 228 ppm. Taka zawartość w powietrzu wywołuje bóle i zawroty głowy, obniża ostrość widzenia, u dorosłych może wystąpić drażliwość, a u dzieci omdlenia i utrata przytomności. Na szczęście dzięki czujce nikomu nic się nie stało.

- Tlenek węgla uwalniał się podczas pracy junkersa zabudowanego w łazience. To kolejny przykład, że czujka tlenku węgla to nasz sojusznik w walce z cichym zabójcą – poinformował Wojciech Chojnowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Mysłowicach.

Do kolejnej interwencji doszło 27 grudnia o 9.25. Strażacy wezwani zostali na ul. Gustawa Morcinka. Czujka zadziałała i ostrzegła domowników. Tutaj również winny był junkres.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla oraz przypomina o obowiązku utrzymania ich właściwego stanu technicznego, co obejmuje między innymi wymianę baterii. 

Przypominamy, że czad jest ciężko wykryć. Jest bezbarwny, nie można go wyczuć, ani usłyszeć, gdy się ulatnia. Dla własnego bezpieczeństwa powinno się co roku przeprowadzać czyszczenie przewodów kominowych, wykonywać okresowe przeglądy i sprawdzać wentylacje w mieszkaniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto