Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice:Szkoły Podstawowe 5 i 13 mają certyfikaty szkół promujących zdrowie. Chipsow tu nie kupisz

Monika Chruścińska
Owoc i warzywo to składnik każdego drugiego śniadania w SP nr 5 w Dziećkowicach.
Owoc i warzywo to składnik każdego drugiego śniadania w SP nr 5 w Dziećkowicach. Monika Chruścińska
Marta z 3 klasy Szkoły Podstawowej nr 5 najbardziej lubi jeść kiwi i marchewki. Natalia z klasy 5 - do tego jeszcze arbuzy i mandarynki. Ale nic w tym dziwnego, w końcu ich szkoła wyróżniona została właśnie Krajowym Certyfikatem "Szkoły Promującej Zdrowie". Taki sam tytuł otrzymała też "trzynastka". Jak wygląda drugie śniadanie w takich szkołach?

- Kanapka z ciemnym pieczywem, ogórkiem, pomidorem, papryką i owoce - pokazują, zasiadając do pałaszowania uczniowie "piątki" w Dziećkowicach. Takie śniadanie jest tu na porządku dziennym. A wszystko zaczęło się od... środy.

- Wymyśliliśmy, że jeden dzień w tygodniu będzie zdrowy i kolorowy - opowiada Gabriela Zubel, koordynatorka ds. promocji zdrowia w "piątce". - W tym dniu każdy uczeń przychodził bez mundurka i ze zdrowym dodatkiem do drugiego śniadania. Jak był dzień biały, to przynosił np. jogurt albo serek, a jak czerwony - paprykę lub pomidor - wyjaśnia. Dzisiaj kolorowa środa jest tu codziennie. Nie ma za to szkolnego sklepiku, który proponowałby maluchom śmieciowe jedzenie.

Początki nie były jednak łatwe. - Dzieci zapominały o dodatkach. Rozmawialiśmy i przypominaliśmy o nich więc rodzicom. Pomysł wszystkim się spodobał. Część, za naszą radą, szykuje pociechom nawet kanapki z ciemnego pieczywa - cieszy się dyrektorka SP 5, Renata Boba. W ogólnopolskich programach, jak "Szklanka mleka" i "Owoce w szkole" - "piątka" bierze udział od początku.

Na każdej szkolnej imprezie - mikołajkach, walentynkach czy dniu chłopaka - słodycze zastępują owocowe galaretki, a długą przerwę - gimnastyka, zabawy i tańce integracyjne. - Codziennie prowadzi je dla wszystkich inna klasa - opowiada dyrektorka. Wszelkie imprezy rocznicowe czy memoriały również obchodzone są na sportowo. W szkole działa też klub włóczykija - dla dzieci i młodzieży, i klub aktywnego dorosłego - dla pracowników i przyjaciół szkoły. A każdy uczeń od klasy 4 wzwyż potrafi obliczyć sobie nawet własne BMI, wskaźnik masy ciała. - Młodszym liczy go higienistka po każdym ważeniu i mierzeniu. Dzięki temu widzimy, że nasze pomysły przynoszą efekty - zaznacza Boba. Fakt, że "piątka" jest niewielką szkołą - zaledwie 89 uczniów - jak przyznają nauczyciele - tylko ułatwia wdrażanie wszystkich programów prozdrowotnych.

W "trzynastce", aby nauczyć dzieci i młodzież zdrowych nawyków, trzeba włożyć pracy dwa, a nawet więcej razy. Szkoła liczy 270 uczniów. Tutaj wychowawcom i koordynatorom promować zdrowie pomagają więc liderzy zdrowia, wyłonieni z uczniów każdej klasy. Co roku wszystkie pierwszaki uczą się też zasad udzielania pierwszej pomocy na fantomach, a potem co jakiś czas tylko sobie je przypominają.
Sposobem SP 13 na to, aby dzieci nie ściągały z kanapek warzyw jest szkolne koło zdrowia koordynatorki, Darii Góralskiej. Tu uczniowie przygotowując samemu kanapki, sałatki i wyciskając soki ze świeżych owoców i warzyw, radości mają, co nie miara . Tradycyjnie realizowane są też programy - "Szklanka mleka" i "Owoce w szkole". A raz w miesiącu - dzień zdrowy i kolorowy.

Dla lubiących się poruszać - poza SKS-ami, kółkami sportowymi, działają dwa zespoły taneczne Błysk - dla starszych - i Błyskotki, dla młodszych dzieci.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto