Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Projekcja filmu o Jerzym Kukuczce w MOK

KJ, mat. pras.
MOK
Pasjonaci wspinaczek górskich z pewnością ucieszą się z tego filmowego spotkania. MOK zaprasza na seans filmu o Jerzym Kukuczce i rozmowę z członkami Klubu Wysokgórskiego w Katowicach.

Nowy rok, nowe spotkania filmowe. Osoby lubiące wspinaczki górskie mogą być szczególnie zainteresowani tym spotkaniem. 18 stycznia o 19:00 w ramach Filmowych Wieczorów w MOKu wyświetlany będzie film „Jurek" o polskim himalaiście Jerzym Kukuczce. Wyreżyserował go Paweł Wysoczański.

W 2019 roku będziemy obchodzić trzydziestą rocznicę śmierci Jerzego Kukuczki. Urodził się 24 marca 1948 roku w Katowicach. Jako drugi człowiek na Ziemi zdobył Koronę Himalajów i Karakorum – zdobył wszystkie czternaście głównych szczytów, których wysokość to ponad 8 tys. metrów, zrobił to w ciągu ośmiu lat. W 1988 na igrzyskach olimpijskich w Calgary wraz z Reinholdem Messnerem został nagrodzony srebrnym Orderem Olimpijskim. Zmarł wspinając się na Lhotse 24 października 1989 roku. Gdy wspinał się z Ryszardem Pawłowskim spadł w przepaść będąc na wysokości 8300 metrów. Lina, którą był przywiązany nie wytrzymała obciążenia i mężczyzna spadł w dół.

Po seansie filmowym odbędzie się dyskusja z członkami Klubu Wysokogórskiego w Katowicach: Joachimem Przebierałą, Pawłem Pallusem, Tomaszem Bajerem oraz Piotrem Głowackim. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Grobelna z MOK.

Opis filmu:

24 października 1989 roku podczas wyprawy na Lhotse ginie Jerzy Kukuczka. Po raz pierwszy pojechał w Himalaje z pieniędzmi, sprzętem, naprawdę sławny. Dokument Pawła Wysoczańskiego nie skupia się jednak na zagadce śmierci himalaisty. Pokazuje człowieka, który pnie się do góry - w sensie dosłownym, ale tez metaforycznym i symbolicznym. Od pucybuta do milionera, od socjalistycznego pracownika po gwiazdę międzynarodowych mediów, od człowieka, który wspina się bez pieniędzy i sprzętu, po pełnoprawnego konkurenta Reinholda Messnera w walce o zdobycie Korony Himalajów i Karakorum. Rozmowy z rodziną i przyjaciółmi, archiwalia, zdjęcia, nagrania, fragmenty programów telewizyjnych i wywiadów składają się na portret całego środowiska himalaistów lat 80. To również obraz czasów, w jakich żyli - ciężkich i barwnych jednocześnie, kiedy idealizm miał większą wartość, niż sława

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto