Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: okradziono obelisk spod likwidowanej KWK Mysłowice ZDJĘCIA

tos
Nieznani sprawcy ukradli kilka dni temu fragment obelisku poświęconego powstańcom śląskim spod budynku administracyjnego likwidowanej kopalni Mysłowice. Sprawą zajmuje się policja. Na wieść o kradzieży urzędnicy zdecydowali o zdemontowaniu tablicy i umieszczeniu jej w Muzeum Miasta Mysłowice. Na razie nie wiadomo, jaka będzie przyszłość obelisku.

Czasy świetności budynków kopalni Mysłowice minęły już chyba bezpowrotnie. W listopadzie minionego roku minęło równo dziesięć lat od momentu wyjazdu stąd na powierzchnię ostatniej tony węgla. Od tamtej pory sporo się zmieniło, a tylko niewielka część kopalnianych obiektów jest wykorzystywana.

Przed nieczynnym budynkiem administracyjnym kopalni od końca lat siedemdziesiątych stał obelisk upamiętniający uczestników I powstania śląskiego. Masakra robotników, do której doszło tutaj w 1919 roku, była przecież jedną z przyczyn wybuchu powstańczego zrywu. Teraz obelisk został zdewastowany i okradziony. Część elementów zabrali stąd najprawdopodobniej złomiarze. Sprawą zajmuje się już policja.

- Zgłoszenie dotarło do nas już w piątek od pracowników ochrony kopalni. Dokonaliśmy oględzin tego terenu. Okazało się, że zniknęły dwa elementy pomnika. Właściciel (Katowicki Holding Węglowy - red.) ma do nas przysłać oficjalne pismo, niemniej jednak funkcjonariusze z Wydziału Kryminalnego zajmują się już sprawą. Kontrolujemy okoliczne skupy złomu - mówił nam we wtorek st. sierż. Michał Lisowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Jak dodaje, to trudna sprawa, ponieważ tak naprawdę nie wiadomo, kiedy doszło do kradzieży, poza tym w okolicy nie ma ani jednej kamery monitoringu. Po kradzieży władze Mysłowic zdecydowały się na zabezpieczenie pozostałej części pomnika.

- Podjęliśmy decyzję o jego zabezpieczeniu oraz zdemontowaniu tablicy pamiątkowej i przewiezieniu jej do Muzeum Miasta Mysłowice. Ponadto zwróciliśmy się z prośbą do właściciela (Katowickiego Holdingu Węglowego) o przekazanie nam wszystkich tablic, pomników, pamiątek związanych z powstaniami śląskimi i historią miasta - wyjaśnia Anna Górny z zespołu prasowego UM Mysłowice.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Rejestr pedofili i gwałcicieli z woj. śląskiego NAZWISKA I ZDJĘCIA

Horoskop 2018 dla wszystkich znaków zodiaku wróżki z Katowic

Dzielnice grozy w woj. śląskim. Strach się bać tych miejsc?

Korona Królów MEMY - telenowela TVP na celowniku internautów

[QUIZ] Czy rozpoznasz te dawne teleturnieje?


tyDZień - informacyjny program Dziennika Zachodniego [5 stycznia 2017]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto