Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mysłowice: Odstraszający „rura park” może zostać zastąpiony prawdziwymi kamienicami

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 16 lat
MYSŁOWICE. Odstraszający „rura park” może zostać zastąpiony prawdziwymi kamienicami. Władze miasta mają plan na przebudowę rynku. Kiedy ruszą prace oraz kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów?

Władze Mysłowic przygotowują się do jednej z największych inwestycji w Mysłowicach, a mianowicie przebudowy rynku. Miejsce odstraszającego „rura parku” imitującego historyczną zabudowę może zostać zastąpione prawdziwymi, pięknymi kamienicami.

Rynek jak w każdym mieście, również i w Mysłowicach to serce tego miasta. Chcielibyśmy, aby na rynku spotykali się ludzie ze świata kultury, sportu czy muzyki. Ja myślę, że nasz rynek powinniśmy już wiele lat temu przebudować. Niestety nikt na to nie miał pomysłu więc podjęliśmy takie wyzwanie razem z Małgorzatą Książek-Grelewicz — tłumaczył Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice.

Jak wygląda plan przebudowy rynku?

Projekt obejmuje bardzo duży obszar, przez co jest podzielony na etapy. Pierwszym etapem jest zabudowa pierzei rynku. W tym momencie ustalany jest jeszcze kosztorys zadania. Jednak szacuje się, że może on wynosić ponad 60 mln złotych. Drugim etapem będzie budowa obiektu kultury, czyli mediateka. Równolegle planowane są prace uzupełniające, co łącznie składa się na przedsięwzięcie związane z zabudową kwartału przyrynkowego.

Mieszkańcy już niedługo będą mogli liczyć na piękny rynek. Miejsce, gdzie będą odbywały się najważniejsze wydarzenia kulturalne, czy najważniejsze wydarzenia miejskie. Poza tym będzie tam dużo mieszkań, które młodzi ludzie będą mogli pozyskać albo na wynajem, albo na własność. Oprócz tego planujemy mediatekę oraz działalności gospodarcze w parterowych pomieszczeniach. To pozwoli przywrócić życie na rynku — tłumaczył Dariusz Wójtowicz.

Jak zmieniła się koncepcja od tej, którą wybrano w lutym?

W lutym bieżącego roku odbyło się spotkanie, podczas którego wybrano jedną z trzech koncepcji przebudowy rynku (więcej TUTAJ). Za opracowanie wszystkich trzech koncepcji odpowiedzialna jest pracownia JAZ + Architekci z Warszawy, którzy są zwycięzcami organizowanego przez miasto konkursu urbanistycznego na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej części centrum Mysłowic. Ze zwycięzcami podpisano umowę w 2022 roku, której efektem jest właśnie omawiany projekt. Mimo że od tego czasu projekt przeszedł kilka zmian tak jego ogólny koncept pozostał bez zmian.

Koncepcja troszkę się zmieniła, w wyniku wszystkich spotkań i uzupełnień, które miały miejsce od tego czasu. Wydaje mi się, że wszystkie albo większość uwag, które były wnoszone, została uwzględniona. Dzięki temu ta koncepcja w większym stopniu odpowiada potrzebą wszystkich osób, które uczestniczyły w konsultacjach. W tej chwili mamy dobrą i spójną koncepcję, która również uzyskała aprobatę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków — mówiła Małgorzata Książek-Grelewicz, dyrektor Miejskiego Zarządu Gospodarki Komunalnej w Mysłowicach.

Jakie problemy ma przed sobą miasto?

Samo projektowanie przebudowy rynku trwało około 3 lat. Na zakończenie prac również przyjdzie nam trochę poczekać, gdyż sam proces inwestycyjny planowany jest na 2024 rok. Zanim to jednak nastąpi, miasto musi poradzić sobie z innym problemem.

Podstawowym problemem jest to, że w tej pierzei znajduje się nieruchomość składająca się z kilku innych działek i jest to własność osób prywatnych. Jesteśmy w stałym kontakcie i wyrażamy chęć zakupu tej nieruchomości i nawet jest też podjęta uchwała intencyjna rady miasta w tej sprawie. Ze strony właścicieli również jest chęć jej sprzedaży, natomiast trwają tam regulacje stanu prawnego. W związku z tym, jest to element, który może nam utrudnić realizację zadania. Jeżeli nie udałoby się nam zakupić tych działek, to spowoduje, że tak naprawdę w tej zabudowie pojawi nam się przerwa. To na pewno będzie znacznie gorzej wyglądało, niż byśmy planowali, ale jest to również wariant, który rozpatrujemy, który może się wydarzyć — tłumaczyła Małgorzata Ksiązek-Grelewicz.

Kiedy możemy się spodziewać pierwszych prac?

Do końca roku ma zostać zakończony program funkcjonalno-użytkowy na zabudowę pierzei, czyli pierwszego etapu projektu. Władze miasta mają nadzieję, że w przyszłym roku uda się uruchomić proces inwestycyjny. Nieznany jest jeszcze koszt inwestycji, ale wiadomo, że może on zaczynać się od 60 mln złotych. Miasto na pokrycie tych środków planuje skorzystać z pomocy Banku Gospodarstwa Krajowego. Ciężko jeszcze mówić o terminie zakończenia prac jednak szacuje się, że pierwszy etap zostanie ukończony do końca 2026 roku.

Pamiętajmy, że jest to przedsięwzięcie bardzo złożone. Jest ogrom prac do wykonania, a trzeba pamiętać, że przed przystąpieniem do realizacji trzeba pewne zadania wykonać, chociażby związane z przygotowaniem grunty, co również jest czasochłonne — podsumowała dyrektor MZGiK w Mysłowicach.

Odstraszający „rura park” Mysłowicach może zostać zastąpiony prawdziwymi kamienicami.

Mysłowice: Odstraszający „rura park” może zostać zastąpiony ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto