Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzealny Czwartek w Mysłowicach: Anna Haller w Mysłowicach [ZDJĘCIA]

Kacper Jurkiewicz
8 listopada odbył się kolejny Muzealny Czwartek w Mysłowicach. Uczestnicy mogli poznać historię Józefa Hallera oraz jego siostry Anny. Wykład prowadzili członkowie Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków z Jurczyc.

Tym razem Muzealny Czwartek w Muzeum Miasta Mysłowice skupił się na postaci Józefa Hallera. Poznaliśmy również część losów jego siostry, Anny.

Zanim rozpoczął się wykład, uczestnicy odśpiewali hymn Polski oraz obejrzeli film o Jurczcycach. W listopadzie Muzealny Czwartek poprowadzili członkowie działający w Towarzystwie Pamięci Generała Józefa Hallera i Hallerczyków w Jurczycach. Nie zabrakło również występu divy operowej Danuty Chyckiej, która zaśpiewała m.in. pieśni „Czerwone maki” i „Szarą piechotę” oraz melorecytacji przez ucznia Szkoły Podstawowej nr 9, Filipa Skalińskiego.

Józef Haller urodził się 13 listopada 1873 roku w Jurczycach. Posiadał liczne rodzeństwo: starszych braci Augusta i Edmunda, młodszych braci Cezarego i Karola oraz młodsze siostry Annę i Ewę. W domu panowała atmosfera patriotyzmu i głębokiej wiary w Boga.

Nazwisko Hallerów zapisało się również w historii Mysłowic. Siostra „błękitnego generała”, Anna Hallera w 1923 roku została nauczycielką w mysłowickim Żeńskim Seminarium Nauczycielskim. Uczyła tam języka i literatury polskiej. Uczniom i słuchaczom czytała różne wiersze, a także "Pana Tadeusza".

Anna Haller Urodziła się w 1876 roku w Jurczycach. W swoich uczniach starała się obudzić patriotyzm oraz wiarę chrześcijańską. W związku z tym często organizowała wycieczki do Częstochowy, Kalwarii oraz Krakowa. W Mysłowicach pracowała w latach 1923-1932.

Anna Haller prowadziła również wykłady dla więźniów – kobiet, mężczyzn i tych młodociałych. W swoim pamiętniku napisała, że wykłady dla więźniów mogła prowadzić dzięki nazwisku, które było sławne. Naczelnik nie wymagał od niej żadnych dodatkowych dokumentów. W niedzielne popołudnia słuchało ją sporo osób, a swoje wykłady wypowiadała z ambony. Dzięki niej więźniowie uczyli się historii Polski oraz chrześcijaństwa. W parafii organizowała Towarzystwo św. Wojciecha oraz współpracowała z Katolickim Towarzystwem Polek. Generał Hallera również odwiedzał siostrę, gdy ta przebywała w Mysłowicach.

Anna Haller miała swój sposób na zdobywania słuchaczy. Kupowała np. papierosy i rozdawała je tym osobom, które były chętne jej posłuchać. A ochotników na darmową używkę nie brakowało.

Anna zdała egzaminy na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1927 roku. Angażowała się również w pomoc imigrantom, którzy wyjeżdżali za pracą do Francji przez Mysłowice. Była niewygodna dla władzy, która naciskała na szkołę, by ją zwolniono. Tak się niestety stało i Anna Hallera w 1932 roku została zwolniona, nazwano to „dymisją dla dobra szkoły”.

Po śmierci swojej siostry Ewy w 1930 roku oraz matki Olgi w 1939 r., Anna została spadkobierczynią wsi, w której się urodziła - Jurczyc. Siostra „błękitnego generała” zmarła w wieku 93 lat w 1969 roku. Jej pogrzeb poprowadził ks. kardynał Karol Wojtyła.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto