Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzealny Czwartek: Krwawe dni na Górnym Śląsku ZDJĘCIA

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
O I powstaniu śląskim opowiadał prof. zw. dr hab Ryszard Kaczmarek
O I powstaniu śląskim opowiadał prof. zw. dr hab Ryszard Kaczmarek Kacper Jurkiewicz
W pierwszym tygodniu czerwca mysłowiczanie i mieszkańcy okolicznych miast mogli ponownie spotkać się podczas Muzealnego Czwartku. Tym razem wykład dotyczył I powstania śląskiego.

W Mysłowicach ponownie zorganizowano Muzealny Czwartek. Tym razem jego tematyka dotyczyła I powstania śląskiego. Wykład wygłosił prof. zw. dr hab. Ryszard Kaczmarek. W Bibliotece Śląskiej powstaje słownik o powstaniach śląskich.

Profesor Kaczmarek opowiedział o różnych wątpliwościach oraz pytaniach jakie wynikają z pierwszego powstania śląskiego. Dużo czasu poświęcono powodom, dla których wybuchło powstanie oraz różnym obozom i gminom, które mieściły się w pobliżu Mysłowic.

11 sierpnia 1919 roku na Górnym Śląsku wybuchł strajk generalny w kopalniach i zakładach przemysłowych. Podczas napiętej sytuacji doszło do masakry na terenie kopalni Mysłowice. Walki w powiecie rybnickim i pszczyńskim zaczęły się 16-17 sierpnia. Później dołączyły do nich kolejne powiaty, najcięższe walki prowadzono w powiecie katowickim.

Do masakry w kopalni Mysłowice doszło 15 (lub 16) sierpnia 1919 roku. Gromadzili się tam robotnicy oczekujący na wypłatę wynagrodzenia, a także wiele kobiet, które przyszły z dziećmi w zastępie za mężów. Termin wypłaty przesunięto o kilka godzin, co zdenerwowało tłum. Gdy rozpoczęto wydawanie wypłat zniecierpliwiony tłum wyłamał bramę i dostał się na teren kopalni. Padł strzał (nie wiadomo, z której strony). Na strzał odpowiedział Grenschutzs, który zaczął strzelać do bezbronnego tłumu.

Zginęło wtedy około 6 osób, wielu zostało rannych. Wśród ofiar była także kobieta oraz nieletni.

Powstańcy walczyli także w Kosztowach i Brzezince. W Kosztowach powstanie rozpoczęło się 17 sierpnia. 18 sierpnia powstańcy zaatakowali 150-osobowy oddział Grenschutzsu wycofujący się w stronę Mysłowic. Następnego dnia musieli się jednak wycofać w stronę Mysłowic oraz Słupnej przez oddział Grenschutzsu, który był wspomagany przez artylerię.

26 sierpnia uznano powstanie za zakończone. W wyniku działań zbrojnych zginęło 477 powstańców, a poprzez wyroki sądów doraźnych i represji zginęło 2027 osób. Powstanie to było spontaniczne, było wstępem do walk o przyłączenie Górnego Śląska do Polski.

Historię przebiegu powstania można obejrzeć na wystawie w muzeum Mysłowic do końca miesiąca. W Bibliotece Śląskiej powstaje także słownik o powstaniach śląskich.

Publiczność również miała swoje pytania oraz wątpliwości, które profesor oraz pracownicy muzeum starali się rozstrzygnąć. Najciekawszą z nich był problem datowania masakry pod kopalnią „Mysłowice”. Jeden z gości twierdził, że doszło do niej 16 sierpnia, a nie 15 sierpnia bo było to święto maryjne. Pojawiły się argumenty z jednej i z drugiej strony, lecz jasnej, 100-procentowej odpowiedzi nie otrzymaliśmy. Jednak jak podkreślał profesor Kaczmarek wszystko jest do sprawdzenia.

Dla zainteresowanych mamy słodko-gorzką wiadomość. To ostatni Muzealny Czwartek przed przerwą wakacyjną. 5 września ponownie ruszy seria ciekawych spotkań oraz wystaw. W trakcie wakacji dla młodzieży i grup umówionych odbędą się zajęcia i muzealne spotkania.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto