Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister Janusz Cieszyński: "Cyfryzacja jest fundamentem strategii Prawa i Sprawiedliwości"

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Wideo
od 16 lat
Na konferencji "Śląski Ład", organizowanej przez eurodeputowaną Izabelę Kloc, która odbyła się w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, swoje wystąpienie miał minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Minister poruszał kwestie związane z wyzwaniami wynikającymi z nowej rewolucji technologicznej. Poruszył również aspekty związane z odświeżoną aplikacją "mObywatel", która od ponad dwóch miesięcy cieszy się coraz większą popularnością wśród użytkowników.

Spis treści

Fundament strategii Prawa i Sprawiedliwości

Minister Ciszyński podkreśla, iż cyfryzacja jest fundamentem strategii Prawa i Sprawiedliwości. Elementem tej strategii jest maksymalne ułatwienie obywatelom dostępu do usług publicznych, które dzięki postępującej cyfryzacji mają być szybsze, prostsze i bardziej dostępne. Jednak minister wyznacza również granicę, ta zdaniem Janusza Cieszyńskiego przebiega tam, gdzie obrona polskiej waluty. W związku z tym nie ma i nie będzie zgody na cyfrowy pieniądz i wykluczenie z obiegu gotówki.

Jak dodaje szef resortu cyfryzacji:

To fundament strategii Prawa i Sprawiedliwości - nie chcemy zadowalać się tym, że dokonaliśmy niektóre kraje jeżeli chodzi o zamożności mierzoną PKB, tylko chcemy iść dalej i doganiać kolejne kraje - mówi Janusz Cieszyński. - Docelowo chcemy znaleźć się powyżej europejskiej średniej, a żeby to zrobić, trzeba być potentatem także w branży technologicznej, stąd szereg działań naszego rządu dotyczących tego, żeby nie tylko mówić co jest tu i teraz, tylko wejść w przyszłość. To znajduje odzwierciedlenie w naszym programie, który nie jest programem na rok, tylko na 8 lat, a co więcej, zawiera część wizyjną dotyczącą tego, co będzie później - dodaje.

Minister Janusz Cieszyński podkreśla również, że kluczowym zadaniem dla utrzymania roli Śląska, jako gospodarczego serca Europy, jest oparcie przemysłu o nowe technologie. Zdaniem ministra - w sztucznej inteligencji i technologiach pozwalających przetwarzać gigantyczne zbiory danych, drzemie ogromny potencjał. Badania pokazują, że gdy uda się zaprzęgnąć te technologie do budowy przewagi konkurencyjnej działających na Śląsku firm, to pozycja gospodarczego serca Europy będzie nie tylko utrzymana, ale również uda się ją ugruntować.

mObywatel 2.0

Podczas konferencji "Śląski Ład", Dziennik Zachodni rozmawiał z ministrem Januszem Cieszyńskim o odświeżonej aplikacji mObywatel i nowych funkcjonalnościach, które się w niej pojawiły. Poruszyliśmy również kwestie związane z rozwojem tej aplikacji w przyszłości.

Nowy mObywatel ma już dwa miesiące. Cieszyński informuje, że patrząc przez pryzmat statystyk można powiedzieć, że wdrożenie tej aplikacji było sukcesem. Ponad 3,6 miliona osób wyrobiło sobie nowy mDowód. Czasem pojawiają się pytania jak polska cyfryzacja ma się do tego co jest dostępne w innych krajach. Minister cyfryzacji zwraca uwagę, że jesteśmy największym krajem w Unii Europejskiej z elektronicznym dowodem tożsamości. Przy okazji wprowadzania odnowionej aplikacji pojawiło się kilka nowych funkcji, na przykład "Bezpieczny Autobus", który pomoże sprawdzić informacje na temat stanu technicznego autobusu, którym w podróż wybieramy się my sami, albo nasze dzieci. Właśnie pojawiają się następne funkcje. Jeszcze we wrześniu dojdzie informacja na temat jakości powietrza w okolicy, czy historii pojazdu, którą będziemy mogli zweryfikować posługując się numerem rejestracyjnym. Dzięki temu szybko będziemy mogli zweryfikować czy samochód, który kupujemy jest na pewno bezpieczny, czy miał ciągłe przeglądy techniczne i czy wszystko jest z nim w porządku. W tym celu mObywatel będzie się łączył z zagranicznymi bazami danych. Minister liczy na to, że dzięki temu będzie to popularna usługa, która pomoże zdobyć informacje na temat stanu pojazdu.

Wybory w aplikacji mObywatel

Ruszyła też funkcja związana z wyborami parlamentarnymi. Pozwoli ona sprawdzić gdzie jest nasz punkt głosowania, do którego jesteśmy przypisani w Centralnym Rejestrze Wyborców. A w wersji na przeglądarkę internetową, czyli mObywatel.gov.pl możemy już teraz dokonać zmiany miejsca głosowania. mObywatel jest aplikacją, która jak wszystkie popularne programy użytkowe będzie żyła.

- Nasze ambicje są takie, by każdego miesiąca pojawiały się nowe funkcjonalności. Podążamy tą ścieżką całkiem sprawnie i wydaje mi się, że rosnąca liczba osób, która z mObywatela korzysta jest dowodem na to, że przyjęliśmy właściwe założenia i wiemy, w którą stronę podążać z nowymi rozwiązaniami. Docelowo jako Prawo i Sprawiedliwość chcemy do telefonu przenieść wszystkie możliwości kontaktu państwa z obywatelem. Informuje minister Janusz Cieszyński.

Plany na przyszłość

Kolejną kwestią jest wprowadzanie do mObywatela inicjatyw samorządowych. Minister Cieszyński pojawił się na konferencji "Śląski Ład" prosto z Raciborza, gdzie w Urzędzie Miasta, podpisana została umowa na wzbogacenie aplikacji o Kartę Mieszkańca.

- Pracujemy również z innymi samorządami nad wdrożeniem systemu płatności, co spowoduje, że podatek od nieruchomości, czy inne daniny publiczno - prawne będzie można uiszczać Blikiem beż żadnych dodatkowych opłat. Możliwości tej aplikacji będzie naprawdę bardzo dużo i mam nadzieję, że Polacy będą mieli okazję się przekonać, że z mObywatela warto korzystać. - Oświadczył minister

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto