Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto proponuje mieszkańcom wymianę usług

Monika Chruścińska
Ankietę będzie można wypełnić i złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca.
Ankietę będzie można wypełnić i złożyć w Biurze Obsługi Mieszkańca. fot. Lucyna Nenow
Tu walutą nie będą tylko złotówki, ale twój czas i umiejętności. Nie wydając nawet ani grosza, można nauczyć się np. strzelać z łuku, grać na gitarze, języka obcego, znaleźć pomoc w remoncie w domu czy zostawić w dobrych rękach psa na weekend. W zamian oferując lekcje szydełkowania, ugotowanie dobrego obiadu czy opiekę nad chomikiem w ferie. 10 listopada rusza w Mysłowicach akcja "Wymień się", miejski odpowiednik banku czasu.

- System wymiany handlowej wymyślono już w starożytności - mówi rzecznik magistratu, Michał Woźniczko. - Zasady akcji są bardzo proste. Zgłaszamy się do Biura Obsługi Mieszkańca mysłowickiego magistratu lub Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i wypełniamy ankietę. W niej opisujemy, jakie mamy umiejętności i czego potrzebujemy - wyjaśnia.

Dla internautów powstanie specjalny portal www.wymiensie.net. Po zarejestrowaniu się na nim i utworzeniu swojego konta, możemy dodać do bazy przedmiot lub usługę, którą chcemy się wymienić z innym użytkownikiem strony i wpisujemy to, czego oczekujemy w zamian.

Pani Maria Woźniak już zapowiada, że bardzo chętnie weźmie udział w nowej akcji. - Myślę, że mogłabym zaproponować opiekę nad dziećmi. Tyle jest teraz młodych małżeństw z maluchami, nie każde przecież chodzi do przedszkola - zapowiada. Sama ma już odchowane dzieci i wnuki. - Babci tak często nie potrzebują. Sama chciałabym też poznać kogoś na wspólne spacery, ale obawiam się trochę, że może okazać się, że ludzie będą zbyt nieufni - mówi.

Koordynowaniem nowej akcji zajmą się pracownicy miejskich jednostek oddelegowani do wydawania i przyjmowania ankiet.

Warto podkreślić, że wymiana barterowa jest doskonale znana w Stanach Zjednoczonych. To tutaj bowiem pewnego dnia Edgar Cahn, profesor Harvardu, uświadomił sobie, że mieszkając przez całe życie w jednym mieście, porusza się wśród obcych ludzi, z którymi nie łączy go żadna więź. Razem z sąsiadami zorganizował więc pierwszą aukcję usług. W Polsce banki czasu istnieją od połowy lat 90. Korzystają z nich osoby m.in. w Opolu, Wrocławiu, Sopocie, Gdańsku i Poznaniu.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto