Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konferencja w sprawie dystrybucji węgla. Najtańszy węgiel otrzymają Mysłowiczanie

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Konferencja w sprawie dystrybucji węgla. Najtańszy węgiel otrzymają Mysłowiczanie
Konferencja w sprawie dystrybucji węgla. Najtańszy węgiel otrzymają Mysłowiczanie Karina Trojok
8 grudnia około godziny 12.00 przy KWK Mysłowice-Wesoła odbyła się konferencja prasowa dotycząca dystrybucji węgla. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek informował o ponad 120 gminach, które otrzymały już węgiel do preferencyjnej sprzedaży. Cena ma nie przekraczać 2000 złotych, a najtańszy węgiel za 1500 złotych za tonę otrzymają mieszkańcy Mysłowic. Co natomiast z gminami, które nie podpisały umowy?

Spis treści

Wraz z zimą odczuwalny jest coraz to większy mróz. Temperatury z dnia na dzień częściej są na minusie. W takich momentach powraca temat ogrzewania oraz węgla.

Konferencja prasowa dotycząca dystrybucji węgla

8 grudnia o godzinie 12.00 odbyła się konferencja prasowa dotycząca dystrybucji węgla. Na spotkaniu obecny był prezydent miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz oraz wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, którzy opowiadali o ustawie z dnia 27 października o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Temat szczególnie jest ważny dla osób, które swoje domostwa ocieplają właśnie węglem.

Jeśli dla kogoś nośnikiem energii jest węgiel i tego węgla potrzebuje, to absolutnym priorytetem jest, że my jako państwo jako samorządy musimy ten surowiec zapewnić i to robimy. Stąd też ustawa o preferencyjnym zakupie, po pierwsze, żeby dać narzędzia firmom i samorządom do takiej współpracy a po drugie, żeby cena była akceptowalna przez społeczeństwo — informował nas Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Ponad 120 gmin otrzymało już węgiel do preferencyjnej sprzedaży

Kilkadziesiąt tysięcy ton węgla dla mieszkańców województwa jest już w obrocie. Taką informację otrzymaliśmy podczas czwartkowej konferencji. Jak dodawał wojewoda - każdego dnia tego węgla przybywa zarówno do gmin, które dystrybuują surowiec już od długiego czasu, jak i tych, które odbierają węgiel w tym tygodniu. Logistyka związana z dystrybucją przebiega w regionie wyjątkowo sprawnie. Według wojewody wszystkie zainteresowane gospodarstwa domowe, które zgłosiły się do gmin, powinny móc do końca roku zakupić węgiel po preferencyjnej cenie.

Dzięki wprowadzonej ustawie mieszkańcy gmin, które biorą udział w programie, za tonę węgla mają zagwarantowaną kwotę nie większą niż 2000 złotych. Chęć wzięcia udziału w programie zadeklarowało początkowo 155 gmin, z czego 150 ma już podpisaną umowę a ponad 120 już dystrybuuję węgiel bezpośrednio do mieszkańców.

Najtańszy węgiel dostępny w Mysłowicach

Do Mysłowic węgiel dostarczany jest ze składu przy miejscowej kopalni Mysłowice-Wesoła. Dlatego mieszkańcy mogą kupić opał w cenie producenta, czyli 1500 zł za tonę.

Przed nami mam nadzieję łagodna zima, ale jak przyjdą mroźniejsze dni, to mieszkańcy ten węgiel będą już mieć w domach — zakończył pozytywnie Jarosław Wieczorek.

Mysłowice to jedna z gmin, która również taką umowę podpisały. Miasto do końca listopada otrzymało około 100 wniosków dotyczących węgla. Jak informował publicznie Dariusz Wójtowicz:

Jak zwykle Mysłowice stanęły na wysokości zadania. Dobra współpraca z rządem spowodowała, że najtańszy węgiel jest właśnie w Mysłowicach; jest on też najlepszej jakości.

Konferencja w sprawie dystrybucji węgla. Najtańszy węgiel otrzymają MysłowiczanieKarina Trojok

1500 zł za tonę węgla

Do Mysłowic węgiel dostarczany jest ze składu przy miejscowej kopalni Mysłowice-Wesoła. Dlatego mieszkańcy mogą kupić opał w cenie producenta, czyli 1500 złotych za tonę.

Dla nas ustawa oznacza, że mieszkańcy Mysłowic mogą kupować najtańszy węgiel w Polsce mimo tak trudnych chwil, jak wojna z Rosją czy kryzys energetyczny. Bardzo się z tego powodu cieszymy i przy okazji chciałbym podziękować Polskiej Grupie Górniczej i zarządowi KWK Mysłowice-Wesoła za wsparcie oraz że nie robili żadnych narzutów na sprzedaże — informował nas Dariusz Wójtowicz, prezydent miasta Mysłowice.

Co z gminami, które nie podpisały umowy?

12 gmin zdecydowało się jednak wybrać inny wariant, mianowicie dystrybucję węgla przez gminę zastępczą (w jednym przypadku) lub poprzez podmiot prywatny, wybrany na zasadach przewidzianych w ustawie.

Są gminy, które nie podpisały umowy, a węgiel już dystrybuują, albo jest gmina zastępcza, albo została wyłoniona firma prywatna przez gminę. Co najmniej w trzech przypadkach było taka sytuacja, że na BIP-ie informacja widniała już 9 listopada i wówczas podmioty wprowadzające do obrotu widziały, że dana gmina wyłoniła ten prywatny podmiot. Następnie kontaktowały się bezpośrednio, zawierały umowę i ten węgiel sprzedawały — tłumaczył nam Jarosław Wieczorek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto