Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karawan pod szkołami, czyli mysłowicki sposób na dopalacze ZDJĘCIA

TOS
Działań przeciw dopalaczom, które pokazują, jakie niosą one zagrożenie, nigdy nie jest za wiele. Niestety, dopalacze nie omijają Mysłowic. Na szczęście, w mieście nie funkcjonuje już żadne miejsce, w którym można się zaopatrzyć w niedozwolone substancje.

- Nie mamy informacji o tym, żeby w Mysłowicach były sprzedawane dopalacze. W przeszłości miewaliśmy interwencje z nimi związane, ale były to przypadki incydentalne - mówi sierż. szt. Michał Lisowski, oficer prasowy mysłowickiej policji. - Prowadzimy też działania profilaktyczne. Szkoły odwiedza nasz kolega Dariusz Opatrzyk - dodaje.

Na niecodzienny pomysł potrzebny do tego, aby uświadomić młodym ludziom, jak wiele krzywdy mogą wyrządzić dopalacze wpadły Mysłowice. Pod kilkunastoma szkołami stanęły we wtorek... karawany.

- Wychodzimy z założenia, że tylko pełna świadomość, a co za tym idzie edukacja, mogą uchronić młodych ludzi przeddopalaczami. Zdecydowaliśmy się na odważną szatę graficzną i zwracające uwagę hasła, by przyciągnąć uwagę przede wszystkim młodzieży – podkreśla Iwona Nowak, dyrektor Kancelarii Prezydenta.

W wybranych szkołach, siedmiu podstawówkach, wszystkich szkołach ponadpodstawowych i w szkole specjalnej, odbyły się także specjalne inscenizacje z udziałem aktorów i przedstawicieli firm pogrzebowych. Wizyta zakładów pogrzebowych na lekcjach i prosty przekaz, że dopalacze to śmierć, choroby psychiczne czy trwałe uszkodzenia organów miały jedno zadanie – wpłynąć na podejmowane przez młodych ludzi decyzje i ich świadomość, co do związanych z nimi konsekwencjami.

Mysłowice rozpoczęły akcję od dystrybucji plakatów, które informowały o 50-procentowej zniżce na organizację pogrzebu dla fanów dopalaczy. W szkołach pojawiły się również ulotki informujące o zagrożeniach wynikających z brania dopalaczy, a także o formie jaką mogą przybrać.
Mysłowice nie są odosobnione i jak wiele miast w Polsce walczą ze sklepami, w których sprzedawane są dopalacze. Ta walka nie jest równa, bo obecnie obowiązujące prawo w zestawieniu z przebiegłością sprzedawców daje niewielkie szanse na wygraną.
- Jestem przekonany, że mimo luk w przepisach, konsekwencja pewnych działań może przynieść pożądane rezultaty. Działamy razem z sanepidem, policją i strażą miejską i na pewno nie złożymy broni zanim nie wygramy – przekonuje Edward Lasok, prezydent miasta Mysłowice.

Wtorkowa akcja w czwartek zostanie podsumowana specjalnym happeningiem na ulicy Grunwaldzkiej. Początek o godz. 13.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto