Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest mapa smogowa. W których dzielnicach jest najgorzej? ZDJĘCIA

tos
Miasto Mysłowice i Główny Instytut Górnictwa podsumowały działania w mieście Ekopatrolu, który badał, w których częściach miasta problem smogu jest najbardziej dotkliwy. Miasto zyskało dzięki temu mapę smogową, na podstawie której będzie można podjąć działania przeciwdziałające temu zjawisku.

W okresie od lutego do marca na ulicach Mysłowic można było zauważyć Ekopatrol Głównego Instytutu Górnictwa, służący do szybkiej inwentaryzacji zagrożeń smogowych na danym obszarze. W ramach podjętej na zaproszenie miasta Mysłowice współpracy, opracowany został raport zawierający wizualizację oraz interpretację wyników pomiarowych. W poniedziałek całą akcję podsumowano w II Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Mysłowicach.

- Rozwiązania są dość proste. Dlatego, że największe zagrożenie jest w dzielnicach południowych tam, gdzie jest niska zabudowa jednorodzinna z ogrzewaniem przeważnie węglowym. To między innymi Dziećkowice, Brzezinka, Krasowy, Janów Miejski i Stara Wesoła. Będzie podejmować decyzje, żeby dokonywać tam wymian pieców i wspierać w tym mieszkańców - mówi Edward Lasok, prezydent Mysłowic.

W Mysłowicach Eko Patrol GIG przeprowadził pomiary imisyjne z wykorzystaniem samochodu elektrycznego określające jakość powietrza poprzez wysokość stężenia wybranych zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Pomiary obejmowały następujące parametry: PM 1, PM 2,5, PM 10. Wykonane pomiary były walidowane do wyników badań metodami referencyjnymi i równoważnymi przeprowadzanymi metodami wagowymi. Przeprowadzono również pomiary emisyjne z wykorzystaniem drona dla 300 źródeł emisyjnych w obszarach zabudowy o największym zapyleniu,.

Pomiary zostały przeprowadzone na terenie wszystkich dzielnic Mysłowic, tj. Brzezinka, Brzęczkowice i Słupna, Dziećkowice, Janów Miejski-Ćmok, Kosztowy, Krasowy, Larysz, Morgi, Mysłowice Centrum, Piasek, Stare Miasto, Wesoła i obejmowały referencyjny obszar zabudowy jednorodzinnej i wielorodzinnej. Pomiary zostały przeprowadzone w dziewięciu seriach pomiarowych (umożliwiających porównania) w każdej dzielnicy, podczas zbliżonych warunków pogodowych.

- W wyniku badań powstała mapa smogowa Mysłowic, która będzie pomocna w ukierunkowaniu działań w walce o czyste powietrze - mówi Marcin Głodniok z Głównego Instytutu Górnictwa.

Jak dodaje, dzielnice południowe Mysłowic wypadły w badaniach gorzej niż na przykład Stare Miasto i Piasek, gdzie nie brakuje kamienic i familoków ze starymi piecami.

- Notowaliśmy tam punktowe emitory smogu - dodaje.

Andrzej Holecki, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska mysłowickiego Urzędu Miejskiego mówi, że urzędnicy już planują spotkania z mieszkańcami w sprawie smogu.

- Na rozmowę nigdy nie jest za późno. Będziemy edukować i prosić mieszkańców o dobrowolną wymianę pieca przy naszym dofinansowaniu. A można uzyskać 3, 4 lub 5 tysięcy złotych w zależności od tego, jaki system ogrzewania zakładamy - mówi naczelnik Holecki.

3 tysiące złotych dopłaty zyskamy do pieca węglowego, 4 tysiące - dla paliwa gazowego, a 5 tysięcy - dla odnawialnych źródeł energii. Obecnie w kolejce czeka 166 wniosków. Niewykluczone więc, że część mieszkańców będzie musiała na dotację poczekać do przyszłego roku.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto