Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wyglądały Mysłowice w okresie międzywojennym? Zobaczcie archiwalne zdjęcia

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Basen pływacki w Mysłowicach
Basen pływacki w Mysłowicach Narodowe Archiwum Cyfrowe
Mysłowice istnieją już blisko 660 lat. Mieszkańcy mają z tym miastem sporo wspomnień. Wyruszamy w podróż czasie do okresu międzywojennego. Jak żyło się wtedy w mieście, jak wyglądały niektóre budynki? Zobaczcie archiwalne zdjęcia Mysłowic.

Międzywojenne Mysłowice. Tak kiedyś wyglądało miasto

Zapraszamy was na podróż w czasie po Mysłowicach. Zanim jednak przeniesiemy się do lat międzywojennych, przypomnijmy sobie najważniejsze fakty historyczne na temat miasta.

Najstarsza wzmianka źródłowa, w której pojawia się nazwa Mysłowic oraz plebanii z mysłowickiej parafii pochodzi z 1308 roku. Nie wiemy jednak kiedy dokładnie mogła powstać osada. Prawa miejskie Mysłowice zyskały przed 1360 rokiem, ale również nie wiadomo dokładnie kiedy. Mysłowice trafiały przez lata z rąk do rąk różnych właścicieli.

Co ciekawe w 1600 roku rozpoczęła się tutaj budowa szpitala, jednego z pierwszych na Śląsku. W 1788 roku powstała pierwsza kopalnia węgla kamiennego, a w 1837 roku powstała Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice. Przez lata do Mysłowic zawitało wiele znanych polityków, pisarzy oraz królów. W Mysłowicach pojawił się m.in. Jan III Sobieski, Napoleon, Aleksander Dumas, Józef Ignacy Kraszewski czy Fidel Castro.

Mysłowice - skąd się wzięła nazwa miasta?

Istnieją trzy różne koncepcje, z których może wywodzić się nazwa Miasta. Najpopularniejsza jest taka, że pochodzi od starosłowiańskiego imienia Mysław, osoby (prawdopodobnie rycerza), która założyła osadę. Natomiast Jacob Lustig, który napisał pierwszą monografię o Mysłowicach twierdził, że nazwa miasta pochodzi od "myślenia". Osada miała leżeć w lesie, a ludzie mieli daleko od wody. W końcu pomyślano, żeby się przenieść nad rzekę. Trzecia koncepcja jest taka, że miasto wywodzi się od słowa "mysz". Heinrich Adamy w 1888 wydał książkę o nazwach miejscowości na Śląsku, w której wskazuje na dokument z 1105 roku i podaje znaczenie miasta "Mausenplatz" - miejsce myszy. Są to oczywiście różne koncepcje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myslowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto